Sulaikyti trys advokatai ir vieno iš jų klientas – įtariamas neteisėtas poveikis STT pareigūnams

Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Generalinė prokuratūra praneša apie ikiteisminį tyrimą, kuris buvo pradėtas gavus duomenų apie tai, kad keli visuomenėje gerai žinomi advokatai galimai bandė neteisėtai paveikti STT pareigūnus, siekdami palankaus sprendimo tebevykstančiame ikiteisminiame tyrime vienam iš ginamųjų.

Siekiant surinkti šiam tyrimui reikšmingus duomenis šiuo metu įvairiose sostinės vietose yra atliekamos kratos, poėmiai bei kiti proceso veiksmai.

Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl nusikalstamų veikų, nurodytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 168 straipsnio 1 dalyje, 287 straipsnio 1 dalyje, 231 straipsnio 2 dalyje ir 228 straipsnio 2 dalyje., t. y. dėl neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo ir panaudojimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant turtinės ir kitokios asmeninės naudos, trukdymo ikiteisminio tyrimo pareigūno veiklai ir grasinimo valstybės tarnautojui. Maksimali bausmė, gresianti už šias nusikalstamas veikas, siekia iki 7 metų laisvės atėmimo.

Šiuo metu turimi duomenys leidžia įtarti, kad galimai neteisėtai bendrai veikė trys advokatai iš dviejų atskirų teisines paslaugas teikiančių kontorų bei vienas privatus asmuo.

2018 m. šiam asmeniui buvo pareikšti įtarimai Specialiųjų tyrimų tarnyboje atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl įtartų korupcinių veikų: bandymo neteisėtai ir galimai iš savanaudiškų paskatų sudaryti išskirtines sąlygas bendrovei, kuri priklauso minėtam asmeniui. Įtarimai šiame tyrime yra pareikšti dar dviems asmenims, tyrimas tebevyksta.

Lietuvos kriminalinės policijos biure atliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis, šių metų pradžioje tam tikrus STT pareigūnus buvo bandoma paveikti informavus juos apie perimtus konfidencialius tarnybinio pobūdžio duomenis bei privačią informaciją apie vieno iš STT pareigūnų asmeninį gyvenimą. Turimi duomenys taip pat leidžia manyti, kad siekiant neteisėtų tikslų buvo grasinama, kad nesutikus nutraukti tyrimo nurodyto kliento atžvilgiu, šie galimai neteisėtai perimti duomenys gali būti paviešinti žiniasklaidoje ar kitaip panaudoti siekiant padaryti žalą.

Siekiant gauti daugiau šiuos įtarimus patvirtinančių faktinių duomenų arba atmesti pirmines tyrimo prielaidas kaip nepagrįstas, šiandien ryte visi keturi asmenys buvo sulaikyti. Šiuo metu vyksta kratos bei kiti būtini proceso veiksmai įtariamųjų gyvenamosiose, darbo bei kitose vietose. Glausta viešintina informacija apie rezultatus bei priimtus sprendimus bus paskelbta vėliau.

Generalinė prokuratūra ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras pabrėžia, kad sprendimas dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo bei šiuo metu atliekamų procesinių veiksmų būtinumo buvo priimtas tik labai detaliai, išsamiai ir atsakingai įvertinus visų pirminių duomenų pakankamumą, patikimumą bei advokatų veiklos ypatumus.

Siekiant užtikrinti, kad nebūtų pažeistos nei vieno iš sulaikytų advokatų klientų teisės, Advokatūros įstatymo reikalavimai, nesusidarytų prielaidos manipuliuoti neva pažeistomis kitų ginamųjų teisėmis, kratas įtariamų advokatų darbo bei kitose patalpose pakviesti stebėti Lietuvos advokatų tarybos įgalioti Lietuvos advokatūros nariai.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.