Kaip išsirinkti žuvų taukus bei kitus omega-3 papildus?

Sveikatos specialistai rekomenduoja žuvų taukus ar kitus omega-3 papildus vartoti ištisus metus. Polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3 nauda žmogaus organizmui yra nuodugniai ištirta ir niekam nebekelia abejonių. Ši medžiaga svarbi siekiant sumažinti blogojo cholesterolio lygį, pagerinti imuninės sistemos veiklą bei užtikrinti sklandžią širdies funkciją. Savo sveikatą puoselėjantiems žmonėms iškyla aktualus klausimas – kaip iš plačios pasiūlos išsirinkti geriausius omega-3 maisto papildus? Išties, įvairių gamintojų žuvų taukai skiriasi veikliųjų medžiagų koncentracija, žaliavos kilme bei kitais aspektais.

Iš ko išgaunamos omega-3 riebalų rūgštys?

Polinesočiosios riebalų rūgštys omega-3 ypatingos tuo, kad jos yra gaunamos tik su maistu, nes žmogaus organizmas pats jų negamina. Vienas svarbiausių šių medžiagų šaltinis yra riebi jūrinė žuvis. Kaip tik todėl iš žuvų išgaunami riebalai yra vienas populiariausių omega-3 maisto papildų. Paprastai žuvų taukai išgaunami iš silkių, sardinių, ančiuvių, skumbrių ir kitų jūrinių žuvų. Vis tik, verta žinoti, kad ne iš visų žuvų išgauti taukai yra vienodai vertingi.

Ieškant aukštos kokybės žuvų taukų labai svarbu atkreipti dėmesį, iš kokios bei kur augintos žuvies jie pagaminti. Užterštuose vandenyse augusios žuvys gali būti sukaupusios sunkiųjų metalų bei kitų medžiagų, kurios nesuderinamos su sveikata. Aukščiausius kokybės etalonus atitinka sertifikuoti ekologiški žuvų taukai. Ypatingu tyrumu bei nauda sveikatai pasižymi iš ekologiškai užaugintų skandinaviškų vaivorykštinių upėtakių išgauti taukai.

Verta atkreipti dėmesį ir į krilių taukus. Iškirtinės kokybės papildai gaminami iš ypatingai švariuose Antarkties vandenyse sugautų krilių. Tokiame krilių aliejuje nėra radioaktyvių ar kitų cheminių medžiagų, įskaitant sunkiuosius metalus ar gyvsidabrio priemaišas.

Polinesočiųjų riebalų rūgščių galima išgauti ir iš augalų – jų yra linų sėmenų, alyvuogių bei rapsų aliejuose. Vis tik, šie maisto produktai negali atstoti maisto papildų, nes papilduose omega-3 rūgščių yra koncentruotai daugiau. Vegetarams ar veganams rekomenduojama naudoti iš jūrų dumblių ar egiptietiškų juodgrūdžių išgautus omega-3 maisto papildus.

Kuo mažiau nereikalingų priedų

Norėdami įsigyti aukštos kokybės žuvų taukų ir už juos nepermokėti, išsyk sutelkite dėmesį į švarius ir tyrus produktus, kuriuose nėra jokių nereikalingų medžiagų. Kaip jau minėta, žuvų taukai pasižymės aukštesne maistine verte, jei bus išgauti iš švarios žaliavos, o apdorojant nebus naudojami chemikalai ir didelis karštis.

Kuo mažiau sudėtyje bus sintetinių priedų, tuo aukštesnius kokybės standartus atitiks maisto papildai. Todėl verta pirmenybę teikti omega-3 maisto papildams, kuriuose nėra dirbtinių dažiklių, pridėtinio cukraus ir kitų nereikalingų sudedamųjų dalių. Naudojant papildus be glitimo, sojų ir laktozės sumažinsite alerginių reakcijų tikimybę.

Kokiam laikui pakaks maisto papildų pakuotės?

Ieškant geriausio žuvų taukų ar kitų omega-3 maisto papildų kokybės ir kainos santykio pravers ir skaičiuotuvas. Tokio pat dydžio skirtingų gamintojų maisto papildų pakuotės būna skirtos skirtingam laikotarpiui. Priklausomai nuo veikliosios medžiagos koncentracijos 60 kapsulių žuvų taukų gali pakakti vos dešimčiai dienų arba visam mėnesiui.

Sveikam žmogui omega-3 rekomenduojama dienos norma yra 1000 mg, o esant didesniam poreikiui rekomenduojama suvartoti 2500 mg ar kitą gydytojo nurodytą kiekį. Ant omega-3 papildų būna nurodyta, kiek miligramų omega-3 sudarančios eikozapentaeno rūgšties (EPR) ir dokozaheksaeno rūgšties (DHR) yra vienoje kapsulėje, guminuke ar arbatiniame šaukštelyje. Jei gydytojas nepaskyrė kitaip, sudėję EPR ir DHR kiekius žinosite, kiek maisto papildo reikės suvartoti, kad gautumėte dienos normą – 1000 mg.

Rinkitės priimtiną maisto papildų formą

Renkantis aukštos kokybės žuvų taukus, kaip ir kitus maisto papildus, verta skirti dėmesio ir jų formai. Skysti žuvų taukai daugeliui kelia ne itin malonius vaikystės prisiminimus. Vis tik, galbūt verta pabandyti iš naujo? Verta žinoti, kad tikrai tyri ir švieži žuvų taukai yra gana neutralaus skonio, taigi pernelyg intensyvus kvapas ar kartokas skonis gali būti prastesnės kokybės signalas. Svarbiausi skystos formos žuvų taukų privalumai yra tie, kad jie puikiai įsisavinami, o taip pat juos paprasta dozuoti.

Nemėgstantys specifinio žuvų taukų kvapo arba aliejinės jų konsistencijos dažnai renkasi piliules arba kapsules. Jas paprasta vartoti, bet apdairu atkreipti dėmesį, kiek piliulių teks išgerti, kad gautumėte reikiamą  omega-3 normą. Guminukų formos žuvų taukai – itin mėgstamas vaikų pasirinkimas. Tokie guminukai gali būti praturtinti ir kitais vitaminais. Beje, vaikams bus lengviau įprasti išgerti žuvų taukus ar suvalgyti guminuką, jei jiems rodysite teigiamą pavyzdį ir patys taip pat nepamiršite vartoti suaugusiems skirtų Omega-3 maisto papildų. Žinoma, svarbu nepamiršti į kasdienį racioną įtraukti kuo platesnį sveikų produktų asortimentą, aktyviai judėti bei praktikuoti kitus sveikos gyvensenos principus.

Nr. 22/7

___

Tai yra užsakomasis straipsnis. Jo turinį pateikė užsakovas ir Kaišiadoriečiams.lt tinklalapio administracija už jį neatsako bei atsakomybės neprisiima.