Pasitikrinkite šachtinių šulinių vandenį

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) įgyvendindamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. liepos 7 d. įsakymo Nr. V-669 „Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“ nuostatas, nemokamai atlieka, nėščiųjų ar asmenų, kurie augina kūdikius iki 6 mėn. amžiaus, maistui naudojamo šachtinio šulinio vandens kokybės tyrimus.

Šie asmenys turi teisę kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti jį apie maisto gamybai naudojamą šachtinio šulinio vandenį. Šeimos gydytojas pateiks specialios formos pranešimą NVSC, kurio specialistai per 2 savaites suorganizuos vandens mėginių paėmimą ir ištyrimą.

Tyrimų rezultatai neturi viršyti higienos normoje HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytų nitritų ir nitratų ribinių verčių. Maistui naudojamame vandenyje nitratų kiekis neturi viršyti 50 mg/l, o nitritų – 0,5 mg/l.

NVSC Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai primena, kad nitratai yra bespalviai, beskoniai ir bekvapiai. Net skaidriausiai atrodantis vanduo gali būti užterštas azoto junginiais.

Pagrindiniai apsinuodijimai atsiranda geriant arba gaminat maistą vandeniu užterštu nitratais, todėl nustačius, kad vandenyje jų koncentracija viršyta, rekomenduojame nenaudoti tokio vandens rizikos grupės asmenins, nesistengti virinti tokio vandens, kadangi nitratų kiekis verdant nesumažėja.

Patys jautriausi nitratais užterštam vandeniui yra kūdikiai. Sunkiu apsinuodijimo atveju, kai kūdikio oda tampa melsva ar pilka (pirmiausia apie burną arba kojas ir rankas), reiktų nedelsiant kreiptis į medikus.

Dėl nemokamos konsultacijos prašome kreiptis į NVSC Kauno departamento Kaišiadorių skyrių: tel. (8 346) 52 296, el. p. kaisiadorys@nvsc.lt arba atvykus adresu: Gedimino g. 48, Kaišiadorys.