Nauji mokesčiai už automobilių taršą jau čia pat

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija nori dar labiau patuštinti automobilių savininkų pinigines įvedant automobilių taršos mokestį. Siūloma, kad automobiliams su dyzeliniu varikliu mokestis būtų dvigubai didesnis negu automobiliams su benzininiu variklius. Toks siūlymas atsirado dėl to, kad dyzeliniai automobiliai labiau teršia aplinką kietosiomis dalelėmis, kurios yra kenksmingos žmogaus sveikatai, negu benzininiai automobiliai. Tačiau automobilių savininkai kol kas raminami, kad iki naujų Seimo rinkimų toks mokestis nebus įvestas. Juk kuri partija norėtų suteikti tokia „dovanėlę“ savo rinkėjams prieš pačius svarbiausius rinkimus? Tačiau ekonomistai neatmeta tikimybės, kad tokį mokestį įves būtent tuomet, kai biudžete pritrūks pinigų.

Ekspertai, įvertinę Europos Sąjungos šalių patirtį, lengvuosius automobilius siūlo apmokestinti pagal tai, kiek automobilis išmeta anglies dvideginio ir kietųjų dalelių pagal gamintojo pateiktus skaičiavimus ir šis skaičius neturėtų būti keičiamas automobiliui senstant. Siūloma, kad automobiliai su benzininiai varikliais būtų apmokestinti iki 160 €, o su dyzeliniai – net iki 300 € per metus. Vidutiniškai už 2 litrų variklį turintį benzininį automobilį jų savininkams per metus savo pinigines tektų paploninti maždaug apie 60 € suma, o už 2 litrų dyzelinį variklį – apie 90 € suma.

Mokestį už automobilių keliamą taršą ekspertai siūlo rinkti kartu su vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu arba atliekant techninę apžiūrą. Tačiau ar tai yra tikrai teisingas siūlymas? Juk vieni automobiliai per metus nuvažiuoja 1000 kilometrų, o kiti – 100 000 kilometrų. Įdomu, kuris automobilis į atmosferą išskirs daugiau kietųjų dalelių?

Naujas automobilių mokestis už taršą Lietuvai parengtas pagal Švedijos ir Jungtinės Karalystės patirtį. Tačiau patys mokesčiai siūlomi atsižvelgiant į lietuvių perkamąją galią. Kai kurių ekonomistų nuomone, nors valdžia tokį mokestį vadina taršos, labiausiai tikėtina jo paskirtis – papildyti biudžetą. Juk už šį mokestį valdžia tikrai nepagerins oro kokybės.

Nuorodos: Rent a Car Vilnius

Remiamas turinys:
Naujienos iš interneto