Vilniuje įkurtas pirmasis atviras daržas vasarą džiugins daržovių derliumi

Šią savaitę, minint Šv. Morkaus dar kitaip vadinamą Daržų dieną, prekybos tinklas „Maxima“ drauge su viešąja įstaiga „Lauko darželis“ įrengė ir atidarė pirmąjį darželio auklėtiniams ir Pavilnių regioninio parko lankytojams skirtą daržą. Ant Vilnios upės kranto įrengtame spalvingame daugiau kaip 10 kv. m ploto darže pasodinta 10 skirtingų rūšių daržovių ir prieskoninių augalų, kurie čia žaliuos iki pat vėlyvo rudens. Taip iniciatyvos sumanytojai siekia atkreipti dėmesį į turiningo laisvalaikio ir subalansuotos mitybos svarbą šalies vaikų vystymuisi.

„Nepaisant to, jog dėl įtempto gyvenimo tempo trumpėja tėvų ir vaikų kartu praleidžiamas laikas,  šeima lietuviams – svarbus prioritetas. Radę laisvo laiko, gyventojai jį mielai skiria savo atžaloms. Įdomu tai, kad vienas labiausiai šalies gyventojų pamėgtų laisvalaikio praleidimo būdų – buvimas gryname ore, net jei nepavyksta ištrūkti iš miesto šurmulio. Dėl to, ėmęsi šalies šeimoms skirtos iniciatyvos „Linksmieji daržiukai“, nusprendėme ją įgyvendinti ir už tradicinių lietuvių namų ribų, kur šie bus prieinami kiekvienam parko lankytojui“,  – sakė bendrovės „Maxima LT“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė.

Kuriant šį vaikams ir suaugusiems atvirą daržą buvo pritaikytas sparčiai Europoje ir Lietuvoje populiarėjantis modernus daržininkavimo būdas, kai vietoje įprastų žemėje iškastų lysvių augalai sodinami specialiose medinėse dėžėse. 10 spalvingų specialiai daržovių ir prieskonių auginimui pritaikytų dėžių, aprūpintų specialiu dirvožemiu, įrengtos Pavilnio regioninio parko teritorijoje veikiančiame „Lauko darželyje“. Visą vasarą čia augsiančius pomidorus, ridikėlius, salotas, laiškinius česnakus ir kitas daržoves padedami pedagogų prižiūrės darželio auklėtiniai.

„Mūsų darželyje vadovaujamės filosofija, jog nėra blogo oro – yra tik netinkama apranga. Didžiąją laiko dalį vaikai čia praleidžia gryname ore, kur ne tik žaidžia ir dūksta, bet ir mokosi pažinti juos supančią aplinką bei gyvąją gamtą. Padedami darželio pedagogų kasdien stengiamės savo auklėtinius įtraukti į kuo daugiau įvairių veiklų, ugdyti jų gebėjimus ir sumanumą. Tikime, kad nuo šiol čia augsiantis gausesnis daržas tik dar labiau prisidės prie visapusio mažųjų tobulėjimo – šie išmoks rūpintis gyvais augalais, pažins, kaip ant kasdienio stalo atkeliauja įvairios daržovės, kada šios sunoksta ir tampa tinkamos valgyti“, – sakė viešosios įstaigos „Lauko darželis“ įkūrėjas Žilvinas Karpis.

Vilniuje atidarytas atviras daržas (4)

Tam, jog labai svarbu vaikus įtraukti į įvairias veiklas, taip pat ir sodininkavimą bei kasdienio maisto ruošą, pritaria ir knygų apie vaikų mitybą leidėja bei autorė Ilma Paluckė. „Mitybos įpročiai, kuriuos suformuosime mažiesiems, bus labai svarbūs jų vystymuisi ir sveikatai ilgus metus. Įtraukdami vaikus į maisto atsiradimo ant šeimos stalo procesą atrakinsime duris daržovėms ir visam „sveikuoliškam“ maistui į jų pilvelius. Vaikas, pats pasodinęs, auginęs, puoselėjęs, o galiausiai ir pagaminęs daržovę, greičiausiai mielai ją ir suskanaus. Tik žinoma, tam reikia tėvų palaikymo. Ir gerų jų pačių mitybos įpročių“, – sakė I. Paluckė.

Pasak Ž. Karpio naujasis daržas pirmaisiais augalais turėtų pradžiuginti jau po poros savaičių. Tikimąsi, jog jau vasaros pradžioje bus galima skinti ir pirmąjį derlių – tradiciškai birželį sunokstančius ridikėlius, salotas, laiškinius svogūnus.

Darželio auklėtinių ir pedagogų puoselėjamas daržas visą sezoną bus atviras ir Pavilnių regioninio parko lankytojams. Šie galės ne tik išvysti, kaip auga čia pasėti augalai, bet ir sužinoti naudingos informacijos apie įvairių daržovių rūšių naudą organizmui. Projekto iniciatoriai tikisi, jog spalvingas daržas praeivių akį džiugins iki pat vėlyvo rudens.

Tokias pat daržoves ir prieskoninius augalus kiekvienas „Maxima“ pirkėjas gali pasodinti ir namuose. Įsigydami specialiais „Linksmųjų daržiukų“ atvaizdais pažymėtų vaikiškų sodo prekių bei „Linksmųjų daržiukų“ sėklyčių, šalies tėvai drauge su atžalomis nuosavą daržą gali įkurti ir ant namų palangės.

Projekto interneto svetainėje taip pat gausu ir naudingų patarimų, kaip gaminti įvairius daržovių patiekalus į kasdienę maisto ruošą įtraukiant ir pačius mažiausius šeimos narius.