Patarimai būsimo pirmoko tėvams

Vis labiau vėstantys vakarai, rudeniu kvepiantys rytai, vis didėjantis vaikų skaičius miesto gatvėse ir parduotuvėse – tai ženklai, kurie byloja apie tai, kad rugsėjis jau čia pat. Taip ilgai laukta vasara ir atostogos eina į pabaigą. Vėl kibsime į darbus. Pailsėję ir energingi nersime į žinių vandenyną…

Ypatinga šventė yra tiems, kam šiais metais rugsėjo pirmoji yra pirmas žingsnis į mokslo ir žinių pasaulį. Vaikams tai nauji draugai, nauja aplinka. Tai ne tik žaidimai, bet ir rimti darbai. Tėvams – naujas etapas jų gyvenime, kuris pareikalaus nemažų pastangų, kantrybės ir supratimo.

Kad ir tėvams, ir vaikams rugsėjo pirmoji ir visi mokslo metai nekeltų rūpesčių, tam reikėtų ruoštis jau dabar. Kaišiadorių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Audronė Petraškienė dalinasi patarimais pirmokėlių tėvams.

Pozityviai nuteikite vaiką mokyklai

Labai svarbu sudominti vaiką mokykla. Tikrai nereikėtų gąsdinti: „Palauk, nueisi į mokyklą, nieks su tavim nežais….“. Nuteikite, kad mokykloje jis sutiks naujų draugų, kad bus įdomu, kad visi vaikai kartu pieš, vaidins, vyks į keliones, sužinos daug įdomių dalykų. Iš anksto vaiko viskam neparuoši, tik susidūrus su tuo gyvai iškyla daugiau klausimų. Tačiau tikrai galima, kad ir žaidžiant, imituojant mokyklą, papasakoti apie tai, kaip keisis dienotvarkė, kas yra klasė, pamokos, skambučiai ir pertraukos.

Aplankykite mokyklą

Su vaiku, ypač jeigu jis nelankė priešmokyklinio ugdymo grupės, nueikite iki mokyklos. Apvaikščiokite, pasižiūrėkite, kur bus klasė, kaip nueiti iki valgyklos, tualeto. Jeigu dar prieš rugsėjį pavyktų susitikti su būsima mokytoja, būtų dar geriau.

Supažindinkite su keliu į mokyklą

Nors pirmokas dar pats vienas į mokyklą nevaikščios, verta kartu nueiti kelią iki mokyklos, priminti kelio ženklus, atkreipti dėmesį į pavojingesnes vietas. Tai paprasti, bet vaiko saugumui svarbūs dalykai. Tėvų pareiga ne saugoti vaiką, bet mokyti jį saugotis.

Skatinkite vaiko savarankiškumą, mokykite planuoti

Vasarą prieš mokyklą būtų gerai skirti būsimam pirmokui nedideles savarankiško gyvenimo pradžios užduotėles, pvz., nueiti iki artimiausios parduotuvės, nupirkti duonos ir parnešti grąžą. Jis jau turi mokėti susitvarkyti, susirinkti savo žaislus ar drabužius, išsivalyti dantis, nusiprausti, pasišukuoti. Reikėtų mokyti pasiplanuoti, ką veiks rytoj ir tam pasiruošti, nors tai būtų ir paprasti darbeliai ar veiksmai. Kai bus mokinys, toks vaikas kuprinę susidės pats, o ne tėtis ar mama. Susidės tuos daiktus, kurių jam reikės rytojaus pamokoms, o ne visai savaitei.

Suraskite galimybę, kad būsimas mokinys kurį laiką pabūtų be tėvų

Tai aktualu tiems vaikams, kurie nelankė priešmokyklinio ugdymo grupės. Tėvams reikėtų tikslingai pamodeliuoti situacijas, kad toks vaikas galėtų pabūti be tėvų, su kitais suaugusiaisiais ir su bendraamžiais.

Mokykite vaiką išklausyti kitus ir nebijoti pasisakyti

Mažam vaikui, kuris taps daug didesnės bendruomenės nei šeima nariu, tai labai svarbu. Šias savybes galima pradėti ugdyti šeimoje. Išmokykite vaiką prisistatyti, susipažinti, pasisveikinti. Pratinkite vaiką ištverti minioje, triukšme. Klausinėkite ir išklausykite, kas neramina tokiose situacijose jūsų vaiką.

Eikite apsipirkti kartu su vaiku

Tėvai, ypač jeigu šeimoje tai pirmasis pirmokas, labai rūpestingai stengiasi supirkti įvairias priemones, kurių reikia mokyklai. Tokį sąrašą verta susidaryti, bet vaikui bus daugiau naudos, jeigu artėjant rugsėjui, eisite apsipirkti kartu ir su juo apie viską šnekėsite. Pvz., perkame pieštukus, mokykloje jie bus reikalingi per piešimo pamokas. Palyginkime flomasterių kainas, kurie brangesni, kurie pigesni. Vaikas turi suprasti, kam reikės vienokių ar kitokių priemonių ir kartu mokysis skaičiuoti.

Laiku pasirūpinkite sveikatos pažymėjimu

Vaiko sveikatos pažymėjimą tėvai mokyklai turi pateikti iki rugsėjo 15 d. Šeimos gydytojas, patikros metu, įvertina vaiko ūgį, svorį, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo bei kitų organų bei sistemų funkcinę būklę. Gydytojas odontologas patikrina vaikų dantų būklę. Pažymoje pateiktos gydytojo išvados ir rekomendacijos reikalingos dėl vaiko dalyvavimo ugdymo procese. Nurodomos reikalingos pirmos pagalbos priemonės bei kokią fizinio lavinimo grupę vaikas gali lankyti. Profilaktinė patikra apmokama iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Aptarkite pasikeisiantį dienos režimą

Kalbėkitės su vaiku, ką reiškia lankyti mokyklą, kaip pasikeis dienos ritmas, kai taps mokiniu. Į pamokas jis turės ateiti tam tikru laiku. Vadinasi, namuose privalės anksčiau eiti miegoti. Paaiškinkite jam, dėl ko turės atsigulti anksčiau: kad jaustųsi nepavargęs, kad jam puikiai sektųsi mokykloje, kad užtektų energijos visai dienai. Mokslininkai sako, kad pirmokui būtina išmiegoti 8–10 valandų.

Įpratinkite vaiką valgyti pusryčius. Rytinis maistas reikalingas ir raumenims, ir smegenims. Būtent iš maisto semiamės energijos. Rytinis valgis gerina dėmesio koncentraciją, atmintį ir nuotaiką. Todėl pusryčius valgyti turėtų visi, ypač mokiniai ir studentai.

Skatinkite vaiką kalbėtis apie mokyklą

Kai vaikas pradės lankyti mokyklą, paklausinėkite, kas jam sekėsi, kaip jis jaučiasi, kas patiko ir kas nepatiko, ko jis bijo. Tokie pašnekesiai namuose turi tapti įprasti. Tai vertinga informacija tėvams. Iš to sužinosite, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, kas jam sekasi, kas nesiseka. Toks pasipasakojimas naudingas ir pačiam vaikui, nes taip jis gali pasitikrinti situacijas ar jis elgiasi tinkamai, pasijausti svarbus, saugus, turintis tėvų palaikymą ir paramą.

Tegul laikas praleistas mokykloje bus džiugus ir šviesus gyvenimo tarpsnis ne tik jūsų vaikams, bet ir jums, tėveliai.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Audronė Petraškienė