Mokslui ir studijoms kitąmet numatoma 73 mln. Eur daugiau nei šiemet

Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės komentaras po susitikimo su Prezidentu Gitanu Nausėda dėl mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo.

Įgyvendinant nacionalinį susitarimą dėl švietimo, siekiama kasmet tolygiai didinti finansavimą švietimui ir mokslui. Tai reiškia, kad iki 2030 m. kiekvienais metais turėtų būti papildomai skiriama apie 270 mln. Eur.

Susitarime užfiksuoti rodikliai, kurių siekiama iki 2024 ir 2030 m. Kaip ir kokiu žingsniu kasmet prie kiekvieno rodiklio artėjama, yra Vyriausybės ir Seimo apsisprendimas. Vyriausybė pasiūlė 2022 m. didinti finansavimą švietimui – kelti mokytojų darbo užmokestį didesniu tempu, nei vidutiniškai reikėtų, kad būtų pasiektas susitarimas iki 2024 metų atlyginimus padidinti iki 130 proc.  vidutinio darbo užmokesčio, akademinių darbuotojų – iki 150 proc.  vidutinio darbo užmokesčio.

Vyriausybė pasirinko tokį 2022 m. prioritetą, nes siekia, kad kitais metais vienodu procentu augtų ir dėstytojų, tyrėjų, ir mokytojų darbo užmokestis. Kitais metais reikės skirti ne mažesnę bendrą papildomų lėšų sumą švietimui ir mokslui, didesnę lėšų dalį nukreipiant į mokslą.

Mokslo finansavimas yra nepakankamas. 2020 m. iš valstybės biudžeto moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) skirta 146 mln. Eur, 2021 m. – 159 mln. Eur (didėja 8 proc.), o 2022 m. projekte – 183,3 mln. Eur (didėja 15 proc.). Atkreipiame dėmesį, kad reikšmingai auga ir lėšos studijoms – vien dėl norminių kainų pakeitimų metų pradžioje studijoms 2022 m. skiriama 10,5 mln. Eur papildomai.

Valstybės biudžetas nėra vienintelis finansavimo šaltinis. Jau 2022 m. numatomos lėšos studijoms iš naujo ES finansavimo periodo ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (iš viso beveik 28 mln.), o daugelis seno periodo priemonių dar tęsiasi. Bendrai mokslui ir studijoms papildomai 2022 m. numatoma 73,4 mln. Eur daugiau lėšų, nei jų skirta 2021 m.

2022 m. valstybės biudžeto projekte numatomos papildomos lėšos konkursiniam MTEP, tarptautinėms infrastruktūroms, jaunųjų tyrėjų pritraukimui, tyrėjų, dėstytojų ir ne akademinio personalo darbo užmokesčio didinimui.