Mirusio jauno žmogaus artimieji pasiryžo organų donorystei: gyvybę padovanojo keturiems žmonėms

Pirmadienį Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos intensyviosios terapijos centro operacinėje dirbo iš Kauno ir Vilniaus klinikų atvykusi chirurgų komanda, kuri per beveik penkias valandas atliko širdies, inkstų ir kepenų eksplantacija – audinių dalies išėmimą iš organizmo, norint juos persodinti į kitą organizmą. Apie 13 valandą į Kauną sraigtasparniu išskraidinta organų donoro širdis, o vėliau ir abu inkstai, o į Vilnių – kepenys. Keturi žmonės sulaukė didžiulės pagalbos bei galimybės gyventi visavertį gyvenimą.

Respublikinės Šiaulių ligoninės  audinių ir organų donorystės koordinatorė gydytoja anesteziologė reanimatologė Gabrielė Slonksnienė sako, kad jauno žmogaus mirtis tapo labai prasminga. Jam patvirtinus smegenų mirtį ir, artimiesiems sutikus organus aukoti donorystei, atlikti reikiami tyrimai, kuriais nustatyta, kurie organai ir audiniai tinkami donorystei. Tai pirmas šiais metais organų donoras ligoninėje, bet labai efektyvus.  Per visus praėjusius metus ligoninėje buvo užregistruotas tik vienas efektyvus organų donoras, paaukotos kepenys ir inkstai.

Organų donorystės ir transplantacijos procese dalyvauja gausios pajėgos: ne tik gydytojai, bet ir Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparniai, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, policininkai. Donoriniai organai specialiuose konteineriuose sraigtasparniais skraidinami iš ligoninės į transplantacijos centrą.

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) sraigtasparnis Mi-8T atliko dar vieną sėkmingą donoro organo pergabenimo operaciją. Apie pietus iš 2-ojo Paieškos ir gelbėjimo posto Kaune pakilęs KOP sraigtasparnis MI-8T pergabeno medikų komandą ir donoro organą iš Respublikinės Šiaulių ligoninės į Kauno klinikos.

„Skrydis nuo Šiaulių iki Kauno truko neįprastai trumpai, nepaisant smarkaus ir gūsingo vėjo bei vietomis pasirodančio snygio ir šlapdribos, kas labai būdinga šių laikų lietuviškoms žiemoms. Palankus vėjas pūtė į sraigtasparnio uodegą ir mes labai greitai pasiekėme Aleksoto aerodromą. Kiekvienas įgulos narys profesionaliai atliko savo pareigas, palikdamas įspūdį kartu su mumis skridusių medikų komandą. Jie dėkingi paliko mūsų orlaivį ir išvyko gelbėti gyvybės,“ – sakė sėkmingai užduotį atlikusios įgulos vadas mjr. Kazimieras Lomanas.

Dažniausiai potencialūs donorai į ligoninę patenka po rimtų galvos traumų ar hemoraginių insultų.

Kai paciento būklė pablogėja iki gilios komos ir nėra tam tikrų fiziologinių funkcijų, šaukiamas konsiliumas. Pacientui atliekami tyrimai, kurie padeda konstatuoti smegenų mirtį. Jei po vertinimo konstatuojama smegenų mirtis, atliekami organų tikrinimai, kurie gali būti tinkami donorystei.

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) pranešė, kad šalyje pernai smarkiai išaugo transplantacijų skaičius ir tų, kurie pritaria organų donorystei. Donoro korteles pernai įsigijo dvigubai daugiau žmonių, efektyvių donorų taip pat registruota beveik du kartus daugiau nei užpernai. NTB duomenimis, praėjusiais metais buvo registruota 114 potencialių donorų, iš kurių efektyviais tapo 52 donorai, 27 jų – multiorganiniai, kai paaukoti visi donorystei tinkami organai ir audiniai.