Bankas manipuliuoja netikrais pinigais?

Sakysite,  nesąmonė – kaip banke gali būti netikri pinigai. Tai – tiesiog neįtikėtina. Tačiau telefoniniai sukčiai vieną šiaulietę sugebėjo įtikinti, kad jos banko sąskaitoje yra netikrų pinigų ir apgaule iš jos išviliojo 6750 eurų.

Lapkričio 6-osios popietę 80-metei Draugystės prospekto gyventojai paskambinęs nepažįstamas vyras prisistatė esąs policijos pareigūnas iš Klaipėdos ir pranešė, kad moteris įtraukta į padirbtų pinigų platinimo tinklą, kad jos banko sąskaitoje yra netikrų pinigų  ir paprašė padėti demaskuoti nusikaltėlius.

Jų nurodymu šiaulietė nuėjo į banką, iš savo sąskaitos paėmė 1050 eurų ir, juos parsinešusi namo, telefonu tariamam banko valdytojui  padiktavo kupiūrų numerius. Šie „nustatė“ dvi padirbtas kupiūras, ir tada moteriai liepė visus pinigus atiduoti pas ją ateisiančiai „banko darbuotojai“. Už suteiktą pagalbą „pareigūnas“ senolei padėkojo ir pažadėjo artimiausiomis dienomis atvykti į Šiaulius ir įteikti jai padėkos raštą bei grąžinti pinigus.

Pajutę, kad moteris yra lengvatikė ir paklusni, sukčiai nuo jos neatlyžo ir kitą dieną. Kalbėdami banko darbuotojų vardu, jie paprašė iš banko paimti dar 1500 eurų ir juos atiduoti ją aplankysiančiam vyrui.

Su sukčiais senolė telefonu bendravo ir klusniai jų nurodymus vykdė dar dvi  dienas. Moteris   kulniavo į banką ir į skambintojų nurodytą sąskaitas iš savosios pervedinėjo pinigus: vieną dieną – 2000 eurų, kitą dieną – 2200 eurų. Kokiu tikslu ji pinigus pervedinėjo, moteris pareigūnams paaiškinti negalėjo – tiesiog „bankininkas“ jai nepaaiškino, o ji net nepasidomėjo. Galiausiai sukčiai senolės paprašė su banku pasidaryti elektroninės bankininkystės sutartį. Moteris ir tą nepažįstamųjų pageidavimą uoliai įvykdė ir jiems perdavė elektroninės bankininkystės duomenis. Dabar pareigūnai tiria, ar nebuvo, pasinaudojus elektroninės bankininkystės duomenimis, moters vardu paimta greitųjų kreditų.

Tik, kai apie savo „bendradarbiavimą su teisėsauga“, ji papasakojo Vilniuje gyvenantiems savo vaikams, šie sunerimo, supratę, kad motina yra patekusi į telefoninių sukčių pinkles. Jie įkalbino motiną kreiptis į policiją ir pranešti, kad ji tapo sukčių auka.

Dėl sukčiavimo pradėtas ikiteisminis tyrimas ir moterį apgavę sukčiai yra nustatinėjami. Manoma, kad pinigų iš žmonių apgaule viliojimo organizavimo gijos driekiasi iš laisvės atėmimo vietos. Lapkričio 1 d. Šiaulių apskrities policijos pareigūnai sulaikė ir į areštinę uždarė „kojų“ (asmenų, kurie eina pas sukčių aukas paimti išviliotų pinigų) šeimynėlę  – 51-nerių metų Šiaulių gyventoją, jos 40-metį sugyventinį ir 24 metų marčią, kurie iš vieno 76 metų šiauliečio paėmė telefoninių sukčių išviliotus 13700 eurų. Apgaulės scenarijus buvo labai panašus. Skambinusysis tada prisistatė prokuroru iš Klaipėdos ir pasakė, kad tiria padirbtų pinigų bylą ir kad yra įtarimų, jog senjoro neseniai gauta pensija yra išmokėta netikromis eurų kupiūromis, todėl reikėtų, kad vyras atvykusiam į namus prokuroro padėjėjui pateiktų visus namuose turimus pinigus ir jie bus patikrinti, ar nėra klastotės. Telefonu šiauliečio buvo prašoma padiktuoti visų kupiūrų numerius. Jis buvo kalbinamas tol, kol į namus pasibeldė taksi atvažiavęs tariamas prokuroro padėjėjas ir išsinešė 13700 eurų. Ir tik tada senoliui toptelėjo, kad savo pinigėlius. ko gero. bus padovanojęs sukčiams, nes išeiginę dieną vargu, ar prokurorai po namus važinėja… Laimei, senolio žmona buvo apdairesnė ir  užsirašė taksi valstybinius numerius. Ir tai buvo koziris, kuris suvaidino svarbų vaidmenį, policijos pareigūnams sulaikant įtariamuosius.

Post scriptum: susidūrus su bet kokiu telefoniniu nepažįstamų asmenų, prisistatančiu teisėtvarkos struktūrų ar banko darbuotojų, reikalavimu elgtis negalvojant, reikia tiesiog pagalvoti. Reikia atidėti veiksmą bent porai valandų, kurių tikriausiai užteks paskambinti sukčių nurodytam pseudonukentėjusiajam ar pasikalbėti su artimaisiais ir išsiaiškinti, kad jokia bėda jų neištiko ir kad padirbtų pinigų kursavimui banke galimybės  nėra.

Šaulių apskr. VPK informacija