Startuolis – kas tai?

Paskutiniu metu vis labiau kalbama apie įmonių tipą – „startuolį“. Šiuo metu vyriausybėje planuojami įstatymo pakeitimai įtraukiant ir taip įteisinant sąvoką „startuolis“. Taigi, kas tai yra ir kuo startuolis skiriasi nuo įprastos įmonės apibrėžimo, Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centre papasakojo Sigita Zulonienė iš „Startup Lithuania“ platformos. „Startup Lithuania“ platforma sukurta būtent remti ir skatinti kurtis kuo daugiau startuolių bei padėti kūrėjams susitikti su potencialiais verslo idėjos rėmėjais.

Startuolis – tai įmonė, kuri plėtoja naują inovatyvią idėją aukštos pridetinės vertės sektoriuje, pvz. aukštųjų technologijų, biotechnologijų, finansinių technologijų ar IT. Tokia įmonė turi didelį potencialą greitam augimui, t.y. įmonės verslo modelis ir reikiamos priemonės darbui turi leisti įmonei greitai plėstis tarptautiniu mastu. Dar vienas startuolio atpažinimo kriterijus – didelė rizika. Dėl jos dažniausiai bankai nesutinka finansuoti startuolių veiklos. Statistiškai per tris pirmuosius veiklos metus 90 proc. startuolių bankrutuoja. Pagrindiniai startuolių finansavimo būdai yra trys – verslo angelai, rizikos fondai arba kitos lėšos – t.y. santaupos, pasiskolintos iš draugų, šeimos ir pan.

Ar yra Lietuvoje sėkmingų startuolių? Taip, vienas iš jų itin mėgiamas žvejų, tai sonarai „Deeper“, kurie padeda žvejams matyti, kas plaukioja vandens telkinyje. „Deeper“ sukurtas pasitelkiant aukštąsias technologijas, verslas auga itin greitai, kaip ir pati technologija, kurią kūrėjai vis atnaujina. Beje, vienas iš „Deeper“ įkūrėjų komandos narių yra kaišiadorietis Donatas Malinauskas. Daugiau lietuviškų startuolių pavyzdžių: drabužių prekybos ir mainų platforma „Vinted“, pavežėjimo paslaugos „Uber“, piniginių perlaidų sistema „TransferGo“ ir kiti.

Kaišiadorių TVIC vadybininkė
Rūta Ramanauskienė