Situacija nekilnojamojo turto rinkoje stabilizuojasi – teigia NTbumas.lt ekspertai. Ar ilgam?

Per praėjusį ketvirtį parduodamo nekilnojamojo turto objektų kiekis kiek sumažėjo lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Tai šiek tiek įtakojo kvadratinio metro vidutinę kainą, tai yra jos padidėjimą 2,1 procento tiek butų, tiek individualių namų, bei komercinių patalpų. Dar vienas faktorius, lėmęs statistinius duomenis buvo nebaigtų objektų kiekis daugiabučių sektoriuje ypač Vilniaus ir Kauno regionuose. Mažesniuose miesteliuose, tame tarpe ir Kaišiadoryse, siūlomo būsto fondas nors ir kuklesnis, tačiau gerokai stabilesnis, kadangi didesnių naujų projektų vystymas ir investicijų srautai kol kas pasiskirsto Lietuvos didmiesčiuose ir tai didžia dalimi ir įtakoja rinkos bangavimą.

A-butai-kaisiadorys-parduoda

Kaip orientuotis rinkoje?

Lietuvos gyvenamo būsto rinka unikali ir kartais sunkiai paaiškinama, nors orientuotis kainų sūkuryje įmanoma net nedirbantiems toje srityje. Paprasčiausias ir prieinamiausias šaltinis sužinoti būsto kainas savo regione yra specializuoti nekilnojamojo turto skelbimų portalai aruodas, domoplius, ntbumas. Pastarieji gerai įsisavinę vartotojų lūkesčius ir yra įdiegę paieškos modulius pagal kainas ir regionus, taip pat paiešką žemėlapyje pageidaujamu atstumu. Tai leidžia surasti objektus atitinkamame plote ir parodyti jų kainas. Štai pavyzdžiui dviejų kambarių butas Kaišiadoryse, senos statybos name kainuoja vidutiniškai 655 eurus už kvadratinį metrą. Neatstiktinai šiomis priemonėmis parduodant butus ir naudojasi NT agentūros (ReMax, Capital) ir pavieniai brokeriai, jau daugelį metų sėkmingai plėtodami savo verslą. Taip kad šiomis mažomis gudrybėmis gali pasinaudoti ir visi kiti būsto savininkai, net tie, kurie linkę ignoruoti tarpininkų paslaugas ir namus pardavinėti savarankiškai. Dar, kalbant apie vidutinę rinkos kainą, reikėtų paminėti, kad pakankamai išsamią informaciją pateikia ir Registrų centro portalas, pagal kurio ataskaitas galima įžvelgti netgi ir kainų prognozes.

Kada pirkti, o kada parduoti?

Jei labai reikia, – tai šiandien. Užsukate į jums patinkantį NT skelbimų portalą, įkeliate nuotraukas ir pardavimo procesas pradėtas. Bet jei diskutuojant rimčiau, tai prieš pradedant pardavimą, būtina atlikti kai kuriuos „namų darbus“. Nuo to, kaip pateiksite savo parduodamą objektą, kokios bus nuotraukos, kaip išsamiai aprašysite visas teigiamas savybes, – ir priklausys kaip greitai ir kaip brangiai parduosite. Į klausimą „pardavinėti dabar ar dar palaukti?“ dauguma ekspertų teigia, kad dabar pats tinkamiausias laikas pardavimui, kadangi kainos stabilizavosi, o ateityje jų prognozuojamą mažėjimą gali nulemti padidėjusi pasiūla ir gyvenamo būsto bei komercinių pastatų fondo augimas. Kaip minėta, didesnes investicijas labiau pritraukia didmiesčiai dar ir dėl didėjančios gyventojų koncentracijos, kitaip tariant dėl šalies vidinės migracijos stambesnių administracinių centrų link.

Rinkos pokyčius lemia demografija

Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojų skaičius 2013 metais buvo 8369.

Pagal statistiką iki 2017 metų sausio deklaravusių gyvenamą vietą gyventojų sumažėjo 7,45 proc. Turint omenyje, kad yra žmonių emigravusių, tačiau nedeklaravusių išvykimo, tarkim studijuoti į Vilnių ir ten išsinuomojusių gyvenamą plotą, arba išvykusių neterminuotam darbui užsienyje, realus gyventojų kiekis yra gerokai mažesnis.

Kitaip tariant, pinigų rinkoje nepadaugėjo, kaip buvo prognozuota prieš kelerius metus, esą emigrantų uždirbti pinigai atkeliaus investicijomis į Lietuvos nekilnojamą turtą, o kelerių metų statistika rodo priešingai, kad išvykusieji kol kas yra gerokai atsargesni ir vis dar vengia investuoti pajamas į NT Lietuvoje.

Parengta pagal portalo ntbumas.lt informaciją

Naujienos iš interneto