Klaidos ir mitai kuriant verslą

Konsultuojant asmenis, kurie nori kurti verslą, tenka pastebėti, kad kai kurie dalykai yra vis painiojami, o gal ne iki galo suprasti, ir tampa savotiškais mitais arba iš nežinojimo padaromomis klaidomis. Todėl šiame straipsnyje pasidalinsiu dažniausiai „sutinkamais“ mitais ir patarimais, ko kartais (ne)reikėtų daryti.

Pirmiausia apie dažniausiai daromą klaidą – tvirtai rašau, kad tai klaida, nes ji turi įtakos tolimesnei vykdomai veiklai. Kuriantys verslą, nepriklausomai kokia forma tą verslą planuoja įteisinti, nusiperka visas reikalingas prekes, priemones, įrangą ir kt. dar neįteisinę savo veiklos. Kodėl tai blogai? Nes visos išlaidos, kurios yra susiję su planuojama vykdyti veikla ir kuriamu verslu, tai leidžiami atskaitymai, kurie vykdant individualią veiklą mažina mokestinę bazę, o įmonių įregistravimo atveju – įtraukiami į įmonės sąnaudas. Tokios išlaidos turi būti grindžiamos dokumentais – sąskaitomis faktūromis, kurios turi būti išrašytos asmeniui, kuris vykdo individualią veiklą, arba įsteigtai įmonei. Todėl pirmiausia reiktų įregistruoti veiklą ar įmonę, o po to jau vykdyti reikalingus verslui pirkimus.

Dar vienas gajus mitas, kad individuali veikla yra tas pats kas individuali įmonė. Iš karto pasakysiu, kad tai yra skirtingi dalykai, tik dažniausiai painiojami dėl panašaus pavadinimo. Individuali įmonė – tai įmonė, juridinis asmuo. Individualią įmonę gali steigti vienas žmogus, tačiau tai yra neribotos atsakomybės juridinis asmuo, kai įmonės steigėjo turtas nėra atskirtas nuo įmonės turto. Steigiant individualią įmonė nėra reikalavimo įstatiniam kapitalui. Tačiau šiandien, kai yra atsiradusi teisinė forma „mažoji bendrija“, individualios įmonės steigiamos labai retai. Tuo tarpu individuali veikla – tai fiziniam asmeniui mokesčių inspekcijos išduodamas dokumentas, patvirtinantis jo vykdomą veiklą. Panašumo suteikia ir tai, kad vykdantys individualią veiklą pagal pažymą, gali kurti darbo vietas – įdarbinti asmenis pagal darbo sutartis.

Klaidingas manymas yra ir toks, kad vykdantys individualią veiklą pagal pažymą ar turintys įsigiję verslo liudijimus neturi vesti jokios apskaitos. Vykdantys individualią veiklą pagal pažymą turi pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą, išrašyti sąskaitas faktūras, jei veikloje naudojamas kasos aparatas – pildyti kasos aparato žurnalą. Turintys verslo liudijimus taip pat turi pildyti žurnalą, išrašyti pirkimo-pardavimo kvitus. Apskaitą galima vesti ir elektroniniu būdu, naudojantis mokesčių inspekcijos programėle I.Mas arba pildyti popierinius žurnalus, arba pasidaryti kompiuterinius variantus.

Dabar populiaru parduoti ir pirkti įmones. Dažnas galvoja, kad tai yra paprasčiau negu įsteigti įmonę. Drįsčiau prieštarauti, nes nuo to laiko, kai yra sukurta Registrų centro klientų savitarna ir kai galima įmones steigti elektroniniu būdu, procedūra yra tikrai paprasta ir greita. Įmonei įsteigti gali užtekti ir 2 dienų! (Kartais būna ir dar greičiau.) Ir tam net neprireikia išeiti iš namų, nereikia notaro paslaugų. Sutaupoma ne tik laiko, bet ir mažesnės steigimo išlaidos. Būtina sąlyga, norint įsteigti įmonę elektroniniu būdu – turėti elektroninį parašą. Ir tai bus Jūsų pačių įsteigta nauja, „švari“ įmonė. Viską būsite darę patys. Tuo tarpu, jei perkama uždaroji akcinė bendrovė, tuomet reiks notaro paslaugų – nes perkama 100 proc. akcijų. Jei mažoji bendrija – pakaks tapti nariu, perpirkti kito nario teises. Tačiau perkant įmonę reikia gerai pasidomėti įmonės istorija, vykdyta veikla, dokumentais. Įmonės pirkimas gali būti naudingas tada, kai būtina, kad įmonė turėtų istoriją, būtų veikusi tam tikrą laikotarpį. Visais kitais atvejais startuojant visada geriausia steigti savo naują įmonę.

Tai tik dalis, dažniausiai pasitaikančių mitų. Tačiau kiekviena situacija yra individuali ir kiekvienai gali būti taikomas kitas sprendimo ar pasirinkimo būdas. Jei norite kurti verslą ir kyla klausimų – galite drąsiai kreiptis į mus. Teikiame nemokamas konsultacijas verslo steigimo, įteisinimo, mokesčių ir kitais klausimais. Galite kreiptis į Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centrą el.p. kaisiadoriutvic@gmail.com arba tel. 8 672 48327. Esame Gedimino g. 48, Kaišiadoryse (esant karantinui klientus aptarnaujame nuotoliniu būdu – į klausimus atsakinėjame telefonu arba el. paštu – kaip patogiau išspręsti kylančius klausimus).

Dovilė Barysienė
VšĮ Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centras