Prasidėjo derybos dėl antrojo pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ įsigijimo

Balandžio 19 d. krašto apsaugos viceministro Viliaus Semeškos vadovaujama delegacija Miunchene susitiko su tarptautinės ginkluotės pirkimo organizacijos OCCAR, konsorciumo ARTEC ir įmonių „Krauss-Maffei Weggman“ bei „Rheinmatall“ atstovais, su kuriais aptartos galimybės Lietuvai toliau tiekti pėstininkų kovos mašinas „Vilkas“ („Boxer“).

„Pasiruošimas deryboms prasidėjo metų pradžioje ir šiandien mes jau kalbamės apie galimo užsakymo konkrečius kiekius, vertes bei tiekimo terminus. Sprendimas likti prie tos pačios pėstininkų kovos mašinų platformos yra racionalus ir leisiantis efektyviai naudoti krašto apsaugai skiriamus resursus”, – teigia V. Semeška. Šis sprendimas priimtas įvertinus ir pamokas, kurios matomos Ukrainos kare.

Pasak viceministro, sutartis dėl naujųjų šarvuočių gali būti pasirašyta dar šių metų vasarą. Planuojama Lietuvos kariuomenę sustiprinti papildomai daugiau nei 120 „Boxer“ tipo pėstininkų šarvuotųjų pėstininkų kovos mašinų. Iš jų dalis būtų su 30 mm patranka, o kiti – su 12,7 mm kulkosvaidžiu.

Pasirašius sutartį, naujųjų pėstininkų kovos mašinų „Vilkas“ tiekimas prasidėtų 2023 m. pabaigoje – 2024 m. pradžioje.

Jau turimose pagal Lietuvos kariuomenės reikalavimus sukonstruotose pėstininkų kovos mašinose „Vilkas“ sumontuoti Izraelio gamybos ginkluotės bokšteliai, jos apginkluotos JAV gamintojo 30 mm patrankomis MK-44S ir Izraelio gaminamomis prieštankinėmis raketomis „Spike LR“. Jose taip pat integruota kita specializuota įranga, elektroninės sistemos. Sutarties įgyvendinimą vykdo ir prižiūri bendradarbiavimo ginkluotės srityje tarptautinė jungtinė ginkluotės pirkimo organizacija OCCAR.

Lietuva yra tarptautinė ginkluotės įsigijimo organizacija OCCAR narė. Ši organizacija administruoja ir vykdo įsigijimus, atstovauja šalis derybose su gamintojais, vėliau – gaminant ginkluotės sistemas. „Boxer“ šarvuočių įsigijimus organizacija padeda vykdyti Lietuvai, Vokietijai, Nyderlandams ir Jungtinei Karalystei. Taip pat OCCAR administruoja tokius įsijimo projektus kaip A400M, COBRA ir TIGER.