Vanduo – kodėl jis gyvybiškai svarbus organizmui?

Kone visi žino, kad vanduo – itin svarbus normaliai organizmo veiklai ir sveikatai palaikyti. Per mažas kiekis vandens organizme gali sukelti nemalonius pojūčius, pavyzdžiui, dehidrataciją, virškinimo sutrikimus ar net pakenkti dantų būklei. Šiame straipsnyje aptarsime vandens svarbą dantims ir organizmui bei pateiksime patarimus, kaip per dieną suvartoti pakankamą kiekį skysčių.

Vandens svarba dantims

Seilės – burnos skystis, kuris nuolat skalauja burnos gleivinę ir dantis. Seilių sudėtyje yra net 99 % vandens. Kai organizme yra pakankamas kiekis vandens, išskiria ir reikiamas seilių kiekis. Normalus seilėtekis burnoje užtikrina stabilią svarbių mikroelementų ir mineralinių druskų koncentraciją. Be to, neutralizuojamos rūgštys ir toksinai, greičiau pašalinamas cukrus.

Tokiu būdu vyksta savaiminis dantų ir burnos ertmės apsivalymas. Esant dehidratacijai, sumažėja seilėtekis, todėl suprastėja ir savaiminis dantų apsivalymas. Apnašose esančioms bakterijoms atsiranda palanki terpė gaminti rūgštis. Dėl to gali būti pažeisti kietieji danties audiniai ir atsirasti danties ėduonis.

Visgi, jeigu nepavyko išvengti nemalonumų ir atsirado dantų ėduonis, patariama nedelsiant kreiptis į patikimą odontologijos kliniką. Viena tokių – Ozo klinika. Joje dirbantys savo srities profesionalai padės išvengti rimtesnių dantų pažeidimų ir užkirs kelią ėduonies plitimui.

Skysčių nauda organizmui

Vanduo perneša reikalingas maisto medžiagas į audinius, o toksinus – pašalina. Taip pat palaiko reikiamą kraujo tūrį ir reguliuoja kūno temperatūrą. Kitos priežastys, kodėl verta gerti pakankamai vandens:

  • stiprinamas raumenų tonusas;
  • mažinama įtampa;
  • gerinamas virškinimas;
  • suteikiama daugiau energijos.

Pakankamas kiekis skysčių leidžia širdžiai dirbti efektyviau ir transportuoti deguonį į kitas kūno ląsteles. Vanduo leidžia išvengti raumenų spazmų, todėl pasiekti sportinius rezultatus – lengviau. Be to, dehidratacija skatina stresą, todėl norint nuraminti kūną ir protą, patariama reguliariai gerti vandenį.

Patarimai, kaip suvartoti pakankamą kiekį skysčių

Net nedidelis vandens trūkumas organizme turi įtakos savijautai. Lėčiau teka kraujas, ląstelės blogiau aprūpinamos deguonimi, prastėja bendra fizinė būsena. Tam, kad pavyktų organizmą aprūpinti pakankamu kiekiu skysčių, patariama šalia savęs nešiotis vandens buteliuką. Dirbant ant stalo pasidėti stiklinę vandens.

Pagal poreikį vandenį galima pagardinti citrusinių vaisių griežinėliais ar uogomis. Žinoma, skysčių galima gauti ir ne tik geriant vandenį, bet ir kartu su maistu. Atsižvelgiant į tai, patariama per savaitę bent 3 kartus valgyti sriubas. Sriubos vienu metu aprūpins organizmą tiek maistingomis medžiagomis, tiek skysčiais.

Akivaizdu, priežasčių, kodėl reikia gerti vandenį – daug. Norėdami išvengti vizitų pas daktarus dėl bendros organizmo savijautos ar pas odontologus dėl pažeistų dantų audinių, per dieną suvartokite pakankamą kiekį skysčių. Tokiu būdu sustiprinsite organizmą ir pagerinsite sveikatą. Žinoma, svarbu nepersistengti ir išgerti reikiamą kiekį, nes per didelis kiekis skysčių – taip pat nėra gerai organizmui.

Nr. 23/8