Net ir kokybiškos plombos laikui bėgant nusidėvi – kas nutinka, jei jos nepakeičiamos laiku?
Nuolat tobulėjanti odontologija leidžia karieso ar kitaip pažeistus dantis atkurti įvairiomis medžiagomis, o kokybiška danties restauracija gali tarnauti daug metų, atstatydama kramtymo ir estetinę funkcijas. Visgi, svarbu nepamiršti, kad plomboms naudojama medžiaga nėra amžina ir laikui bėgant dėvisi. Dėl šios priežasties, pasak Kauno „InMedica“ klinikos gydytojos odontologės Giedrės Banevičiūtės, ypač svarbu laiku jas pakeisti ir atnaujinti, nes to nepadarius kyla kur kas rimtesnių sveikatos problemų grėsmė.
„Danties emalis yra kiečiausia struktūra žmogaus organizme. Dėl šiuolaikinių technologijų, kuriamos plombinės medžiagos beveik atitinka danties audinių savybes, tačiau idealiai gamtos atkartoti mums nepavyksta ir plombos bet kokiu atveju dėvisi greičiau už danties audinius“, – pasakoja gydytoja odontologė.
Kokios gali būti plombų rūšys?
Dažniausiai odontologijoje naudojamos plombos yra kompozitinės arba stiklo jonomerinės. Pastarosiomis dažnai plombuojami vaikų dantukai, kadangi jų sąkandis yra kintantis ir dantų padėtis keičiasi dėl žandikaulių vystymosi.
„Stiklo jonomerinės plombos, nors ir turi puikių savybių remineralizuoti dalį danties audinių, tačiau yra minkštesnės, greičiau ištrupa, todėl jas keisti reikia dažniau. Tuo metu kompozitinės plombos yra kietinamos šviesa, pasižymi geromis estetinėmis savybėmis, yra tvirtos ir gali tarnauti daug metų, priklausomai nuo plombos dydžio ir paciento įpročių“, – pažymi G. Banevičiūtė, pridurdama, kad maža kompozitinė plomba gali tarnauti 10–15 metų, o labai didelę gali tekti keisti ir po kelerių metų.
Verta atkreipti dėmesį, kad plombų nusidėvėjimui įtakos turi daug faktorių, pavyzdžiui, asmeninė burnos higiena, griežimas dantimis, netaisyklingas sąkandis, plombos dydis, jos kokybė ir gydymo metu naudojamos medžiagos.
Kas atsitinka, kai plomba nusidėvi?
Natūralu, kad laikui bėgant plomba nudyla, todėl atsiranda jos pralaidumas ir dantis pradeda gesti. Dėl šios priežasties, visas plombas atėjus metui svarbu pakeisti.
„Laiku nepakeitus senos ar nekokybiškos plombos gali išsivystyti danties nervo uždegimas, dantis gali skilti, todėl gali tekti jį pašalinti. Taip pat dėl susiformavusio didelio defekto perplombuoti danties jau gali nepakakti ir jį gali prireikti protezuoti keramikos užklotu arba vainikėliu“, – teigia G. Banevičiūtė.
Tiesa, nusidėvėjus plombai ilgą laiką galima nejausti jokių simptomų ir tik vėliau atsiradęs jautrumas ar skausmas gali signalizuoti apie rimtą pažeidimą.
„Plombą laikas keisti pastebėjus, jog jos kraštai patamsėjo, ji yra išdilusi, nuskilusi ar po ja pastebimas tamsus šešėlis. Taip pat jeigu atsiranda diskomfortą keliantys pojūčiai, nemalonus skonis ar kvapas, kraujavimas iš dantenos, jei valantis tarpdančius nuolatos plyšta siūlas arba tiesiog kyla įtarimas dėl plombos kokybės“, – primena „InMedica“ klinikos gydytojos odontologė.
Be to, įvertinti plombos kokybę gali gydytojas odontologas atlikdamas danties rentgeno nuotrauką – jeigu joje po esama plomba matomi pažeisti danties audiniai, tokios restauracijos negalima palikti.
Svarbu tinkamai pasirūpinti plombomis
Žinoma, kiekvieno paciento situacija yra individuali, todėl ir plombos dėvisi skirtingu greičiu. Norint laiku pastebėti pažeistas plombas, vertėtų nepamiršti reguliariai bent kartą į pusę metų atlikti profesionalią burnos higieną ir profilaktišką burnos ertmės apžiūrą.
„Periodiškai atvykstant pas savo gydytoją odontologą įvertinama plombų kokybė, o jeigu reikia, specialistas esamas patrupėjusias plombas nušlifuoja ir nupoliruoja, taip prailgindamas jų tarnavimo laiką. Be to, jei pacientas griežia dantimis arba jam buvo atliktas estetinis plombavimas, svarbu naktimis dėvėti apsaugines kapas“, – pataria G. Banevičiūtė.
Gydytoja odontologė taip pat primena, kad dantis svarbu naudoti tik pagal paskirtį – maistui atkąsti ir sukramtyti. Taip pat reikėtų vengti plombuotiems dantims naudoti balinamąsias dantų pastas, kadangi jose esantys abrazyvai pavers plombas matinėmis, todėl jos greičiau patamsės.
Verta nepamiršti ir pagrindinių dantų priežiūros taisyklių – valyti dantis du kartus per dieną su dantų šepetėliu ir pasta, kurios sudėtyje yra fluoridų, taip pat nepamiršti naudoti tarpdančių siūlo ir tarpdančių šepetėlių.