Šachtinių šulinių vandens kokybė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai informuoja, kad Kaišiadorių rajone 2017 metais ištyrus 15 šachtinių šulinių vandenį, kurį maistui vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, trijuose mėginiuose buvo nustatyta padidinta nitratų vertė.

2017 metais iš pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie nėščiąsias ar kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, kurie maistui naudoja šachtinio šulinio vandenį gauti 15 pranešimų (12 nėščiosios ir 3 kūdikių). Suorganizuoti šachtinių šulinių vandens cheminiai tyrimai azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Iš jų 3 mėginiuose buvo nustatyta padidinta nitratų vertė, kuri neatitiko Lietuvos higienos normos HN 24:2017 ,,Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimų (nitratų norma iki 50,0 mg/l). Nustatyta, kad nitratų vertė dviejuose vandens mėginiuose viršijo normą 2 – 3 kartus (102,0 mg/l, 215,0 mg/l).

Cheminė tarša geriamajame vandenyje yra ypač pavojinga kūdikiams ar besilaukiančioms moterims. Nitratai organizme susijungia su kraujo baltymu hemoglobinu ir sudaro methemoglobiną, kuris negali pernešti į audinius deguonies. Atsiranda deguonies badas. Kūdikių apsinuodijimas nitratais vadinamas methemoglobinemija arba  „pamėlusių kūdikių sindromu“. Kūdikiams atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti.

Net skaidriausiai atrodantis vanduo gali būti užterštas nitratais ar nitritais, kadangi toks vanduo neturi specifinio skonio, kvapo bei spalvos. Šių cheminių medžiagų iš šulinio vandens nepavyksta pašalinti nei virinant, nei filtruojant daugeliu buitinių vandens filtrų.

Primename, kad nėščios moterys ar asmenys, auginantys kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, gali nemokamai išsitirti maistui naudojamo šachtinio vandens kokybę. Reikia tik kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti jį apie maisto gamybai naudojamą šachtinio šulinio vandenį. Šeimos gydytojas pateiks specialios formos pranešimą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kurio specialistai nemokamai organizuos vandens mėginių paėmimą ir ištyrimą.