„Verpeta“ tarpvalstybiniame nematerialaus kultūros paveldo renginyje „Baltica 2024“ ir šimtmetį mininčioje Lietuvos dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“

Šiemet, birželio 28 – liepos 2 dienomis, Vilniuje vyko tarptautinis folkloro festivalis „Baltica 2024“. Festivalis kupinas koncertų, tradicijų, amatų, nacionalinės virtuvės pristatymų Lietuvoje būna kas treji metai (organizuojamas vis kitoje Baltijos šalyje) ir dalyvauja atrinkti, kviestiniai folkloro kolektyvai. Tad, „Verpeta“ pateko ir sudalyvavo šiame iš svarbiausių tarpvalstybinių nematerialaus kultūros paveldo renginių.

Būti tokio istorinio renginio dalimi yra neįkainojama patirtis. Šiemetinio festivalio „Baltica“ tema – apeiga, tad festivalio ritualuose susipynė muzika, judesys, simboliai, tikėjimai ir net magijos elementai ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių. Mūsiškis folkloro kolektyvas šventinę programą rodė šeštadienį (buvusiuose Kongresų rūmuose, dabar atnaujintoje Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro salėje), kur vyko didysis festivalio koncertas „Atsivėrimai“. Pagrindinė koncerto idėja – atskleisti mūsų ir festivalio dalyvių atstovaujamų kultūrų paraleles ir kontrastus.

Koncertą baigėme visi bendra daina tiek dalyviai, tiek žiūrovai. Tai buvo nuostabus jausmas… Koncerto dalyviai ir žiūrovai tarsi tapo vienu kūnu ir dvasia… „Verpetai“ organizatoriai dėkojo, ne tik už autentišką koncertinę programą ir tuo pačiu pagalbą sukuriant bendrą apeigą, jungiančią visus branginančius savo protėvių paveldą, atveriančias stebuklų ir paslapčių sklidinas akimirkas. Padėką išgirdome, kad ir mūsų rajono savivaldybė prisidėjusi prie „Baltikca“ festivalio.

„Baltica“ akimirkų galėjo patirti ir kaišiadoriečiai miesto parke birželio 30 dieną. „Verpeta“ Kaišiadoryse, Lietuvos kultūros sostinėje, sutiko festivalio vienus iš dalyvių folkloro ansamblį „Kaneloriza“ (vadovas Stefanos Sinis) iš Atėnų priemiesčio Čelandrio, Graikijos. Verpetiškiai nusiteikę kaip ir visuomet, draugiškai ir be abejo, šventiškai su Graikijos kolektyvu susibičiuliavo ir dieną praleido turiningai. Svečiai Žaslių amatų centre skanavo kugelį, lankėsi Paparčių Aušrinės Marijos vienuolyne, koncertavo Kaišiadorių Algirdo Brazausko parke, sudalyvavo mini ekskursijoje po Kaišiadoris su verslo ir turizmo centro gidu Aurelijumi Balčiūnu. Taip dieną smagiai užbaigė svečiai iš Graikijos verpetiškių apsuptyje ir smagioje vakaronėje sodyboje šalia Neries Paparčiuose, garsėjančiuose nuostabia gamta.

„Verpeta“ dar ir istorinės, šimtmetį mininčios Dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ dalyvė. Jau pats šventės pavadinimas kalba apie gyvybę. Ne tik žmogaus, bet ir viso pasaulio gyvybę, o taip pat šį stebuklą liudijančios kultūros. Šventės tikslas, tarsi įsipareigojimas išsaugoti tai, ką puoselėjo mūsų protėviai. Tad, vėl mus, verpetiškius išvydote sostinėje, Katedros aikštėje, pagrindiniame festivalio koncerte „Rasi rasoj rasi“, kurį žiūrovai turėjo galimybę stebėti per LRT televiziją tiesioginės transliacijos metu. O koks smagumėlis, kad mūsų tiek daug susirinko!

Nuotraukos Angelė Konstantinavičienė

Gitana Valkavičienė Kaišiadorių kultūros centro folkloro ansamblio „Verpeta“ narė