Savivaldybėje vyko pasitarimas dėl tymų protrūkio Kauno apskrityje

Kaišiadorių rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl tymų protrūkio Kauno apskrityje. Pasitarime dalyvavo Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis  Tomkus, VšĮ Kaišiadorių ligoninės ir pirminės sveikatos priežiūros centrų, Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovai.

NVSC prie SAM Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė pristatė informacija apie dabartinę sergamumo tymais situaciją Kauno apskrityje ir vykdytas priemones – rekomendacijas, teikiamas savivaldybės ugdymo įstaigoms, sveikatos priežiūros įstaigoms ir kitas prevencijos priemones. Kaišiadorių rajono savivaldybėje užregistruoti 7.

Primename, kad geriausia šios ligos prevencija – skiepai. Dabar  Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Didžiausios rizikos grupėje atsiduria neskiepyti vaikai ir iki 1964 m. gimę asmenys. Jei abejojate, ar buvote skiepyti, arba kaip seniai buvote skiepyti, kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasikonsultuokite. Imkitės papildomų atsargumo priemonių ir namie – nuolat valykite bei vėdinkite patalpas, esant galimybei – naudokite ultravioletinių spindulių lempas.

Kaip apsaugoti savo artimuosius nuo tymų ?

Patarimai gyventojams:

  • Pajutus pirmuosius ligos požymius, nedelsiant užsidėti ir ligos užkrečiamumo laikotarpiu (4–5 dienos iki ir 4 dienos po bėrimo atsiradimo) dėvėti medicininę kaukę, kad kuo mažiau virusų patektų į aplinką.
  • Laikytis kosulio etiketo ir nepamiršti asmens higienos, t.y. dažnai plauti rankas.
  • Užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą ir valymą.
  • Vengti masinio susibūrimo uždarose patalpose, daugiau būti gryname ore.
  • Sąlytį su sergančiu tymais turėjusiems asmenims, įsivertinus savo skiepijimų ar sirgimo būklę, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti per 72 val. nuo sąlyčio. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir pasiskiepyti, jeigu nesusergama.
  • Skiepytiems tik viena tymų vakcinos doze bei nežinantiems ar tymais sirgusiems asmenims rekomenduojama įsivertinti savo specifinį imunitetą prieš tymus, t.y. atlikti kraujo ėminio serologinį tyrimą dėl tymų IgG antikūnų kiekio nustatymo.

Kas yra tymai?

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Kas yra tymų sukėlėjas?

Tymų sukėlėjas priklauso Paramyxovirus šeimos Morbillivirus genčiai. Tai vieno antigeninio tipo RNR turintis virusas, mažai atsparus išorinėje aplinkoje. Tymų virusai yra ypač lakūs, todėl nesiėmus specialių priemonių, jie plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Virusas labai jautrus ultravioletiniai radiacijai, todėl lauke tikimybė užsikrėsti labai maža.

Kaip užsikrečiama tymais? 

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

Kokie yra tymų simptomai?

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

Koks gydymas?

Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas.

Kaip apsisaugoti nuo tymų?

Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais.

Kaišiadorių r. savivaldybės inf.