Nepamirškite, kad rytoj prasideda nauja Facebook taisyklė, kurioje…
„Nepamirškite, kad rytoj prasideda nauja Facebook taisyklė, kurioje galima naudoti jūsų nuotraukas. Nepamirškite, kad terminas yra šiandien!!! Jis gali būti naudojamas teismo procesuose prieš jus. Viskas, ką kada nors paskelbėte, taps vieša nuo šiandien įskaitant ištrintas žinutes. Tai nieko nekainuoja, tik paprasta kopija ir įklijuoti, geriau saugu nei gaila. Aš nesuteikiu “ Facebook “ ar jokioms organizacijoms, susijusioms su “ Facebook, kad naudotų mano vaizdus, informaciją, žinutes ar įrašus tiek praeityje, tiek Su šiuo pareiškimu Facebook skelbiu, kad griežtai draudžiama kopijuoti, dalintis ar imtis kitų priemonių prieš mane pagal šį profilį ir (arba) jo turinį. Šio profilio turinys yra privati ir konfidenciali informacija. Už privatumo pažeidimą galima bausti įstatymu: „Facebook“ dabar yra viešoji institucija. Visi nariai privalo paskelbti šį užrašą. Jei norite, galite nukopijuoti ir įklijuoti šią versiją. Jei bent kartą neskelbsite pareiškimo, bus leidžiama naudoti savo nuotraukas ir profilio būsenos atnaujinimuose esančią informaciją. Nesidalink. Nukopijuokite ir įklijuokite.“ – tokias žinutes pastarosiomis dienomis tikriausiai matė daugelis. Vieni puola iškart jas kopijuoti ir talpinti ant savo Facebook sienos, o protingesni sugeba atsispirti šiai „pagundai“. Deja, bet didžiausią nerimą kelia tai, kad tokia informacija patiki net ir politikai, kurie, atrodytų, turėtų būti bent kažkiek protingesni…
Savo skaitytojams norime priminti, kad nebūtų naivūs ir nesidalintu tokiomis žinutėmis, nes tai yra „HOAX“ (psichologinio/socialinio) tipo virusas, kurį jūs visi platinate.
Jau kelinti metai internete klajoja pranešimai apie pavojingus virusus ar įvykius, plintančius elektroniniu paštu. Tokius įspėjimus dažniausiai platina naiviai pareigingi interneto naudotojai, gavę juos iš tokių pačių naivuolių kaip jie. Dažnai jie įsivaizduoja darą didelę paslaugą savo laiškų adresatams ir apsaugo juos nuo kone „mirtino pavojaus“.
Visi šie įspėjimai neturi jokio rimto pagrindo. Tai yra sociologinis reiškinys, elektroninio amžiaus fenomenas, pavadintas „Virus HOAX“ vardu (angl. „hoax“, lot. „hocus“ – apgavystė, mistifikacija, pokštas). Pavojingųjų laiškų ir virusų, dėl kurių keliama panika, dažniausiai nėra ir nebuvo. Virusu galima pavadinti patį įspėjimą, bet tai yra ne kompiuterinis, o socialinis virusas, užkrečiantis ne pačius kompiuterius, o jų vartotojus ir plintantis ne pats savaime, o naivių internautų dėka. Tokio „viruso“ keliama žala – tai bereikalingai sugaištas tokių pranešimų skaitytojų bei rašytojų laikas ir beprasmiais įspėjimais užterštos pašto dėžės, socialiniai tinklai ir pan.
Pabandykime paanalizuoti šios sparčiai Facebook’e plintančios žinutės turinį.
„Nepamirškite, kad rytoj prasideda nauja Facebook taisyklė, kurioje galima naudoti jūsų nuotraukas. Nepamirškite, kad terminas yra šiandien!!!“ – pirmiausia sukeliama panika, kad rytoj kažkas prasideda, o terminas yra šiandien. Įdomu, nuo kada reikėtų skaičiuoti tą terminą „rytoj“ ir „šiandien“? Nuo 1990 metų? Nuo 2000 metų? O gal nuo 2010 metų? Jokio konkretumo ir jokios konkrečios datos – tai yra pirmasis tokio tipo viruso požymis. Taip pat minima kažkokia mistinė Facebook’o taisyklė, tačiau jokios nuorodos į tą paslaptingą taisyklę niekas nesugeba pateikti.
„Jis gali būti naudojamas teismo procesuose prieš jus.“ – kokiose teismo procesuose? Jūs ką, kokie nors nusikaltėliai, kad prieš jus kažkoks teismo procesas ruošiamas? Jeigu taip, tuomet jokios Facebook’o taisyklės nepadės. Atitinkamos institucijos ir taip gali surinkti apie jus norimą informaciją.
„Viskas, ką kada nors paskelbėte, taps vieša nuo šiandien įskaitant ištrintas žinutes.“ – na, dalis tiesos šiame sakinyje yra… Jeigu savo Facebook’o privatumo nustatymuose pažymėjote, jog visas jūsų talpinamas turinys yra viešas visiems, tuomet, kol nepakeisite šių nustatymų, jis ir bus viešas. Kas liečia ištrintas žinutes – už tokį dalyką gali būti skiriamos tokio dydžio baudos ir nukentėjusiems asmenims tiek priteisiama, kad įmonė neturėtų net už ką prasitęsti savo internetinio adreso galiojimo. Todėl asmens duomenų apsaugai yra skiriamas ypač didelis dėmesys.
„Tai nieko nekainuoja, tik paprasta kopija ir įklijuoti, geriau saugu nei gaila.“ – jau čia matosi, kad tekstas verstas su vertėjo pagalba iš kitos kalbos ir, kaip matyti, gana „šveplai“ išverstas. Patiklių asmenų prašoma kopijuoti ir dalintis tekstu su kitais, taip tampant „viruso“ platintoju.
„Aš nesuteikiu “ Facebook “ ar jokioms organizacijoms, susijusioms su “ Facebook, kad naudotų mano vaizdus, informaciją, žinutes ar įrašus tiek praeityje, tiek Su šiuo pareiškimu Facebook skelbiu, kad griežtai draudžiama kopijuoti, dalintis ar imtis kitų priemonių prieš mane pagal šį profilį ir (arba) jo turinį. Šio profilio turinys yra privati ir konfidenciali informacija. Už privatumo pažeidimą galima bausti įstatymu: „Facebook“ dabar yra viešoji institucija. Visi nariai privalo paskelbti šį užrašą. Jei norite, galite nukopijuoti ir įklijuoti šią versiją. Jei bent kartą neskelbsite pareiškimo, bus leidžiama naudoti savo nuotraukas ir profilio būsenos atnaujinimuose esančią informaciją.“ – toliau prasideda „pilstymas iš tuščio į kiaurą“. Bandoma įbauginti naudotojus, kad jeigu jie nepasidalins šiuo pranešimu, įvyks neva kažkas baisaus ar nelegalaus prieš juos.
„Nesidalink. Nukopijuokite ir įklijuokite.“ – vienas iš svarbiausių „HOAX“ tipo virusų požymių, kad prašoma nesidalinti pranešimu, o jį nukopijuoti ir įklijuoti pas save. Aišku, kuris kvailelis norėtų, kad būtų atsekta, kas paleido tokią nesąmonę „į eterį“?
Žmonės, būkite protingesni, pirmiausia pasianalizuokite pranešimų turinį, pasitikrinkite faktus ir tik tada kažkuo dalinkitės su kitais. Kitu atveju jūs patys tampate ne tik tokio „psichologinio/socialinio“ viruso auka, bet ir jo platintoju siedami bereikšmę paniką. Kol bus tokių naivių žmonių, tol bus jais besinaudojančių ir juos kontroliuojančių asmenų. Tad sugebėkite visą gaunamą informaciją analizuoti ir vertinti patys, bet ne aklai ja dalintis.