Šiuolaikinis menas Kaišiadoryse: nuo šokių geležinkelio stotyje iki performansų gėlių kioske

Net tris dienas Kaišiadoryse karaliaus šiuolaikinis menas. Rugpjūčio 23–25 dienomis mieste pirmą kartą organizuojamos šiuolaikinio meno dienos „Ars Mix“ pakvies į renginius netradicinėse erdvėse.

Pasak Kaišiadorių kultūros centro direktorės Linos Brazionienės, meno dienose dalyvaus ne tik profesionalūs menininkai – į veiklas bus įtraukiami kaišiadoriškiai ir miesto svečiai. „Siekėme, kad sau patinkančias veiklas atrastų kiekvienas ir įsitikintų, kad norint susipažinti su šiuolaikiniu menu nebereikia vykti į Vilnių ar Kauną“, – sakė L. Brazionienė.

Anot jos, renginiai neapsiribos tradicinėmis erdvėmis – pasirodymus bus galima stebėti ne tik geležinkelio stotyje, bet ir pačiame miesto centre kadaise buvusiame gėlių kioske ar nebeveikiančioje parduotuvėje. Taip norima parodyti, kad menas gali būti ir yra visur bei įvairiomis formomis.

Nuo filmų iki spektaklių

Meno dienų renginiai prasidės penktadienio vakarą – Kaišiadorių kultūros centro lauko ekrane bus galima išvysti Marijos Kavtaradzės filmą „Tu man nieko neprimeni“.

Šeštadienį Algirdo Brazausko parke šokio trupė „Nuepiko“ pakvies į šokio spektaklį „Žmogus mėnulyje“. Vakare judesio edukacijas žmonėms su negalia ves Marius Pinigis.

Čia pat visą savaitgalį norintieji galės dalyvauti grafiti dirbtuvėse kartu su Povilu Kupčinsku. O virtualios realybės mėgėjai turės galimybę išvysti filmus „Aš Lietuva“ ir „Žaisti gyvenimą“.

Kaišiadorių geležinkelio stotyje Justina Kiuršinaitė pakvies į šokio spektaklį „Ratas“ bei judesio edukacijas senjorams.

„Ratas“ – tai kūrinys apie išsilaisvinimą iš rato: pasikartojančių veiksmų ir klaidų, kurie neleidžia judėti į priekį, tobulėti ir keistis“, – teigia spektaklio autorė J. Kiuršinaitė, pirmą kartą savo kūrinį prieš du metus pristačiusi Estijoje vykusiame šokių festivalyje „Tantsunädal“.

Šeštadienio vakarą parke bus pristatyta ir paveikslų kolekcija „Ars Podium’24”.

Išskirtinė paroda

Anot L. Brazionienės, vienas ryškiausių „Ars Mix“ renginių – tapytojo bei skulptoriaus Algio Griškevičiaus paroda ,,Pasiklydusio laiko šešėlyje“. Pasak paties autoriaus, joje bus galima pamatyti įvairiais laikotarpiais kurtų tapybos, skulptūros objektų ir fotografijos darbų.  Parodos atidarymas – šeštadienį Kaišiadorių kultūros centre. Parodą pristatys menotyrininkė Agnė Narušytė, muzikinius kūrinius dovanos Petras Vyšniauskas, poeziją skaitys Antanas A. Jonynas.

Savo tapomo ir perkuriamo pasaulio vaizdiniais autorius sukelia paradoksalų objektyvumo įspūdį. Kiek kitu principu yra kuriami skulptūriniai objektai. Visi jie sunerti iš įvairiomis formomis lenktu ir sunertu nužievintu lazdynu. Tai tarsi archetipiniai vaizdiniai, išnyrantys iš pasąmonės ir pasirodantys sapnuose, kaip trapūs statiniai, primenantys sumedėjusių gyvūnų išnaras ar besiformuojančias naujų būtybių formas. Pratęsdamas realybės ir fantazijos sąlytį autorius konstruoja savo vizijas ir fotografijose. Priešingai nei paveiksluose, čia pagrindiniai veikėjai – žmonės, tampantys neįtikėtinų istorijų personažais.

Parodą bus galima aplankyti ne tik festivalio metu – ji veiks iki rugsėjo pabaigos.

Neseniai Kaišiadoryse atidengta ir A. Griškevičiaus skulptūra, vaizduojanti lapę, šokančią per šokdynę. Anot Žasliuose gyvenančio kūrėjo, nedideli miesteliai Lietuvoje yra arti miškų, ir jų sąlytis su gamta yra betarpiškas, tad ir lapės skulptūra atsirado būtent Kaišiadoryse, o ne didmiestyje.

Atgimsta gėlių kioskas

Dar vienu netikėtumu Kaišiadoryse taps buvusiame gėlių kioske rengiama paroda „Gėlių kioskas“. Jos autorės menininkės Jurga Juodytė, Julija Pociūtė ir Eglė Pilkauskaitė siekia, kad šiuolaikinis menas nebūtų skirtas tik baltoms sienoms.

„Gėlių kioskas buvo prekybos vieta, į kurią buvo einama tam tikromis progomis, o dabar jis pats tapo proga. Norime eksponuoti šiuolaikinio meno kūrinius žmonėms įprastoje, tačiau laikinai transformuotoje erdvėje, kurioje atsiskleidžia Kaišiadorių miesto istorijos“, – pasakojo iš Kaišiadorių rajono kilusi J. Juodytė.

Skulptorė E. Pilkauskaitė sukūrė pelargonijas, norėdama įamžinti tiesioginę kiosko paskirtį. Ji tyrinėja, kaip žmogus per santykį su savo kasdiene aplinka išreiškia savo individualumą. Stiklo menininkės J. Pociūtės kūrinys „Miško riba“ yra savotiškas tyrimas, nagrinėjantis Holokausto vietą Kaišiadoryse, Strošiūnų miško pakraštyje. J. Juodytė viename kūrinyje primena apie miesto parke nebeegzistuojančius kadaise buvusius Kaišiadorių dvaro palivarko pastatus, o kitame pasineria į bendruomeninį kūrybos procesą. Jos videoperformansas „Takelis“ sukurtas drauge su vietos bendruomene, kuomet staklėmis buvo audžiamas kilimėlis.

„Šio videoperformanso metu Paparčių bendruomenės namuose esančiomis staklėmis gyventojai audė kilimėlį, o procesas buvo filmuojamas. Kūrinio idėja gimė galvojant apie bendruomenę ir jos galią. Čia svarbu ne tik rezultatas, bet ir  buvimas kartu, pats veiksmas“, – sakė menininkė.

Paroda veiks savaitę, o ekspozicine erdve virtusiame gėlių kioske tam tikromis valandomis budės savanoriai – gidai iš vietinės bendruomenės: dailės mokytoja, ugniagesys, seniūnė.

Šiuolaikinis menas įtrauks ir vaikus

Veiklų nestigs ir vaikams. Sekmadienį šiuolaikinės klounados duetas ,,In&Ju” vaikus pakvies į spektaklį „5 sekundės šlovės“, po kurio surengs ir edukacijas. Dar vieną spektaklį – „Skrydis“ klounados duetas surengs buvusioje maisto prekių parduotuvėje, o Jurgita Juodytė vaikus pakvies į buvusį gėlių kioską, kur ves edukaciją „Aš – performanso menininkas“.

Muzikinį pasirodymą „7 triumfo ratai“ atliks pučiamųjų orkestras ,,Džiaugsmas”, teatro studija „Lulu“ kvies į gatvės teatro spektaklį „Box out of the box“, pasirodys Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro šokių grupė ,,Dalina”.

Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas meno dienas šeštadienio vakarą vainikuos grupės „Superkoloritas” koncertas, o visą festivalį užbaigs grupės „Graži ir ta galinga“ spektaklis-koncertas „Lietuvos moterys”.

„Visos meno rūšys turėtų būti arti mūsų, šiuolaikinis menas taip pat. Tad šis Lietuvos kultūros sostinės renginys turės tęstinumą ir kitąmet. Svarbu jausti meno pulsą, tad norisi, kad tai taptų tradicija iš šiuolaikinis menas gyventų tarp mūsų“, – sakė Kaišiadorių kultūros centro direktorė L. Brazionienė.