Maitinimas vaikų ugdymo įstaigose

Sveikatai palanki mityba yra viena iš būtinų vaiko normalaus augimo, fizinio aktyvumo ir psichologinio vystymosi sąlygų. Jos įpročiai formuojasi dar vaikystėje ir turi būti nuolatos stiprinami (ugdomi).

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. įsigaliojo atnaujintas, sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintas Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašas. Tvarkos aprašas nustato vaikų maitinimo, vykdomo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose, reikalavimus. Tikslas – užtikrinti sveikatai palankią vaikų mitybą, maisto saugą ir geriausią kokybę, kad būtų patenkinti vaikų maisto medžiagų fiziologiniai poreikiai, ugdomi sveikos mitybos įgūdžiai.

Maitinimas darželiuose turi būti organizuojamas ne rečiau kaip kas 3,5 val., mokyklose pietūs tiekiami ne ankščiau kaip 2,5 val. ir ne vėliau kaip 4 val. nuo pamokų pradžios. Šiltas maistas turi būti gaminamas ir patiekiamas tą pačią dieną, negali būti pusgaminių. Darželiams rengiami valgiaraščiai turi atitikti griežtai reglamentuotą energinę ir maistinę vertę, suderinti su atsakinga institucija, kuri atlieka vaikų maitinimo kontrolę.

Nuo šiol vaikai daugiausia gers vandenį, nesaldintą arbatą ir kompotą su vaisiais be pridėtinio cukraus. Turi būti sudarytos higieniškos sąlygos nemokamai atsigerti nešalto (kambario temperatūros) vandens. Rekomenduojama vaikams duoti atsigerti ir karšto virinto geriamojo vandens.

Reikalaujama, kad esant 3 valgymams, net 5 kartus per savaitę tiekti kruopų, išskyrus baltus ryžius. Pastarieji darželiuose leistini 2 kartus per savaitę, mokyklose – kartą per savaitę.

Nuo šiol dešrelės arba virta dešra galės būti tiekiama vaikams tik kartą per savaitę. Primename, kad rūkyti mėsos ir žuvies gaminiai mokyklose ir darželiuose uždrausti su tam tikromis išlygomis.

Vaikų taip mėgstamos bulvės nėra uždraustos, išskyrus bulvių traškučius ir „fri“ bulvytes, tačiau apribota, kad bulvės ar bulvių košė darželiuose kaip garnyras galės būti valgomos ne dažniau kaip tris kartus per savaitę. Virtų bulvių patiekalai – ne dažniau nei kartą per savaitę, o tarkuotų bulvių – ne dažniau kaip kartą per dvi savaites. Bulvių patiekalai negali būti su riebiais padažais, tik su liesesniais jogurtais, pomidorų padažu.

Nuo š. m. rugsėjo 1-sios, vaikų valgiaraštyje atsiras įvairesnių daržovių ir vaisių: ne mažiau 3 rūšys per dieną darželiuose, ne mažiau 2 rūšys per dieną mokyklose ir bent kartą per dieną vaikai turi gauti vaisių. Tokia įvairovė suteiks daugybę sveikatai svarbių maisto medžiagų – antioksidantų, vitaminų, mineralinių ir skaidulinių medžiagų ir kt.

Ant aliejaus keptus, džiūvėsėliuose voliotus karbonadus, mielinius blynus pakeis orkaitėje-konvekcinėje krosnelėje kepti mėsos ir žuvies patiekalai, virtas maistas (virtinukai, virti varškėčiai ir pan.), troškiniai su daržovėmis ir ankštinėmis kultūromis, kurių darželiuose prašoma pateikti net 3 kartus per savaitę. Maisto pervirimas, perkepimas ir apskrudinimas – draudžiamas. Darželiuose net 80 proc. visų per tris savaites patiekiamų patiekalų turės būti tausojantys, o mokyklose – bent pusę tausojantys arba augaliniai.

Visuose produktuose kontroliuojamas cukraus ir druskos kiekis, išskyrus sultyse, nes jis kinta nuo natūraliai juose esančių vaisių. Visuose įstaigose gaminamuose patiekaluose pridėtinio cukraus galės būti ne daugiau nei 5 g/100 g, nes vaikai gaus natūralių vaisių, uogų ir kt. cukrų, kurių kiekis nėra ribojamas gaminamuose patiekaluose, todėl pvz., iš saldumynų patariama rinktis viso grūdo pyragus, bandeles, desertus vaisių, pieno produktų pagrindu, pudingus.

Maistas nuo šiol turi būti kokybiškas ir estetiškas – tokio reikalavimo anksčiau nebuvo. Tas pats patiekalas negali kartotis dažniau nei kartą per savaitę, išskyrus gėrimus, garnyrus ir šaltus užkandžius. Taip pat kasdien vaikai gaus bent vieną šiltą ar šaltą augalinį patiekalą, tik jis turės būti be kiaušinių, be mėsos, be žuvies, be pieno produktų – be jokio gyvūninės kilmės maisto. Kasdien vaikai valgys vis kitus pieno produktus.

Užkandžių, kurie yra draudžiami darželiuose nešimasis neleistinas, o norint prekiauti užkandžiais mokyklose, reikės gauti tėvelių atstovų raštiškus sutikimus.

Naujuose reikalavimuose užsimenama ir apie vaikų valgymo kultūrą. Anksčiau vaikai buvo nuolat skubinami valgyti, nes pertraukos trumpos. Vaikų aptarnavimui pietų metu pagerinti, rekomenduojama pailginti pertraukas arba maitinimą klasėms organizuoti skirtingu metu.

Įrodyta, kad mityba, atitinkanti rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas, kaip ir tinkamų bei palankių sveikatai maisto produktų gamyba ir vartojimas, gali padėti išvengti su mityba susijusių lėtinių neinfekcinių ligų. Subalansuota, reguliari mityba sąlygoja harmoningą vaiko augimą, fizinį ir protinį brendimą, sugebėjimą mokytis, darbingumą.