Lietuviškas egzotinių vaisių penketukas – kuo jie naudingi?

Greta visiems įprastų mandarinų, apelsinų ar melionų parduotuvėse lietuviai gali atrasti daugiau nei 30 skirtingų pavadinimų egzotinių vaisių, tokių kaip papajos, ličiai, pasiflorai, anonos ar figos. Tiesa, neįprastų pavadinimų egzotiniai vaisiai yra tikros vitaminų saugyklos, todėl puikiai tinka imuniteto stiprinimui šaltuoju metų laiku. Kokius egzotinius vaisius labiausiai mėgsta ragauti lietuviai ir kuo jie ypatingi?

„Lietuviai vis dažniau linkę išbandyti naujoves, tad egzotinių vaisių kategorija yra ta, kuri patraukia naujų dalykų ištroškusio pirkėjo akį. Lietuvių perkamiausi egzotiniai vaisiai yra figos, šviežios datulės, dumplainiai, ličiai, anonos. Tačiau pirkėjai vis dažniau pabando ir tokių neįprastai pavadintų vaisių, kaip karambola, raudonasis kertuotis, tamarindai, longanai bei kinkanai. Pastaraisiais metais labiausiai augo susidomėjimas ličiais, karambolomis, persikinėmis pasifloromis – šių vaisių pardavimai praeitais metais ūgtelėjo apie 30 proc.“, – teigia „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Mėgstamiausias ir perkamiausias lietuvių egzotinis vaisius, figa, turi daug B ir C grupių vitaminų, antioksidantų ir aminorūgščių, fosforo, natrio, kalio, magnio ir beta karoteno. Figos vadinamos natūraliu antidepresantu, jos mažina cholesterolio lygį kraujyje, o džiovintų figų gėrimas gali padėti sergant peršalimo ligomis ar kosint.

Antroje mėgstamiausių egzotinių vaisių vietoje esančios šviežios datulės yra gausios mineralų, druskų ir vitaminų. Jose daug amino rūgščių, cukrų ir vitamino B, todėl jas rekomenduojama kramsnoti vietoje saldumynų. Datulės ne tik suteikia energijos, bet ir gerina virškinimo sistemos darbą, stiprina kaulus, kraują ir imuninę sistemą.

Trečias lietuvių mėgstamiausias egzotinis vaisius – dumplainiai. Šiuose vaisiuose gausu vitamino C, yra folio rūgšties, šiek tiek kalio, fosforo, seleno, geležies, vitaminų B. Dumplainiuose yra medžiagų, kurios ramina nervų sistemą bei malšina skausmą, juose taip pat yra pektino, todėl vaisiai tinkami dietinei mitybai. Konditeriai dumplainių vaisius dažnai naudoja desertams puošti.

Ketvirtoje vietoje – ličiai, kuriuos rekomenduojama valgyti atvėsintus. Ličiai tinka salotoms, jogurtams, ledams. Šie vaisiai turi teigiamą poveikį inkstams, kepenims ir plaučiams, taip pat jie mažina kraujo spaudimą.

Penktą vietą lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių sąraše užima anonos – saldžiarūgščio skonio vaisius, kurio žievė ir sėklos nevalgomos, o minkštimą skanu valgyti ne tik vieną, bet ir dėti į vaisių ar kitokias salotas. Anonos pasižymi vitaminų C ir B, kalcio, aminorūgščių gausa. Jos naudingos smegenų veiklai, nervų sistemai, žarnynui.

„Maximos“ komercijos vadovė V. Drulienė atkreipia dėmesį, kad didžioji dalis egzotinių vaisių parduotuvių lentynose atsiduria prinokę. O šių vaisių sunokimą galima patikrinti labai panašiai kaip ir įprastų vaisių –  atkreipiant dėmesį į spalvą bei vaisiaus minkštumą.

„Lietuvos pirkėjams visada tiekiame tik aukščiausios rūšies egzotinius vaisius ar daržoves. Juos atsirenkame vadovaudamiesi ir Europos Sąjungos, ir  savo kokybiniais standartais, kurie yra suformuoti pagal geriausią praktiką. Prieš atveždami produktus į parduotuves, tikriname vaisių ir daržovių kokybę, prekinę išvaizdą, skonio parametrus. Dauguma šių vaisių lentynas pasiekia jau sunokę, tad pirkėjai gali būti tikri dėl jų tinkamumo vartojimui“, – teigia V. Druleinė.