Kuo kvepia Kalėdos?

Į šį klausimą kiekvienas mūsų atsakytume skirtingai. Vieniems – tai ką tik iškeptų imbierinių sausainių ar pyrago, kvepiančio cinamonu, aromatas. Kitiems – mandarinų ar žaliaskarės eglutės kvapas. Tačiau kvapų visuma – tai bekraštis vandenynas ir kiekvienas mūsų turime savo individualų Kalėdų kvapą. Todėl gruodžio 20 ir 21 dienomis Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos 3 b ir 4 d klasių mokytojos Lina Alionienė ir Daiva Derškutė parašė projektą „Kuo kvepia Kalėdos?“, norėdamos priminti mokiniams švenčių tradicijas.

Nuskambėjus pirmam skambučiui, kuris kvietė į pamoką, atėjus anglų kalbos mokytojai Gitanai Valkavičienei, 3b klasės mokinukai jau laukė pirmos pamokos su apelsinais ir mandarinais rankose. Mokytoja pasiūlė jiems prisėsti ant klasėje esančio kilimo ir pasišnekučiuoti angliškai, prisiminti šventiškus angliškus žodžius ir kokių švenčių laukiama.

Neužilgo į klasę atėjo mokytoja Lina Alionienė ir visi kartu, rankose nešdami apelsinus ir mandarinus, išėjo į 4d klasę, kur jau laukė mokytoja Daiva Derškutė su mokiniais. Aplinka šventiška ir paslaptinga, klasėje žibėjo eglutė ir degė advento vainiko žvakės. Visiems buvo labai įdomu ir mokiniai prisėdo grupelėmis nurodytose vietose.

Ruošdamosios šiai gražiai metų šventei mokytojos Lina ir Daiva surengė 3b ir 4d klasių mokiniams nepaprastas šventines pamokas, kurios kvepėjo šventiška paslaptimi. Abi mokytojos kreipėsi į šventinės pamokos dalyvius: „Kokių švenčių laukiama? Kaip ruošiamasi joms? Kas vyksta?“. Mokiniai atsakė, kad per šventes vyksta stebuklai. Tuomet mokytojos pristatė nepaprastus žmones – Brolius Grimus, nes jie kūrė nepaprastas stebuklingas istorijas ir pasakas. Mokiniai klausėsi pasakos „Jonukas ir Grytutė“, vėliau vyko pasakos aptarimas ir prieita prie to, kad jie pakliuvo į saldumynų – meduolių namelius.

Tada mokytoja Lina visų paklausė: „Kuo kvepia žiemos šventės, kuo kvepia Kalėdos? Ir kaip kvepia jūsų, vaikai, namai, kai mamos ruošia šventinį stalą?“ Mokiniai atsakė, kad mandarinais ir kepiniais. O mokytoja Lina paklausė dar: „kokiais ypatingais kvapais kvepia namai tik per žiemos šventes, ne kasdien?“.

Tuomet vaikai atsakė, kad imbieriniais sausainiais. Abi mokytojos išdalino po lėkštelę prieskonių, mokiniai grupelėse imdavo iš lėkštelės prieskonį, apžiūrėjo, uostė. Mokiniai ėjo po vieną prie kompiuterio ir rasdavo paslėptą tekstuką apie pristatomus prieskonius, skaitė visiems, aptarė ir ėjo prie žemėlapio parodyti tą šalį, kurioje auga aptarinėjamas prieskonis. Įstabi kelionė po kvapų pasaulį užburia sielą ir leidžia pajusti tolimų kraštų dvelksmą. Švieži ir subtilūs aromatai sukėlė šiltų atsiminimų. Mokiniai prieskoniais puošė mandarinus ir apelsinus, darė kalėdines kompozicijas.

Mokinių laukė dar vienas netikėtumas – šaunios Vaclovo Giržado progimnazijos 3b ir 4d klasių mokytojos Lina ir Daiva suorganizavo išvyką į Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklą, kur šiltai visus priėmė profesijos mokytoja Dalia Šakienė. Vyko gražus bendradarbiavimas tarp mokyklų – pamokų metu 3 ir 4 klasių mokiniai buvo supažindinti su kalėdinių meduolių kepimo technologijomis ir puošyba. Pagrindinis šių pamokų tikslas – kad mokiniai išmoktų ir namų sąlygomis gebėtų paruošti meduolinę tešlą ir pagamintų sausainius, papuoštų ir supakuotų meduolius, laikytųsi darbo saugos ir higienos reikalavimų.

Visi susirinkusieji kepė kalėdinius meduolius. Gavę paruoštos tešlos gumulėlį, vaikai jį kočiojo. Pasitelkus fantaziją gimė neapsakomo grožio eglutės, snaigės, gėlytės ir kiti sumanūs darbeliai. Meduolių gamyba laikome netgi menu. Vaikai gavo daug teigiamų emocijų ir pasididžiavimo savo darbeliais jausmą. Kai meduoliai iškepė, visi galėjo puošti juos spalvota glazūra. Greitai perpratę meduolių grąžinimo technologiją, mokinių lauktuvių kraitelės tėveliams kaip mat išaugo.

Rezultatas pranoko lūkesčius, nes visiems pavyko išsikepti daug gražių ir spalvotų meduolių. Netradicinių mokymo metodų taikymas technologijų pamokose suteikia laisvę mokinių idėjoms, technologiniams procesams, netikėtiems rezultatams, moko gerbti draugų idėjas, skatina savarankišką požiūrį. Meduolius mokiniai gražiai supakavo į mokytojų paruoštus puošnius maišelius. Į namus visi skirstėsi laime spindinčiomis akimis – vaikams patiko neįprasta šventinė veikla, o šventinį šeimos stalą papuošė gardūs ir kvapnūs kepiniai.

Žydronė Paškevičienė
3b klasės mokinės Skaistės mama