Seimas svarstys siūlymą leisti paprasčiau gauti teisę vairuoti pramoginius laivus

Seimas svarstys Vidaus vandenų transporto kodekso pakeitimo projektą, kuriuo siūloma nuo kitų metų pradžios tikslinti tvarką, reglamentuojančią, kas gali būti pramoginių laivų laivavedžiais.

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą laisvalaikio pramoga siekiant išsinuomoti asmeninį laivą (vandens motociklą) teisėtai yra pasiekiama tik mažam ratui vartotojų.

„Pataisomis siūlome supaprastinti mažų laivelių nuomą, kad, išklausius instruktažą, būtų galima vairuoti šiuos laivelius be didelių kelių mėnesių kursų, kurie dabar iš tikrųjų nesudaro galimybių dėl tokių smulkių laivelių panaudoti juos tinkamai. Ir čia panašiai, kaip buvo anksčiau priimtas, dėl motorolerių, kad paprasčiau, kad jeigu turi vairuotojo teises, galėtum vairuoti“, – pristatydamas projektą sakė vienas jo iniciatorių Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

Įstatyme siūloma įtvirtinti, kad motorinių pramoginių laivų laivavedžiais, kuriems netaikomas reikalavimas turėti motorinio pramoginio laivo laivavedžio kvalifikacijos liudijimą ar tarptautinį kvalifikacijos liudijimą, būtų laikomi asmenys, vyresni negu 18 metų, vidaus vandenų plaukiojimo rajone ir pakrančių plaukiojimo rajone valdantys išsinuomotus iš juridinių asmenų, vykdančių asmeninių laivų nuomos veiklą, asmeninius laivus.

Juridiniai asmenys, vykdantys asmeninių laivų nuomos veiklą, privalėtų užtikrinti, kad asmuo, ketinantis išsinuomoti asmeninį laivą išklausytų instruktažą ir pasirašytų dėl saugaus asmeninio laivo valdymo.

Numatoma, kad plaukiojimas asmeniniais laivais būtų organizuojamas pažymėtose vandens telkinio teritorijose, saugiu atstumu nuo pakrantės. Juridiniai asmenys, vykdantys asmeninių laivų nuomos veiklą, apie konkrečios vandens telkinio dalies, kurioje plaukiojama išnuomotais asmeniniais laivais, ribas informuoja Lietuvos transporto saugos administraciją.

Pasak K. Starkevičiaus, Prancūzijoje ar kitose šalyse, kurių upėse eismas yra intensyvus, išklausius instruktažą galima išsinuomoti ne tik mažus, bet ir didelius laivus: „Pas mus tų laivelių iš tikrųjų praktiškai ir nėra tokio didelio kiekio. Čia nematytume grėsmės dėl paties saugumo. Saugumo instruktažas būtų privalomas, išklausytas, asmuo pasirašytų, kad susipažino su vairavimo taisyklėmis. Ir žinoma, nuo 18 metų, kad paaugliai negalėtų jo vairuoti.“

Po pateikimo projektui pritarė 107, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 11 Seimo narių. Pagrindiniu svarstyti šį klausimą paskirtas Ekonomikos komitetas. Seimo posėdyje jis bus svarstomas lapkričio 4 d.