Tvarkys Žiežmarių sinagogą

Kaišiadorių rajono  savivaldybės taryba 2015 m. liepos 30 d. vykusiame posėdyje pritarė panaudos sutarties dėl buvusios Žiežmarių sinagogos perėmimo ir naudojimo savivaldybės reikmėms sudarymui. Taip  siekiama išsaugoti ateinančioms kartoms buvusios sinagogos pastatą ir jį pritaikyti gyventojų švietimo ir kultūros poreikiams, viešiesiems turizmo poreikiams bei kitai visuomeninei veiklai. Žiežmariuose esanti medinė žydų sinagoga – unikalus ir išskirtinis kultūros paminklas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą, visoje Lietuvoje išlikusių medinių sinagogų yra vos 14.

„Lietuvos žydų bendruomenė sutinka perduoti sinagogą naudoti savivaldybės reikmėms, nes žydų bendruomenė Žiežmariuose nėra išlikusi ir kaip maldos namai sinagoga nebus naudojama. Todėl ši  sinagoga  galėtų  būtų puikiai  naudojama Kaišiadorių rajono kultūriniams poreikiams, kartu  tai  būtų  ir  vieta, įamžinanti ir  šio  regiono žydų bendruomenės atminimą“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Faina Kukliansky nuomone, sutvarkius  šią sinagogą ir pritaikius turizmo poreikiams, jaustųsi tam tikras regiono pagyvėjimas dėl apsilankančių  turistų, nes ji  įtraukta į Europos žydų kultūros kelią.  Net ir šiuo metu esant nesutvarkytai  sinagogai ir aplinkai aplink ją, objektas sulaukia gausaus susidomėjimo tarp  žydų turistų, vykstančių iš Vilniaus į Kauną. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky teigė, jog žydų  bendruomenė taip pat kiek galės, tiek  prisidės prie vidaus įrengimo ir  sutvarkymo darbų.

Kaišiadorių  rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus sakė, kad šiuo metu Kultūros paveldo departamento užsakymu yra rengiamas sinagogos tvarkybos darbų projektas, pastato rekonstrukcijai ir  pritaikymui numatytoms jame vykdyti  veikloms reikia daugiau  nei 928 tūkst. Eur. Savivaldybės mero teigimu, lėšų darbams planuojama gauti per ES paramos fondus, Vietos veiklos grupę, taip pat ir „Interreg“ programą, rengiant bendrą projektą kurtu su savivaldybės partneriu Baltarusijos Respublikos Yvijos rajonu rekonstruojant vieną Yvijos rajono kultūros objektą ir Žiežmariuose esančią sinagogą. Šios  paramos suma galėtų  būti  iki  1,5-2 mln. Eur.

„Sutvarkyta sinagoga ne tiktai galėtų pritraukti daugiau turistų, lankytojų, joje galėtų vykti kultūriniai ir  edukaciniai renginiai, tačiau taip pat ji galėtų pritraukti ir daugiau investicijų į patį rajoną bei taip būtų pagerbtas didelį indėlį į rajono gyvenimą ir architektūrą įnešusios kažkada buvusios gausios žydų bendruomenės atminimas ir kultūrinis palikimas. Pastatas taip pat  galėtų būti pritaikytas vietos bendruomenės poreikiams bei Žiežmarių  kultūros  centro  veiklai. Sudaryta ir jau kurį laiką veikianti darbo grupė, kuri spręs, kaip galima geriausiai panaudoti rekonstruotą pastatą,“ – sakė Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Panaudos sutartį su Lietuvos žydų bendruomene įpareigotas pasirašyti Savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Neviera. Pagal sutartį Savivaldybė įsipareigoja 99 metus neatlygintinai valdyti ir naudoti sinagogą, atlikti jos remontą, restauraciją ir pritaikyti ją numatytoms veikloms.

Savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Neviera sakė, kad po panaudos sutarties pasirašymo Savivaldybės administracija pradės rengti dokumentus ES lėšų gavimui. Gavus finansavimą atliksime viešuosius pirkimus rangovo parinkimui ir restauruosime sinagogą.

Kaišiadorių r. savivaldybės informacija