Užsidegus kombainui suliepsnojo ir apie 200 ha javų

Vos tik prasidėjus javapjūtei ugniagesiai gelbėtojai sulaukia daugybės iškvietimų dėl degančių kombainų ir javų laukų. Vieniems pavyksta atsipirkti su mažesniais nuostoliais, tačiau kitiems nuostoliai siekia dešimtis ar net šimtus tūkstančių eurų. Vienas toks milžiniškas gaisras vakar kilo Kauno rajone.

Liepos 25 dieną, 15 val. 22 min., buvo gautas pranešimas, kad Kauno rajone, Vandžiogalos seniūnijoje, Skrebiniškių kaime dega kombainas ir javų laukas. Atvykus pirmiesiems ugniagesiams liepsnojo kombainas CASE 9230. Nuo degančio kombaino liepsnos išplito į javų lauką. Gaisro gesinimui buvo išsiųstos net 6 ugniagesių autocisternos, dirbo 14 ugniagesių, kurie 4 vandens švirkštais ir 8 specialiomis „šluotelėmis“ malšino liepsnas. Į pagalbą ugniagesiams taip pat atvyko 4 ūkininkų traktoriai. Gaisro metu buvo sunaudota 25 m³ vandens.

Gaisro metu sudegė visos degios kombaino detalės, išdegė salonas, termiškai paveiktos visos metalinės detalės ir kėbulas. Nuo degančio kombaino liepsnoms išplitus į javų lauką, jame sudegė apie 180 ha kviečių ir apie 15 ha kvietrugių. Gaisras buvo likviduotas tik 16 val. 46 min.

Ugniagesiai gelbėtojai skelbia, kad vien tik per praėjusį savaitgalį šalies laukuose užsidegė 4 kombainai ir 2 ritinių presai. Kiekvienais metais ugnis sunaikina arba sugadina vidutiniškai apie 60 žemės ūkio technikos vienetų. Ne vienas toks gaisras išplito ir į javų laukus. Per penkerius metus šalyje per rugpjūčio mėnesį sudegė 104 kombainai.

Todėl ugniagesiai prašo ūkininkų atsakingai pasiruošti javapjūtei ir į laukus išvykti tvarkinga technika, turinčia pirmines gaisro gesinimo priemones, t. y. gesintuvus, nedegius audeklus ir kastuvus.

„Tuo būtina pasirūpinti,  nes kilus gaisrui,  ugnis transporto priemonę sunaikina maždaug per 10 minučių. Turintys pirmines gesinimo priemones dar gali ją išgelbėti. Tuo labiau kad per tiek laiko ugniagesiai tikrai nespės atvykti į atokiau esančias vietoves“, – sako Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas.

Žemės ūkio technika dažniausiai dega dėl  kuro sistemos ir elektros instaliacijos gedimų.  Gaisrus taip pat sukelia ir ant įvairių įkaitusių mechanizmų paviršiaus susikaupusios degios dulkės, ištekėję tepalai ar užkritę šiaudai.  Todėl kasdien, prieš skubant į laukus, ugniagesiai pataria patikrinti technikos būklę, apžiūrėti ar nėra kuro, tepalų nutekėjimų, nuvalyti susikaupusias dulkes ir šiaudus nuo kaistančių ir besisukančių mechanizmų paviršių.