Gerk vandens tiek, kad nebūtum geltonas!

Apie vandens gėrimą ir jo poreikį girdisi bene daugiausiai ginčų: kiek jo reikia gerti, kada, kokį? Rodos, būtų taip paprasta – kai nori – geri, nenori, negeri. Žmogaus organizme yra ~ 60% skysčių ir kiekviena ląstelė turi būti aprūpinama vandeniu. Taigi skysčių norma žmogui, sveriančiam 60 kg ir 120 kg bus visiškai skirtinga. Kaip apskaičiuoti, ar geriate pakankamai? Formulė paprasta – Jūsų kūno svoris (kg) dauginamas iš 0,03 (30 ml) = x ltr jūsų dienos teorinė norma. Tačiau egzistuoja paprasta taisyklė – gerk vandens tiek, kad šlapimas nebūtų geltonas.

Teiginys, kad troškulys yra pagrindinis skysčių trūkumo signalas, yra klaidingas. Troškulį mes jaučiame, jei organizmui trūksta 0,5-1 litro vandens. Jeigu vandens trūksta daugiau – šį jausmą prarandame.

Geriausia gerti +20-50 C vandenį. Jei geriate kambario temperatūros vandenį, Jūsų skrandis jį pasišildo iki kūno temperatūros. Atvėsus orams gerkite šiltą (+40-50 Celsijaus) vandenį.
Sklando įvairių teorijų – galima gerti skysčius valgio metu ar ne. Atsakymas: reikėtų pasikliauti savo savijauta. Jei maisto metu troškina – būtinai atsigerkite nedidelį kiekį šiltos arbatos arba vandens. Jei troškulio nejaučiate, o taip ir bus, jei gersite pagal rekomendacijas – tik iš įpročio valgymo metu negerkite.

kaisiadoriu visuomenes sveikatos biuras