Žiežmariai prašo išgirsti

Žiežmariai visai neseniai nuskambėjo visoje Lietuvoje, kai buvo pradėta kalbėti apie Lauko gatvėje planuojamą statyti namą ir jame apgyvendinti dešimt protinę negalę turinčių asmenų iš Strėvininkų socialinės globos namų. Šiems planams stipriai priešintis pradėjo gretimų sklypų savininkai, kurie nenori, kad jų kaimynystėje įsikurtų protinę negalę turintys asmenys.

Po pasirodžiusios publikacijos 15min.lt portale „Žiežmarių gyventojai nenori neįgalių kaimynų, nes juos matys vaikai“, įvairiose žiniasklaidos priemonėse tą kartą Žiežmarių gyventojai buvo aptarinėjami kaip diskriminuojantys protinę negalę turinčius asmenis siaubūnai. Šiandien Kaišiadoriečiams.lt sulaukė Žiežmarių miesto bendruomenės laiško, kuriame jie išsako savo nuomonę ir poziciją šiuo klausimu. Šiuo laišku (kalba netaisyta) nusprendėme pasidalinti ir su savo skaitytojais.

„Mes daugelį kartų esame sakę, kad Žiežmarių miesto bendruomenė ir gyventojai niekada nenusisuks nuo tų, kuriems reikia pagalbos ir supratimo. Deja, bet iki šiol niekas mūsų neišgirdo ir net nesiruošia išgirsti bei įsiklausyti į mūsų nuomonę.

Patogu kalbėt, aiškinti, mokyti, vadinti mus buduliais, bet ar tokių reformų nori patys psichinę ir protinę negalią turintys ligoniai. Kaip žinome, iš ankstesnių pasisakymų, šie ligoniai yra sveiki, tokie kaip mes, tai gal vertėtų paklausti ir jų nuomonės, kodėl kiti sprendžia tokių kaip mes likimus? Kas gali paneigti, kad tie kas suinteresuoti įvykdyti vyriausybės programą, nepasinaudojo iš anksto suplanuotu priešpriešos kurstymu, kadangi žinojo, kad pritarimo tikimybė maža. Nutylima ir tai, kad prieš šio sklypo pirkimą du kartus buvo bandyta įsigyti žemės sklypus, Žiežmariuose, bet sužinojus kas planuojama, buvo atsisakyta juos parduoti.

Kaip ir įprasta neturint kitos išeities pasinaudota labai senomis ir laiko patikrintomis priemonėmis-melu ir slaptumu. Tai matyti projekto vykdymo eigoje, kuomet š. m. kovo mėnesį buvo paimtas kaimynės parašas, kuris supaprastino projektinius sprendinius, o apie projektą gyventojams informuota tik š. m. rugpjūčio mėnesį. Visi kaip vienas aiškina, jog apie tai nieko nežinojo, tačiau faktai sako priešingai ir ar tai yra ne melas?

Daugelis žiežmariečių ir Lietuvos gyventojų žinome nesena istorija, kuomet žiežmarius garsino STT agentas. Nuo tokio, galimai psichinio ligonio, kentėjo ne tik kaimynai, bet ir Lietuvos valstybinės institucijos. Ar valstybė pajėgi kontroliuoti tokius atvejus? Matome, kad ne. Ir kas gali paneigti, kad tai daugiau nepasikartos. Ar Kaišiadorių mero pasakojimai, kad šie asmenys tokie kaip mes, yra argumentuoti? Tuomet kyla klausimas, ką jie veikia tokiose institucijoje, kodėl jie negyvena su savo giminaičiais ar artimaisiais, kodėl juos jie tik lanko?… Neabejotinai galima atsakyti, kad visgi šie žmonės yra ne tokie kaip mes, o psichinę ir protinę negalią turintys ligoniai, kurie negali savarankiškai gyventi ir tvarkytis, o jiems būtina pastovi priežiūra, analogiška institucijoje, kurioje jie ir gydomi. Sakykim, meluojama tam, kad pateisinti vyriausybės programą ir nurodymus, tebūnie tai valdininkų sąžinės reikalas, bet integracija vykdoma net nesigilinant ar patys neįgalieji to nori.

Pakalbėkime faktais. Ką gali veikti 11 žmonių 10 arų sklype? Arba kaip jie galės vaikščioti siaura gatvele, kurioje net šaligatvio nėra? Arba, kaip juos, visus 10, prižiūrės 1 darbuotojas? Kai tuo tarpu Europoje penkis protine psichine negalia turinčius ligonius prižiūri trys darbuotojai, pasak Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovo V. Nikežentaičio prižiūrėti turėtu minimum du darbuotojai, o planuojamas vienas darbuotojas pasako, kad Kaišiadorių rajono savivaldybė labai taupo darbuotojų sąskaita o galiausiai, ką reiškia gyvenamasis namas, kurio funkcija-visuomeninė? Tai, jei žmonės yra ligoniai, tai jie ir turi gyventi visuomeniniame objekte su gydymu, o jei sveiki – kas trukdo juos grąžinti integruoti į artimųjų ratą. Kam meluojama žmonėms pasinaudojant įstatymo spragomis ir kodėl nekalbama apie artimuosius, kuriems šiuo metu ir turėtų būti pirmiausia suteikta teisė juos susigrąžinti ir prižiūrėti. Kas galėtų paneigti, kad visi veiksmai naudojami tik tam, kad išvengti papildomų derinimų su kaimynais, valstybinėmis institucijomis ir slėptis nuo viešinimo procesų. Ar galima pateisinti melą, vardan rezultato? Jau dabar aišku, kad visi viską žinojo ir visą tą laiką ruošėsi, tyliai laukė to momento kada jau niekas negalėtų nieko pakeisti.

Šiai dienai matome, jog net ir teoriniai pokyčiai ieškant sprendinių jau nebeturi prasmės ir niekam neįdomūs ir nereikalingi, nes viskas jau nuspręsta, mums liko tik valdininkų sąžinė. Ar jie ją turi, netrukus pamatysime… Niekaip kitaip nepavadinsi šios integracijos kaip tik intervencija ir dar per prievartą. Žiežmariai nuostabus miestas, kuriame valstybinės žemės yra ne 10 arų, čia ne Kaunas, kad 6 arų sklype spaudžiasi iki beprotybės. Visas miestas ir rajonas pilnas laisvų, didelių sklypų, kuo puikiausiai tinkamų ir gyventojams, ir naujakuriams.

Šio konkretaus sklypo pirkimo niekaip kitaip nepavadinsi, kaip mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas. Žiežmarių seniūnė iki šiol taip ir nerado laiko pasikalbėti su gyventojai, o meras sėkmingai radęs vieša pritarimą partijos narių gretose nesugeba nusileisti ant žemės ir pasikalbėti su gyventojais, taip kaip darė prieš rinkimus pasibelsdamas į kiekvienus namus. Nenoras bendrauti su gyventojais ir bendruomene eilinį kartą parodė, kad mūsų išrinktieji dirba sau, bet ne žmonėms, bet ar tai kam įdomu.

Ar socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrės pasisakymas prisiimti atsakomybę už ligonių nepriimtinus veiksmus gali būti tęstinis, kai ministerijoje jai dirbti liko tik metai? Tai mums tik pasako, kad valdininkai vardan savo užsibrėžtų tikslų, pasiryžę viskam, bet ne procesui, kuris vadinasi integracija. Net ir šiuo metu spekuliuojama, meluojama, neįsiklausoma į mūsų ir į psichinę, protinę negalią turinčių ligonių nuomonę, kitaip kam slėpti taip reikalingus ir teisingus veiksmus, jei tai ne pinigai ar interesai. Prašome visų budulių ir kitų individų įsiskaityti ką mes, žiežmariečiai, norime pasakyti: statykite namus Žiežmariuose, niekas tam neprieštarauja, tik prašome neignoruoti gyventojų, nei tų, kuriems likusį gyvenimą reikės praleisti barake.

Netikėtai atradome, kad 2018 metais meras per konferenciją kalbėjo, tokių žmonių integracija ne vienų Kaišiadorių rajono reikalas, tai turėtų būti aktualu ir kitiems rajonams, tačiau ar tai svarstoma, ar tai tik pokalbis akims apdumti. Kodėl kiti miestai nesidomi integracija, Druskininkai, Palanga, Neringa? Valdininkams pasakysime viena – baikite meluoti sau ir žmonėms, pasigailėkite tų kurie gyvens visą likusį gyvenimą barake, nesivadovaukite posakiu „po manęs nors ir tvanas“.

Žiežmarių miesto bendruomenė visada objektyviai vertina situaciją ir gina visų interesus, kurie yra pažeidžiami ir nepateisina tų, kurie vardan posto griebiasi visko, kad tik pateisinti savo veiksmus ir parodyti, kad dirba. Melo kojos trumpos.“ – mums adresuotame laiške rašė Žiežmarių miesto bendruomenės vardu prisistatantys asmenys.

___

Tai yra asmeninė skaitytojo nuomonė ir tinklalapio administracija nebūtinai su ja sutinka bei už ją neatsako.