Pratybose Kaišiadoryse – bataliono dydžio šaulių pajėgos (foto)
Savaitgalį šauliai iš visos Lietuvos rinkosi į didžiausias metų pratybas „Juodas vanagas 2024“. Dešimt Šaulių sąjungos rinktinių sukvietė į pratybas daugiau kaip 700 komendantinių ginkluoto pasipriešinimo šaulių, kurie tris dienas mokėsi saugoti ir ginti Kaišiadorių miestą nuo įvairiausių „priešiškų“ pajėgų išpuolių bei diversijų.
Svarbu treniruotis mieste
Tokios pratybos mieste – unikali proga šauliams treniruotis realiomis sąlygomis, nes būtent komendantiniams šauliams gali tekti užtikrinti saugų užnugarį, jeigu kiltų grėsmė teritoriniam šalies saugumui.
Primindamas, kad situacija pasaulyje kasdien vis sudėtingesnė, Šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis pabrėžė pratybų ir pasirengimo svarbą. Jis taip pat akcentavo, jog labai svarbu bendras rinktinių pratybas organizuoti vis kitame mieste.
„Turime ruoštis – susipažinti vieni su kitais. Nes jums, kurie dabar vadovaujate regionų kuopose, galbūt reikės tapti bataliono vadu labai staigiai: atvažiuos pastiprinimui trys kuopos iš Vilniaus, ir jūs turėsite vadovauti, nes jie nežinos nieko, niekad čia nebuvę“, – pratybų uždarymo ceremonijos metu kalbėjo Šaulių sąjungos vadas.
Komendantiniai ginkluoto pasipriešinimo šauliai, suburti į kuopas iš skirtingų rinktinių, treniravosi saugoti tokius strateginius objektus, kaip rajono savivaldybė, geležinkelis, vandenvietė, šilumos tinklai, patruliavo mieste, gynėsi nuo žvalgybinių dronų ir patys juos kėlė bei pilotavo. Šauliai taip pat malšino riaušes prie savivaldybės pastato.
Sąveika su skirtingomis tarnybomis
Pratybų „Juodas vanagas 2024“ tikslas buvo ne tik patikrinti šaulių pasirengimą, bet ir derinti savo veiksmus su vietos savivaldos institucijomis, kariuomene, policija bei priešgaisrine tarnyba.
Kaišiadorių rajono meras prisipažino, kad rengiantis pratyboms jis šiek tiek nerimavo, kaip viskas bus, tačiau joms pasibaigus dėkojo šauliams ir kvietė vėl į miestą jau ne trijų dienų, o savaitės pratyboms.
„Šiandien aš galiu drąsiai pasakyti, kad jūs visi, mes visi, veikėme kaip viena komanda. Ačiū jums už tai. Kiekvienas žinote savo darbą, kiekvienas žinote, kada, kur būti ir ką daryti. Kaišiadorys šį savaitgalį buvo neabejotinai pats saugiausias miestas visoje Lietuvoje“, – sakė Kaišiadorių rajono meras Šarūnas Čėsna.
Gerus pratybų vertinimus pateikė ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų instruktoriai, kurie stebėjo ir vertino šaulių pasirengimą. Didžiausią įspūdį jiems paliko išskirtinai aukšta šaulių motyvacija, imlumas patarimams ir pamokymams, greita reakcija ir noras semtis žinių.
Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių (Alytaus apskr.) 1-osios rinktinės šaulė Laura patvirtino, kad šaulių motyvacija po šių pratybų dar didesnė, nei buvo: „Aišku, mokytis ir tobulėti dar turime kur, visuose lygmenyse. Bet jau kalbėjome, kad grįžti dar vienoms pratyboms norime visi, ne tik aš pati.“
Vienam iš būrių vadovavęs Vytauto Didžiojo šaulių (Kauno apskr.) 2-osios rinktinės šaulys Gediminas džiaugėsi galimybe praktikuotis, nes kiekvienos pratybos yra tobulėjimas, o šios pratybos buvo itin vertingos: „Džiaugiamės, kad miestas mus priėmė sklandžiai, gyventojai buvo labai supratingi ir draugiški. Naujos aplinkybės – tikrai naudingas dalykas praktikai įgyti, ir tai leidžia tobulėti.“
Šaulių mokymai – užsirašiusiems į komendantūras
Kasmetinėse visų Šaulių sąjungos rinktinių pratybose „Juodas vanagas“ šiais metais buvo ir kelios naujovės.
Šeštadienį Kaišiadoryse buvo sukurti mokymosi laukai, kuriuose vyko pirmosios medicinos pagalbos, bepiločių orlaivių valdymo, taktikos ir inžinerinės paramos mokymai. Juose individualius įgūdžius tobulino ne tik šauliai, bet ir į beveik 100 į karo komendantūras užsiregistravusių šalies piliečių.
„Matyti, kad šauliai yra didelė jėga. Jų pasiruošimas, aprūpinimas, susitelkimas ir nusiteikimas paliko labai gerą įspūdį. Jų mokymai buvo labai naudingi, nes kai kuriuos dalykus ir besidomintieji karyba išgirdo ar pabandė pirmą kartą. Ačiū už tai šauliams instruktoriams“, – pasibaigus kelias valandas trukusiems mokymams sakė komendantūros savanoris Lionginas.
Pasak Šaulių sąjungos vado pavaduotojo plk. ltn. Gedimino Latvio, šaulių mokymuose dalyvavo Kaišiadorių ir aplinkinių miestų gyventojai, užsiregistravę į karo komendantūras.
„Mūsų organizacija gali padėti Lietuvos kariuomenei šiuos žmones apmokyti. O jeigu tuos bazinius įgūdžius, kuriuos įgijo šį savaitgalį, jie norėtų gilinti – kviečiame prisijungti prie mūsų šeimos ir tapti broliais bei sesėmis šauliais. Nes būtent Šaulių sąjunga yra pasiruošimo pilietiniams pasipriešinimui pagrindinė ašis“, – sakė plk. ltn. G. Latvys.
Vidmanto Činausko / Lietuvos šaulių sąjungos nuotraukos