Kraujo donorai nemokamai ir operatyviai gali sužinoti naudingų žinių apie savo sveikatą

Tapdamas donoru kiekvienas pilnametis nemokamai ir operatyviai gali sužinoti naudingų žinių apie savo sveikatą.

Rugpjūčio 5 d. nuo 14 val. Nacionalinio kraujo centro komanda Kaišiadoryse organizuoja neatlygintinos kraujo donorystės akciją. Laukiami visi, sulaukę  pilnametystės Kaišiadorių miesto ir rajono gyventojai, taip pat miesto svečiai iki 18 val. viešosios įstaigos „Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centras“ patalpose (Gedimino g. 48).

„Kraujo donoras, atlikdamas kilnią misiją – gelbėdamas kitų sveikatą ir gyvybes, pats gali sužinoti naudingos informacijos apie savo sveikatą, turi galimybę nemokamai išsitirti nuo pavojingų ligų ir virusų“, – teigia Nacionalinio kraujo centro specialistai.

Per kraują gali būti perduotos ŽIV, hepatito B, hepatito C, sifilio, maliarijos ir kt. infekcijos. Nacionaliniame kraujo centre, taip pat neatlygintinų kraujo donorystės akcijų, kurios vyksta įvairiose Lietuvos miestų vietose, metu tiriamas visų donorų kraujas, o konfidencialumas apie surastus ligos sukėlėjus garantuojamas.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytojų, tyrimai rodo, kad hepatitais dažnai užsikrečia jauni žmonės, o užsikrėtusieji, dažnai net patys to nežinodami, gali platinti virusą.

Vienas iš operatyviausių ir naudingiausių būdų pasitikrinti, ar nesi užsikrėtęs hepatito B ar C virusu – tapti kraujo donoru.

Labiausiai rizikuoja užsikrėsti VHC infekcija asmenys, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus; medicinos darbuotojai, turintys sąlytį su krauju (laboratorijų personalas, chirurgai, stomatologai, akupunktūros specialistai, greitosios medicinos pagalbos medikai); hemofilija sergantys asmenys ir hemodializuojami pacientai, o VHB – dar ir daug lytinių partnerių turintys asmenys.

Saugus kraujas – tai toks kraujas, kuris nesukelia žalos jį gavusiems žmonėms. Kraujas nesaugus, jeigu jo davimo metu donoro kraujyje yra infekcijos sukėlėjų, kurie gali būti perduoti perpilant kraują arba gaminant jo produktus.

Higienos instituto duomenimis, 2015 metais Lietuvos kraujo donorystės įstaigose dėl hepatito C buvo sustabdyta kraujo donorystė 211, o dėl hepatito B – 137 asmenims.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje kasmet užsikrėtusių virusiniu hepatitu A (VHA) yra užregistruojama apie 1,4 mln. atvejų, virusiniu hepatitu B (VHB) – 240 mln., virusiniu hepatitu C (VHC) – apie 150 mln. Kiekvienais metais apie 600 tūkst. žmonių miršta nuo hepatito B sukeltų komplikacijų, o 350 tūkst. užsikrėtusių asmenų miršta nuo kepenų pažeidimų.

Kaisiadorys_0805-2