N. Penkovskienė: ankstyvųjų šviežių lietuviškų daržovių kaina nelepina, bet paklausa jos kelis kartus lenkia įvežtines

Šviežios lietuviškos daržovės „Maxima“ parduotuvėse šiemet pasirodė net keliomis savaitėmis anksčiau nei praėjusiais metais. Pirmųjų lietuviškų ilgavaisių agurkų tinklo parduotuvės pirkėjams pasiūlė jau kovo pradžioje, trumpavaisių – daugiau nei prieš mėnesį. Pirmieji švieži lietuviški pomidorai tinklo parduotuvėse pasirodė praėjusią savaitę. Tiesa, dėl neįprastai šaltų ir lietingų orų negausus pirmųjų sezoninių daržovių derlius pakoregavo ir jų kainas.

„Sodinti daržoves vietos augintojai šiemet pradėjo anksčiau, tačiau itin nepalankios oro sąlygos lėmė, jog parduotuves pasiekė tik nedidelis jų kiekis. Šiuo metu matoma didelė šviežių lietuviškų daržovių paklausa gerokai viršija realią jų pasiūlą, o visų mūsų tiekėjų siūlomos kainos yra gana panašios ir neretai – kiek didesnės nei tokiu metu pernai. Kita vertus, tai nėra neįprastas reiškinys. Kasmet, pasirodžius pirmajam šviežių lietuviškų daržovių derliui, jų kaina yra gerokai didesnė nei vasarą ar rudenį, kai skinamas gausiausias derlius ir jo pasiūla prekybos vietose didžiausia“, – sako bendrovės „Maxima LT“ komercijos vadovė Nijolė Penkovskienė.

Lyginant su praėjusių metų pavasariu, šiemet apie penktadaliu brangesni buvo tik pasirodę švieži lietuviški ilgavaisiai agurkai. Šiuo metu prekybos tinklo parduotuvėse jiems jau taikoma akcija ir jų kilogramas kainuoja 2,89 euro. Šviežių burokėlių kaina kol kas taip pat didesnė apie 40 proc. Yra daržovių, kurios šiemet pigesnės nei tokiu metu pernai. Šiemet 5 proc. pigo pirmieji lietuviški trumpavaisiai agurkai, 7 proc. – šviežios šiųmetės bulvės, keletu procentu mažėjo kopūstų ir morkų kaina. Šviežių pomidorų kaina, lyginant su praėjusiais metais išliko nepakitusi – 4,99 euro.

„Nepaisant nenuspėjamų oro sąlygų, nuolat ieškome būdų, kaip sumažinti sezoninių daržovių bei vaisių kainą ir patenkinti mūsų pirkėjų poreikius. Ir šių pastangų rezultatas – visų pirma užtikrinta plati iš svetur atkeliaujančių šviežio šiųmetinio derliaus daržovių pasiūla. Vis tik, pastebime, kad renkantis daržoves, pagrindiniai pirkėjų kriterijai yra kokybė, kurią labiausiai sieja su gražia išvaizda, kilmės šalimi, taip pat skoninės savybės. Tad didžiausią paklausa pavasarį turi vietos ūkiuose užaugintos daržovės ir vaisiai, jų pardavimai, nepaisant aukštesnės kainos, neretai net kelis kartus viršija iš kitų šalių atkeliaujančių daržovių pardavimus“, – sako N. Penkovskienė.

Pasak jos, gerokai pigesnės lenkiškos daržovės dažnai neatitinka aukštų tiek prekybos tinklo, tiek pačių vartotojų keliamų kokybės, natūralumo reikalavimų, nors jų kaina išties konkurencinga.

„Maxima“ duomenimis, šiemet per beveik du mėnesius ilgavaisių lietuviškų agurkų parduota daugiau nei 225 tonos, trumpavaisių – jau 177 tonos, o tai 2 proc. daugiau nei pernai. Pomidorų per pirmąją savaitę parduota beveik 4 tonos.

Tai, jog daugiausiai įtakos sumenkusiam šviežių daržovių derliui šiemet turėjo itin nepalankūs orai pastebi ir UAB „Kietaviškių gausa“ prekybos organizatorė Justė Nasvytytė.

„Mūsų užauginamų šviežių daržovių derlius ir auginimo sąlygos šiemet ženkliai skiriasi nuo praėjusių metų. Pagrindinė to priežastis – oro sąlygos. Nors jau beveik gegužė, tačiau, galime sakyti, jog pavasaris dar neatėjo. Daržovių auginime itin jaučiame šiltų ir saulėtų dienų trūkumą. Užaugintos ir nuskintos produkcijos kiekis yra tiesiogiai susiję su oro sąlygomis, todėl šiemet derlius yra mažesnis nei pernai. Dėl vėsių ir apniukusių orų šiais metais nuskynėme mažesnį kiekį produkcijos, o tai lėmė aukštesnę pirmojo daržovių derliaus kainą. Tikimės, kad orai šiltės ir mums pavyks skinti didesnius produkcijos kiekius. Tuomet ir kaina vartotojams atitinkamai mažės“, – sako J. Nasvytytė.

Pasak jos, šie metai išskirtiniai ir tuo, jog pirmąjį derlių – ilgavaisius ir trumpavaisius agurkus bei salotas – teko skinti keliomis savaitėmis anksčiau nei pernai. Šios daržovės pirkėjus pasiekė jau pirmąjį pavasario mėnesį. Ankstesnį derlių lėmė ankstesnė sėja, tačiau auginimo ir skynimo metu susidurta su oro nulemta problema – mažu užaugusių daržovių kiekiu.

Dar vienas derliaus gausai svarbus aspektas, J. Nasvytytės teigimu, – šiemet „Kietaviškių gausa“ renovuoja dalį savo šiltnamių, dėl to turi mažiau erdvės daržovėms auginti. Renovacija lemia mažesnį šiųmetį derlių, tačiau nuo kito sezono tai leis užauginti ir Lietuvos gyventojams pasiūlyti daugiau šviežių ir aukštesnės kokybės daržovių, o svarbiausia – ištisus metus.