Kruonyje iškils vienas moderniausių nutolusių saulės parkų Lietuvoje

Kaišiadorių rajone esantį Kruonio miestelį visoje Lietuvoje ilgus metus populiarina garsioji hidroelektrinė. Netrukus Kruonis bus garsus ir tuo, jog jame atsiras vienas iš moderniausių šalyje saulės elektrinių parkų. Nors parką vystantys verslininkai Audrius Šaltenis ir Artūras Kerševičius dar nėra sugalvoję būsimo saulės elektrinių parko pavadinimo, tačiau jau aišku, kad naujasis objektas turėtų iškilti dar šiemet. Apie projektą ir ateities planus nusprendėme pasikalbėti su UAB „Bevielės technologijos“ bendrasavininkiu Artūru Kerševičiumi.

Artūrai, kodėl būtent Kruonyje iškils Jūsų įmonės valdomas parkas?

Priežasčių buvo ne viena. Pirmiausia, aš pats esu kilęs iš Kaišiadorių krašto. Nors įmonės biuras yra Kaune, bet šiuo metu gyvenu Stasiūnuose, mėgstu juokauti, kad gyvenu čia pat, už kalniuko nuo Kaišiadorių.  Dar daugiau, su žmona rengiuosi statyti namus Ąžuolyno kvartale esančiame sklype, nes matau, kad čia perspektyvi vieta tiek jaunai šeimai, tiek ir verslo kūrimuisi. Todėl nenuostabu, kad kuriuosi Kaišiadoryse, o savo parką statome Kruonyje.

Kaip labai reikšmingą priežastį, kodėl projektas bus vystomas Kaišiadorių rajone, galiu nurodyti ir tai, kad prieš trejus metus pasinaudojome savivaldybės verslo skatinimo priemone. Siekdamas pasinaudoti atsiveriančiomis galimybėmis, užpildžiau paraišką ir buvau pakviestas į susitikimą su vertinimo komisija. Mano idėja gavo beveik maksimalią 2500 Eur paramą, kuri itin pravertė technologijų testavimo etape. Ši parama – labai svarbus savivaldybės pagalbos verslui įrankis, todėl įmonės vardu dėkojame idėjos autoriams.

Dar vienas svarbus aspektas. Savivaldybė labai palankiai pasižiūrėjo į mūsų projektą, išdavė leidimą statyti parką, sutvarkė su žemės paskirties keitimu susijusius dokumentus. Dėmesys verslo poreikiams irgi tampa svarbiu faktoriumi priimant sprendimą, kur investuoti.

Papasakokite šiek tiek daugiau apie projektą. Kokio galingumo parkas turėtų iškilti?

Kol kas Kruonyje, 2 ha dydžio sklype, bus statomas 1 MW galingumo nutolusių saulės elektrinių parkas. Tačiau galimas daiktas, kad čia nesustosime. Stebėsime, kaip veikia mūsų verslo modelis, kokie iššūkiai ir galimybės atsiveria pasauliui, o ypač Europai, vis drąsiau žengiant atsinaujinančios energetikos kryptimi.

Kad jau prakalbote apie verslo modelį, gal galėtumėte pasidalinti koks jis?

Žinoma, nematau čia didelės paslapties. Mūsų verslo modelis yra toks, kad mes orientuojamės į nutolusius gaminančius vartotojus (verslo įmones), kurios neturi galimybės pasistatyti elektrinės ant savo stogų. Tos įmonės gali pretenduoti į APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) subsidiją (susigražinti 30 % nutolusios saulės elektrinės įsigijimo išlaidų), tai vidutiniškai įmonėms investicijos atsipirkimas su subsidija yra 6–7 metai. Tai reiškia, kad, kai investicija atsiperka, verslo įmonės elektrą gaminasi nemokamai, tik susimoka tam tikrą mokestį už pasinaudojimą ESO tinklais.

Skamba patraukliai. Bet turbūt orientavimasis į verslo segmentą lemia ir būtinybę orientuotis į aukštą kokybę?

Be abejo, Jūs teisus. Aukštos kokybės siekiame įvairiausiais būdais. Pavyzdžiui, nors saulės elektrinės jau savaime yra gana ekologiškas sprendimas, nes leidžia gamintis elektros energiją iš atsinaujinančių elektros šaltinių, tačiau mes tuo neapsiribojame. Mūsų parke stovės ilgaamžiškumu ir efektyvumu išsiskiriantys Bifacial dvipusiai stiklas-stiklas saulės moduliai. Tokie moduliai leidžia pagaminti 10 proc. daugiau energijos, lyginant su įprastais moduliais, o kai ateis laikas juos utilizuoti dėl jų unikalaus pagrindo, kurį sudaro silicis, tokie moduliai bus tinkami perdirbti. Visgi ta diena ateis tik po 30-ies metų, o atsiperkamumas, kaip jau minėjau, yra 6–7 metai, tad likusius 23–24 m. mūsų klientai mokės tik už naudojimąsi ESO tinklais. Tai labai perspektyvus kelias, kuris arba sumažins gamybos kaštus ir leis pateikti pigesnę prekę vartotojui, arba leis padidinti pelno maržą. Abi galimybės viliojas mūsų klientus, todėl tikime projekto perspektyva.

Pabaigai. Trumpai paaiškinkite mūsų skaitytojams, kodėl Jūsų parką bus galima vadinti vienu iš moderniausių Lietuvoje.

Kruonio saulės parke bus diegiami išmanūs IoT (Daiktų interneto) sprendimai saulės elektrinės darbo parametrų (meteorologiniai duomenys, modulių darbinės chrakteristikos, modulių dulkėtumas) stebėjimui/ monitoringui, kurie leidžia laiku pastebėti gedimus ir perduoti atsakingiems asmenims, kad juos laiku pašalintų. Laikas, ypatingai vasarą, yra kritiškai svarbus faktorius, net viena valanda prastovos, gedimo gali atnešti tūkstantinius nuostolius mūsų klientams. Kadangi visi reikalingi duomenys jutikliais bus kaupiami debesyje, per WEB sąsają jie yra momentaliai prieinami saulės parką aptarnaujančiai įmonei ir mūsų klientams. Dabartinės saulės parkų monitoringo sistemos, kurios yra sukurtos inverterių gamintojų, nepakankamai sprendžia visas šias problemas. Tikimės, kad mūsų būsimi klientai įvertins mūsų pastangas užtikrinti nenutrūkstamą elektros gamybą Kruonio saulės parke.