Siuntų deklaravimas – ką verta žinoti?

Siuntų, keliaujančių Europos Sąjungos ribose, pristatymas vyksta pakankamai greitai. Visgi, jeigu siuntinys turi palikti ES ribas, atsiranda papildomas, kelionės trukmę užtęsti galintis veiksnys – siuntinio patikrinimas muitinėje. Tam, kad viskas vyktų sklandžiai, straipsnyje pateikiama naudinga informacija apie siuntų deklaravimą.

Muito mokestis

Panaikinus PVM lengvatą siuntoms iš šalių už Europos Sąjungos ribų (pavyzdžiui, Anglijos), klientams kyla nemažai klausimų, kaip vyksta visi siuntinio deklaracijos procesai. Tam, kad siunta sklandžiai pasiektų gavėją, būtina išsiaiškinti, ar jai yra taikomas muito mokestis. Priklausomai nuo siuntėjo adreso, skirsis muito mokesčiai:

  • Europos Sąjungoje. Siunčiant siuntas ES viduje, jokių muito mokesčių mokėti nereikia. Nuo 1968 m. ES įsteigė muito sąjungą, todėl Lietuva, prisijungusi prie ES, tapo neatsiejama muitų sąjungos dalimi.
  • Už ES ribų. Siuntiniai, keliaujantys į trečiąsias šalis, dauguma atvejų – apmokestinami. Pavyzdžiui, jeigu siunčiamos siuntos į Angliją iš Kauno, Vilniaus ar kito Lietuvos miesto, jos gali būti apmokestinamos importo muito, importo pridėtinės vertės ir akcizo mokesčiais. Mokesčiai pritaikomi priklausomai nuo siuntinio vertės, turinio, svorio ir gavėjo šalyje galiojančių įstatymų.

Konkretus muito dydis priklauso nuo prekės pobūdžio ir klasifikavimo. Svarbu paminėti – jeigu siuntinys yra siunčiamas privataus asmens iš ar į trečiąsias šalis ir siuntos vertė neviršija 45 Eur, siunta atleidžiama nuo importo mokesčių. Standartinis importo PVM tarifas yra 21 %. Knygoms, įvairiems neperiodiniams informaciniams leidiniams, laikraščiams ir vaistams gali būti taikomas ir lengvatinis PVM tarifas.

Savarankiška deklaracija

Prieš pradedant pildyti muitinei skirtus dokumentus, reikėtų užregistruoti siuntinį pasirinktos siuntų tarnybos sistemoje. Kainų skaičiuoklės skiltyje užpildykite duomenis – savo bei gavėjo pašto kodus, siuntos matmenis ir svorį. Pateikus visą reikalingą informaciją, pavyzdžiui, kurjerių tarpininkų interneto svetainėje, ekrane pateikiami kurjerių pasiūlymai.

Norint deklaravimo veiksmus atlikti savarankiškai, reikia internetu užsiregistruoti Bendro naudojimo valdymo portale ir Muitinės leidimų sistemoje užpildyti prašymą EORI kodui gauti. Gavus šį kodą, išmaniojoje deklaracijų apdorojimo sistemoje galima deklaraciją pildyti savarankiškai.

Tam, kad siunta muitinėje nebūtų užlaikoma, reikalingi tam tikri kodai:

  • HS kodas. Tai specialus produkto kodas harmonizuotoje sistemoje (HS). Šie kodai naudojami bene kiekvienam komerciniam produktui žymėti – kiekviena grupė turi savo specifinį kodą, pagal kurį muitininkams lengviau identifikuoti daiktus. Tarifo kodą sudaro mažiausiai šeši skaitmenys, kodas gali būti iki 10 skaitmenų ilgio. Kuo daugiau skaitmenų, tuo tiksliau identifikuojamas produktas.
  • EORI kodas. Tai ekonominių operacijų vykdytojų registracijos ir identifikavimo kodas, kuris naudojamas ES. EORI kodai naudojami ekonominės veiklos vykdytojams identifikuoti, kai tvarkomi muitinės formalumai. Pavyzdžiui, įforminant importo, eksporto, tranzito muitinės procedūras, teikiant prašymus išduoti muitinės leidimus ir pan.

Teisingai užpildyti ir išsamūs dokumentai – didžiausia pagalba muitinei. Norint užtikrinti sklandžią siuntos kelionę, rekomenduojama nurodyti siunčiamų daiktų HS ir EORI kodus. Be to, muitinėje atsižvelgiama ir į siunčiamų daiktų kilmės šalį. Tad siunčiant daiktus, patariama pridėti dokumentus, įrodančius siuntinio turinio kilmės šalį.

Taigi, reikalingi dokumentai, mokesčiai, siuntos keliavimo trukmė skirsis priklausomai nuo šalies, kurioje siunta turi būti pristatyta. Konkrečią informaciją apie siuntų gabenimą ir šiam aktualias sąlygas galima rasti pasirinkto vežėjo interneto puslapyje. Svarbiausia pasirinkti patinimą kurjerių tarnybą, kuri užtikrins sklandų ir saugų siuntos pristatymą į pasirinktą užsienio šalį.

Nr. 22/46