Šachtinio šulinio vanduo gali būti pavojingas sveikatai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai įgyvendindami Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. lapkričio 15 d. įsakymo Nr. V-1041 ,,Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“ nuostatas,  Kaišiadorių rajone organizuoja šachtinių šulinių, kurių vandenį mitybai vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, vandens ištyrimą. Informacija apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn., kurie mitybai vartoja šachtinių šulinių vandenį, yra gaunama iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų.

2016 metų I pusmetį Kaišiadorių rajone buvo ištirtas 9 šachtinių šulinių vanduo. Vandens kokybės ištyrimui buvo atliekami cheminiai tyrimai – nustatomas nitritų ir nitratų kiekis vandenyje. Gauti rezultatai parodė, jog dviejų šachtinių šulinių vanduo nebuvo tinkamas mitybai. Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytų reikalavimų neatitiko vandens mėginiai paimti balandžio mėn. Gamyklos g., Gudienos k. (nustatytas nitratų kiekis 53,3 mg/l, leidžiama norma iki 50 mg/l) ir Didžioji g., Dainavos k., Paparčių sen. (nustatytas nitratų kiekis – 93,6 mg/l). Visuose kituose tiruose šachtiniuose šuliniuose gautos nitratų ir nitritų vertės neviršijo nustatytų normų. Apie netinkamo vartojimui šachtinio šulinio vandens kokybę, raštu buvo informuotos nėščiosios bei asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

Specialistai įspėja, kad šachtinių šulinių vanduo, kuriame nitratų ir nitritų kiekis viršija normas, yra pavojingas ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Nitratų ir nitritų poveikiui ypač jautrūs kūdikiai, nėščios moterys, tam tikrų fermentų deficitą turintys asmenys. Nitratai organizme virsta nitritais. Apsinuodijus jais gali pasireikšti methemoglobinemija. Jos metu kraujyje susidaręs methemoglobinas į audinius negali pernešti deguonies, dėl to atsiranda deguonies trūkumo požymiai. Kūdikiams pamėlsta oda aplink burną, rankos, kojos – tai vadinama  „pamėlusio kūdikio sindromu“. Vaikas gali imti vemti, viduriuoti, o jo kvėpavimas – trikti. Sunkesni atvejai pasireiškia sąmonės netekimu, traukuliais. Apsinuodijimo baigtis gali būti mirtina.  Būtina žinoti, kad nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos iš vandens nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitratų koncentracija dar padidėja. Ypač budrios turėtų būt mamos, nemaitinančios kūdikių krūtimi. Jos mažylių maisto ruošimui turėtų pirkti fasuotą arba naudoti vandentiekio tiekiamą vandenį.

Specialistai ragina visas nėščiąsias ir moteris auginančias kūdikius iki 6 mėn., kurios mitybai vartoja šachtinių šulinių vandenį, kreiptis į savo šeimos gydytojus, kurie pateiks pranešimą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistams dėl geriamojo vandens ištyrimo ir įvertinimo. Šis tyrimas yra nemokamas.

Remiamas turinys:
Naujienos iš interneto