Ar savivaldybės vyrai atlaikys vietinės merginos kritikos kirčius?

Reiškiu rūpestį Kaišiadorių rajono savivaldybei, kuri „pirmą kartą“ buvo viešai sukritikuota. Rekomenduoju perskaityti Alvydo Jokubaičio veikalą „Politinis idiotas“ – liksite sužavėti! 

Suprantu, kaip nejauku, kai tavo žingsnius stebi ir aptaria spaudoje. Juk tenka galvoti, ką darai. O nuo galvojimo paskausta galvą! Norėčiau tik trumpai priminti, kad esu literatūros kritikė, kurios duona susideda iš analizės ir interpretacijos. Taigi, nenuostabu, kad kritikos ašmenys gali atsisukti ne tik prieš grožinius tekstus, bet ir prieš politikus. Tokia jau ta pilietinė pareiga bei žmogaus laisvė! Gimiau, užaugau ir pasensiu savo mylimam Edeno sode – Kaišiadorių rajone. Čia mano sielos namai, todėl niekas neužtildys ir neišgąsdins, neišvarys. 

Nenuostabu ir tai, kad politikas yra viešas asmuo! Tikrai tikrai! Galite pasiskaityti visi visi! Politikas yra viešas. O viešumą lydi kritika. Dauguma didžiųjų Lietuvos politikos vyrų sukandę dantis ištveria žurnalistų aštrią plunksną. Metodas paprastas – tveria ir ištveria! 

Jeigu kas nors iš kaišiadoriečių netyčia galvoja, kad straipsnyje „Slaptieji Mindaugo – Vytenio protokolai“ sprogo kritikos bomba! Ech, tada kviečiu susipažinti su Rimvydo Valatkos straipsniais. Tikrai Lietuvoje ne vakar ir ne šiandien atsirado kritika spaudoje – tiesą sakant, tai normalus reiškinys visoje demokratinėje Europoje. Buvo tokia šalis, kurioje nebuvo nei literatūros, nei politikos kritikos – tai SSRS… Norėčiau tik trumpai priminti, kad jos NEBĖRA. 

Taip pat primenu, kad politikoje galioja auksinė taisyklė: jeigu negali priimti kritikos, neik į politiką. Nuoširdžiai likau nustebinta, kad didieji Kaišiadorių vyrai puolė, bėgo, griuvo ašaroti savivaldybės FB puslapyje. Lyg maži berniukai skundėsi, kad mergaitė audžia jų kailį. Įdomu būtų stebėti, jeigu Vilniaus meras visus žurnalistų „perliukus“ keltų į savivaldybės viešąją erdvę. Ar tik nesigriebtų Vilnius už pilvo homeriškai kvatotis? Kur matytas toks politinis jautrumas? 

Tragikomiškiausia šios istorijos dalis – iš už krūmų netikėtai išniręs mero patarėjas A. Narbutas. Žalias ir nepatyręs komandos narys nėrė stačia galva į rimčiausią krašto projektą – oro uosto statybų klausimą. Deja, reikia pripažinti, jog A. Narbutas nerangiai, neišlaikęs koordinacijos paslydo politinėje arenoje.

Didžiosios klaidos ir slystelėjimai 

Pirmoji A. Narbuto klaida – šiaulietis nepažįsta mūsų krašto! Norėčiau priminti, kad negalima vos atvažiavus į naują kraštą imti ir apmėtyti akmenimis Kaišiadorių švietimo elito. Norėčiau patikslinti, kad miestas garsėja Algirdo Brazausko gimnazija Lietuvoje. O mokykloje dirba aukšto lygio specialistai, galintys paruošti mokinius ne tik olimpiadoms, bet ir geriausioms aukštosioms mokykloms. Mokykloje dirba specialistai iš Kaišiadorių rajono bei didžiųjų Lietuvos miestų (Vilniaus bei Kauno). A. Narbutas teigia, kad Kaišiadorys negali konkuruoti švietime su Vilniumi ir Kaunu. Norėčiau nuliūdinti mero patarėją ir apversti jo mintį 180 laipsnių kampu – mūsų krašto mokytojai jau seniai stovi tame pačiame lygyje kaip didmiesčiai. Manau, kad kitame straipsnyje atliksiu švietimo analizę Kaišiadoryse ir išsamiau pristatysiu svečiui mūsų krašto elitą. Ir ne tik šią gimnaziją! 

Antroji didžioji patarėjo klaida – negebėjimas skirti darbo ir laisvalaikio. A. Narbutas tvirtina, kad kelias valandas po darbo skiria FB komentarams po mano paskyra. Kam to reikia? Kodėl man asmeniškai skiriama tiek daug dėmesio? Iš tiesų sunku suprasti tokią iniciatyvą. Kita vertus, ar mes turime naująjį Prometėją…? Politinis Prometėjas, kuris paaukos garbę ir orumą dėl oro uosto? Ar tai tokia jau krikščioniška vertybė, ar kaip? 

Trečioji klaida ta, kad mero patarėjas neskiria darbuotojo nuo gyventojo. Gyventojas gali būti emocionalus, netgi nerišlus, nelogiškas. Deja, savivaldybės darbuotojai neturėtų po darbo švaistytis kaip Maugliai neapgalvotomis frazėmis. Visgi tai griauna ne vieno asmens, bet savivaldybės įvaizdį. Apačioje pateikiu kelis pavyzdžius, kuriuose lengva nustatyti etikos normų pažeidimą. 

Ketvirtoji klaida: A. Narbutas nesusitvarko su elementariomis teksto interpretavimo problemomis. Norėčiau priminti, kad Biblijos tekstas yra kietas teologinis riešutėlis, todėl negalima šios knygos analizuoti kaip grožinės literatūros. Turbūt bet kuris kunigas paantrintų, kad Biblija nėra romanas. Taigi, palinkėčiau patarėjui nuoseklumo, profesionalumo. Nes po to gaunasi tragikomiški anekdotai. A. Narbutas išvysto mintį, kad Jėzus buvo dailidė, todėl Kaišiadorims reikia oro uosto. Kas čia taip pamokė? Gal konservatoriai? Mielieji, laikas atnaujinti kvalifikaciją, kol tai netapo baisiu grybavimu ir besaikiu nusišnekėjimu…

Norėčiau duoti mero komandai kelis patarimus: 

  1. Nebijokite kritikos, jos buvo ir bus demokratinėje šalyje.
  2. Atsirinkite atsakingai komandos narius bei rūpinkitės viešu įvaizdžiu. 
  3. Skirkite gyventojus nuo pačių savęs. Gyventojai turi teisę išsakyti savo nuomonę spaudoje, nes anketų savivaldybė negali atlikti. Nenori ir nemoka? 

Dar kartą reiškiu susirūpinimą Kaišiadorių rajono savivaldybei, kuri ėmė nevalingai mikčioti gavusi pirmą kritišką straipsnį. Tiesa, noriu paklausti, kada pagražintas protokolas bus pataisytas? 

Bendruomenė laukia. Priminsiu, kad savivaldybės pagrindinis darbas – skaidrus darbas, projektų tvarkymas, o ne laiškeliai spaudoje, o dar baisiau – FB platformoje. 

Gražios dienos visiems! Telydi jus demokratija ir težydi žodžio laisvė. Sovietmetis baigėsi – užaugo nauja laisva karta! Kaip teigė prof. Alvydas Jokubaitis – progresas tėra mitas, pasaka, kurį per daug pamilo politikai. Gal laikas skirtis, kol bendruomenė dar nėra dvasiškai sutrypta?

Vaida Venskutonytė

___

Tai yra asmeninė skaitytojo nuomonė ir tinklalapio administracija nebūtinai su ja sutinka bei už ją neatsako.