VMVT įspėja dėl paukščių gripo

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atkreipia visų paukščių laikytojų dėmesį į tai, kad, prasidėjus pavasarinei paukščių migracijai, išauga paukščių gripo pavojus šalies naminiams ir laukiniams paukščiams. Nors Lietuvoje paukščių gripo atvejų šiemet nenustatyta, rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją išlieka, juolab kad pernai ši liga pasiekė Skandinaviją. 2018 m. Europos paukštynuose buvo užregistruoti 34 paukščių gripo židiniai. Dėl viruso sunaikinta beveik 1 milijonas naminių paukščių.

Didžiausia grėsmė paukščių gripo virusui plisti – pavasarinė laukinių paukščių migracija (kovo–balandžio mėn.). Ligą dažniausiai perneša šiuo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, taip pat virusas perduodamas per inventorių, drabužius, avalynę.

Paukščių gripu užsikrėtę paukščiai būna apatiški, nejudrūs, tupi nuleidę sparnus, nekoordinuoja judesių, nelesa, nededa kiaušinių, sunkiai kvėpuoja, jiems pamėlsta skiauterė, barzdelė, patinsta galvos ir kaklo audiniai, kojų odoje gali matytis kraujosruvos. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių.

Primename paukščių laikytojams, kad kovo–balandžio mėn. naminius vandens paukščius reikia laikyti uždarose patalpose, stengtis išvengti kontaktų su laukiniais migruojančiais paukščiais, naminių paukščių laikymo vietose nereikėtų leisti lankytis pašaliniams asmenims, naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą, paukščių girdymui nenaudoti vandens iš atvirų vandens telkinių, namines žąsis ir antis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių, nes didžiausią tikimybę užsikrėsti turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų.

Gyventojams, radusiems nugaišusį laukinį paukštį, reikėtų jo neliesti, o apie tai pranešti teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms (VMVT Kaišiadorių VMVT tel. (8 346) 51 274, el. paštas kaisiadorys@vmvt.lt) arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

Kaišiadorių VMVT inf.

Naujienos iš interneto