Lietuvos liaudies buities muziejus kviečia kartu švęsti Žolinę

„Kas per Žolinę neviešės, tas visą gyvenimą laimės neturės!“ – sako žmonės. Nuo seno Žolinės atlaidai – visuotinio viešėjimo, giminių susitikimų diena. Kviečiame susitikti su artimaisiais Žolinės šventėje rugpjūčio 15 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse!

Kaip teigė Tėvas Stanislovas, Žolinė – tai „Žemės Dievo šventė“, kuomet žmogus pamato, kaip jo darbas atneša derlių, sodas subrandina vaisių, o miškai atveria gėrybių kraites. Protingas yra tas žmogus, kuris, užuot skaičiavęs, kiek gaus už užaugintą ar surinktą gėrybę, apsižvalgo, kam turėtų už tai padėkoti – žemei, dangui, saulei, lietui, žmonėms, Viešpaties apvaizdai. Turtingas tas, kurio krosnyje kepa duona ne tik vaišių stalui, bet ir elgetos krepšiui.

Sakoma, kad Žolinė esanti bene vienintelė metų šventė, kai visos gėlės nori būti nuskintos ir nuneštos į bažnyčią. Nuo seniausių krikščionybės laikų gyvuoja paprotys šią dieną Bažnyčioje švęsti Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų iškilmę ir šventinti vaistingas laukų žoleles, gėles, javus ir daržoves. Tikima, kad pašventintos gėlės apsaugo namus nuo perkūno, gaisro, piktųjų dvasių. Dzūkės nuo seno į gėlių puokštę įdėdavo morką, griežtį, buroką ar net kopūsto galvą. Pašventintas daržoves valgydavo visa šeimyna, padalydavo su pašaru ir gyvuliams, tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi už šventųjų paveikslų, o užėjus griaustiniui, jais smilkydavo namus, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą.

Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Nuo seno išlikęs paprotys Žolinės proga lankyti gimines, į vaišes kviesti kaimynus. Buvo tikima – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas arba liks vienas bėdoj. Tai ypatinga šventė, nes žmogus, turėdamas savo derlių aruoduose, atsigręžia į artimą ir jam siūlo pagalbą.

Kviečiame per Žolinę nesėdėti namie, o atvykti paviešėti, susitikti su giminėmis, padėkoti už naują derlių, pasidžiaugti jo gėrybėmis, spalvingomis gėlėmis ir dailiausiomis žolynų puokštėmis!

Daugiau informacijos apie renginio programą ir bilietus čia.