Savalaikiai skiepykime vaikus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Baniūnienė informuoja, kad skiepai skirti vaikams pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių – tai valstybės finansuojamos vakcinos, kurios skiriamos vaikams nuo keletos valandų po gimimo iki 17 m. amžiaus. Į šią grupę įeina skiepai nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenzae, poliomielito, tymų, raudonukės, epideminio parotito, pneumokokinės infekcijos. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. pradėtos skiepyti 11 metų amžiaus mergaitės žmogaus papilomos viruso vakcina. Šis virusas žinomas kaip gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas, o tai antrasis iš dažniausiai pasitaikančių vėžinių moterų susirgimų.

Kodėl reikia skiepytis?

Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų. Skiepai apsaugo ne tik kiekvieną žmogų, bet ir sukuria saugią aplinką visuomenei. Kiekviena vakcina yra skiriama žmogaus organizmui apsaugoti nuo konkrečios ligos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, gripo vakcina – vienam gripo sezonui, difterijos – 5 – 10 metų laikotarpiui. Tam, kad skiepai būtų efektyvūs ir susidarytų imunitetas, privaloma laikytis atitinkamos skiepijimų schemos. Vaikai skiepijami per kelis pirmuosius gyvenimo metus, kadangi vakcinomis valdomomis ligomis užsikrečia būdami labai maži.

Nepageidaujamos reakcijos į skiepus- tai dažniausiai vietinės reakcijos, kurios yra lengvos ir praeina savaime, tai patinimas, paraudimas, sukietėjimas dūrio vietoje. Bendro pobūdžio reakcijos – pakilusi temperatūra, bėrimas pasireiškia retai. Itin svarbus vaidmuo tenka šeimos gydytojams, kurie tėvams teikia informaciją apie skiepus. Jie turi skirti tam laiko, papasakoti ir išaiškinti tėvams (globėjams) kodėl svarbu skiepyti vaikus, paraginti remtis tik moksliškai pagrįsta informacija.

Situacija Kaišiadorių rajone

2015 m. duomenimis Kaišiadorių rajone stebimas vaikų profilaktinių skiepijimų apimčių sumažėjimas. Ypač sumažėjo 2 metų amžiaus vaikų skiepijimų difterijos, stabligės, kokliušo , poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina. Skiepijimo apimtys sudarė – 87,8 proc. Nuo tymų, raudonukės, epideminio parotito vaikų iki 2 metų amžiaus skiepijimo apimtys sudarė – 94,54 proc., o 6-7 metų vaikų tarpe – 94,76 proc. Pagrindinis skiepijimų apimčių skaičiavimo tikslas – įvertinti kolektyvinį imunitetą skiepais valdomų infekcijų, įvairaus amžiaus vaikų grupėse, siekiant išvengti šių ligų atvejų atsiradimo ir išplitimo. Rizika plisti skiepais valdomoms infekcijoms yra didesnė, jeigu imunizacijos apimtys nesiekia 95 proc. visų tai amžiaus grupei priklausančių vaikų.