Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija: „Jeigu Lietuvos paštas netenka savo paskirties, siūlysime jį privatizuoti“
Naujajame Pašto įstatymo redakcijos projekte nelikus valstybinio pašto pareigos pristatyti leidinių prenumeratą, Seimo liberalai ragina išlaikyti iki šiol galiojančias žiniasklaidai gyvybiškai svarbias pašto paslaugų nuostatas, antraip siūlys valstybinę monopoliją privatizuoti.
Susisiekimo ministerija vasario 1 d. registravo naują Pašto įstatymo redakciją, kuriame nebeliko prievolės pristatyti periodinius leidinius į rečiau apgyvendintas vietoves ir atsisakoma „užtikrinti universaliosios pašto paslaugos nenutrūkstamą teikimą Lietuvos Respublikos teritorijoje ne mažiau kaip 5 darbo dienas per savaitę“.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo pastebėjimu, Susisiekimo ministerijos valdoma Lietuvos pašto bendrovė pasilieka komerciškai patrauklias funkcijas, o socialiai jautrias – nusimeta.
„Net be naujojo įstatymo pašto bendrovės valdymas dramatiškai „optimizuotas“. Praėjusiais metais atleidus apie 1000 pašto darbuotojų, kokybiška prenumeratos pristatymo paslauga iš esmės nebeveikia, nors šiais metais dar yra subsidijuojama. Jeigu ateityje prenumeratoriai gaus laikraščius su praėjusios savaitės televizijos programa, klientai tiesiog atsisakys tokių leidinių ir iškils rimta redakcijų išlikimo grėsmė. Kai iš įstatymo bus išbrauktos visos likusios pareigos, Lietuvos paštas taps standartine siuntų tarnyba, veikiančia laisvoje rinkoje su kitais siuntų verslais“, – sako E. Gentvilas.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės teigimu, tradicinė pašto bendrovės pareiga vykdyti paslaugas ne mažiau kaip 5 darbo dienas per savaitę ir pristatyti periodinius leidinius padeda užtikrinti informacijos prieinamumą regionuose, kuri ypač rūpi vyresniems asmenims, ir yra svarbus tvarios regioninės politikos, atskirties mažinimo dėmuo.
„Paštas logistikos priemonėmis užtikrina visuomenės informacinį raštingumą, regionų gyvybingumą ir kartu padeda gyvuoti spausdintinei žiniasklaidai. Todėl pašto infrastruktūrą reikia ne ardyti, o remti, skatinti ir išlaikyti – taip pat kaip savivaldybės kompensuoja privatiems vežėjams sąnaudas nuostolingais maršrutais“, – teigia E. Rudelienė.
Jeigu Seimas ateinančią pavasario sesiją priimtų Susisiekimo ministerijos parengtą įstatymą, liberalai savo ruožtu rengs projektą Lietuvos pašto bendrovei privatizuoti.
„Paštą pavertus kurjerių tarnyba, valstybei neliks nieko kito kaip bendrovės atsisakyti ir privatizuoti, kad ji rinkoje veiktų tokiomis pat sąlygomis kaip kitos siuntų pristatymo įmonės. Tik ar tikrai to reikia valstybei? Prenumerata ir universalios paslaugos dabar yra kaip inkaras, kuris išlaiko tradicinio pašto paslaugų esmę“, – sako E. Gentvilas.