Sulaikyti organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, organizavę ir vykdę narkotinių medžiagų kontrabandą tarptautiniu mastu (video)

Po ilgalaikio ir sudėtingo tyrimo, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros ir Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorais, glaudžiai bendradarbiaudami su Ispanijos Karalystės policijos centrinio padalinio pareigūnais, kovojančiais su organizuotu nusikalstamumu ir Lenkijos Respublikos policijos centrinio tyrimo biuro Krokuvos padalinio policijos pareigūnais išaiškino ir sulaikė organizuotos nusikalstamos grupuotės lyderius bei narius, kurie disponavo labai dideliais narkotinių medžiagų kiekiais, organizavo ir vykdė jų kontrabandą įvairiose užsienio šalyse. Ši tarptautinė operacija yra efektyvaus ir kryptingo tarptautinės teisėsaugos bendruomenės darbo rezultatas.

Tarptautinės sulaikymo operacijos pagrindu tapo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų  inicijuotas ir ilgą laiką vykdytas didelės apimties tyrimas dėl organizuotos nusikalstamos grupuotės narių padarytų labai sunkių ir sunkių nusikaltimų Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Tarptautinės operacijos metu Lietuvoje, Lenkijoje, Ispanijoje buvo sulaikyti 9 įtariamieji, tarp jų – organizuotos nusikalstamos grupuotės lyderis ir aktyviausi nariai.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad Lietuvos Respublikos pilietis subūrė nusikalstamą grupuotę, kuriai vadovaudamas, organizuodavo narkotinių medžiagų kontrabandą ir prekybą labai dideliais kiekiais tarptautiniu mastu. Nusikaltimams vykdyti buvo pasitelkiamos įvairios transporto priemonės: jachtos, krovininiai vilkikai, lengvieji automobiliai. Nusikalstama organizuota grupuotė sistemingai ir pelningai vykdė nusikaltimus laikydamasi ypatingos konspiracijos ir, turimais duomenimis, yra susijusi su didelio kiekio kontrabandos organizavimu – ne mažiau kaip 1450 kg įvairių rūšių kvaišalų (kokaino, hašišo, kanapių).

Būtina paminėti, kad vienas iš šios organizuotos nusikalstamos grupuotės organizatoriams – lyderiams inkriminuojamų narkotikų kontrabandos epizodų siejamas su 2010 metais, kuomet Prancūzijoje, Gvadelupėje (Karibų jūros regione), Prancūzijos Respublikos teisėsaugos institucijų pareigūnams, bendradarbiaujant su Jungtinių Amerikos Valstijų Narkotikų kontrolės administracijos (JAV DEA) ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnais, buvo sulaikyta jachta. Joje buvo rasta ir išimta 385 kg kokaino. Dėl šio nusikaltimo Prancūzijoje buvo nuteisti keli asmenys, vienas jų Lietuvos Respublikos pilietis, kitas – Ukrainos Respublikos pilietis. 2010 metų įvykis sukėlė didelį atgarsį mūsų visuomenėje. Lietuvos kriminalinės policijos biure atliekamo tyrimo metu buvo nustatyta, kad tikrieji nusikaltimo, įvykdyto dar prieš daugelį metų, pagrindiniai organizatoriai yra ką tik tarptautiniu mastu sutriuškintos organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, o Prancūzijoje buvo sulaikyti ir nuteisti tik vykdytojai.

2021 m. paskutinę sausio mėn. savaitę vienu metu Lietuvos Respublikoje, Lenkijos Respublikoje ir Ispanijos Karalystėje buvo surengta sulaikymo operacija. Operacijos metu Ispanijos Karalystėje buvo sulaikytas organizuotos nusikalstamos grupuotės lyderis, taip pat Ispanijoje buvo demaskuotos narkotinių medžiagų laboratorijos, nusikaltimo darymo vietoje sulaikyti įtariamieji – Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie priklausė minėtai grupuotei.

Kratų atlikimo metu minėtose narkotinių medžiagų laboratorijose buvo rasti ir išimti labai dideli kiekiai auginamų narkotinių medžiagų – kanapės, taip pat narkotinių medžiagų gamybai skirtos priemonės bei įrenginiai. Nustatyta, kad bendrai minėtose narkotinių medžiagų laboratorijose sistemingai buvo auginami dideli kiekiai narkotinių medžiagų – kanapių.

Operacija Lietuvoje

Bendrai Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „ARAS“ pareigūnai Lietuvoje minėtų įtariamųjų gyvenamosiose ir pagalbinėse patalpose, automobiliuose  atliko 24 kratas. Kratų metų buvo rasta ir išimta dešimtys tūkstančių eurų grynųjų pinigų, šaunamieji ginklai ir skirtingo kalibro šaudmenys, narkotinės medžiagos, suklastoti asmens tapatybės dokumentai ir kiti civilinėje apyvartoje draudžiami daiktai. Trims sulaikytiems asmenims Lietuvos Respublika yra išdavusi Europos arešto orderius.

Griežčiausia bausmė, galinti grėsti organizuotos grupuotės nariams – laisvės atėmimas iki penkiolikos metų.

Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko Rolando Kiškio, kova su organizuotu nusikalstamumu, ypač su pavojingiausiomis jo formomis, yra viena iš prioritetinių Lietuvos kriminalinės policijos biuro veiklos sričių, kuriai yra skiriamas ypatingas dėmesys. Atliktas plataus masto tyrimas yra vienas iš sėkmingo ir glaudaus tarpinstitucinio bei tarptautinio bendradarbiavimo, siekiant užkardyti ir neutralizuoti Lietuvoje ir užsienio valstybėse veikiančias pavojingas organizuotas nusikalstamas grupuotes, pavyzdžių.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja didelę patirtį tokiose bylose turintys Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai. Prokurorai džiaugiasi itin efektyviu ir konstruktyviu bendradarbiavimu su Lietuvos ir užsienio kolegomis pabrėždami aukštą profesionalumą ir operatyvumą.