Žolinių išvakarės Pravieniškėse

Pasipuošęs iš Motinos Gamtos surinkta spalvinga vaistažolių puokšte, kvepiantis alyviniais obuoliais, raudonėliais ir aitriaisiais pelynais, garuojančia gauromečio arbata ir medumi koryje- taip apibūdinu edukacinį užsiėmimą „Žoliavimo tradicijos ir žolynų paslaptys“ su žolininke Rasa Glinskyte-Subačiene ir gamtos fotografe Vaiva Narušiene.

Edukacijos pradžioje prisiminta garsioji Lietuvos žolininkė Eugenija Šimkūnaitė, kurios darbų ir žmonių sveikatinimui pašvęsto gyvenimo atminimui, skirtas ir šis pravieniškiečių renginys.

Ypatinga, visas žmogaus jusles veikianti aplinka, džiaugsminga susitikimo ir pažinimo nuotaika, sumišusi su baime nusiimti kaukę… Dešimtimis skirtingų lakių eterinių aliejų, tūkstančiais molekulių pasklidusių fitoncidų praturtintu oru kvėpuodami, edukacijos dalyviai mokėsi atpažinti populiarius ir mažiau žinomus vaistinius augalus, juos čiupinėjo, apžiūrinėjo, trynė tarp pirštų, uostė ir kramtė… Atidžiai klausydamiesi Rasos Subačienės patarimų, kaip paruošti surinktas, išdžiovintas vaistažoles laikymui ir vartojimui, kaip pasigaminti aliejus ir padėti sau bei šeimos nariams sunegalavus, kaip sumažinti sintetinių vaistų vartojimą ir stiprinti organizmą, užsirašinėjo. Žolininkei papasakojus apie fermentaciją, užgimė diskusija. Sukauptomis žiniomis ir ilgamete patirtimi pasidalijo užsiėmimo dalyvė, vaistininkė Larisa Gogoleva. Ji renginio pradžioje pagal savo receptūrą paruošė fermentuoto gauromečio lapų arbatą, kuria vėliau vaišino susirinkusiuosius. Arbatą buvo siūloma paskaninti vietinio bitininko Jono Dailidės dovanotu šiųmečiu medumi.

Apie savo meilę ir pagarbą supančiai gamtai, neatsakingą šiandieninio žmogaus požiūrį į jos išteklius, jausmingai pasakojo daugeliu veiklų užsiimanti Vaiva Narušienė. Filologijos studijas baigusi, visada save laikiusi gamtos vaiku, iš miesto išvykusi ir tarp miškų, Pašuliuose radusi ieškotus namus gamtos prieglobstyje, dabar kuria Gėlių sodą, stebi ir fotografuoja reiškinius, gyvūnus, augalus… Pavasarį pirmosios fotografijų parodos „Ryto šviesos magija“ planuotam pristatymui Rumšiškių kultūros centro Pravieniškių salėje sutrukdė karantinas. Autorei sutikus, tuomet darbai buvo publikuoti virtualioje erdvėje, o šiuo metu puošia Mažosios salės sieną.

Renginyje dalyvavusi Audronė Jodkonė iš Saulės vartų Romuvos priminė senąją baltiškąją Žolinių šventės prasmę ir pasveikino visas mergaites, moteris, motinas su Motinos Gamtos švente.

Greit ištirpus susitikimo laikui, į namus išsiskirstyta praturtėjus žiniomis, pasidalintais jausmais, suvokimu apie save, kaip gamtos dalelę ir puokštele anksčiau nepažintų žolynų…

Už neįkainuojamus pamokymus, patarimus, pasidalinimą sukauptomis žiniomis, išmintimi dėkoju Rasai Glinskytei-Subačienei, už suteiktą galimybę papuošti erdvę fotografijomis, skatinimą atsigręžti į gamtą ir dažniau pasijausti jos dalimi- Vaivai Narušienei, už atsineštus žolynus, aktyvią diskusiją, gerą nuotaiką, sveikinimus ir palinkėjimus- visiems renginio dalyviams!

Teksto autorė Aušra Radzevičienė
Nuotraukų autorius Kęstutis Radzevičius

Remiamas turinys:
Naujienos iš interneto