Kaišiadoriečiui antrą kartą pavyko nufilmuoti lūšis: šį kartą – net dvi (video)

Kaišiadoriečiams.lt skaitytojai, kurie seka mūsų naujienas ir Facebook’o grupėje, tikriausiai jau ne kartą yra matę kaišiadoriečių Emilio ir Giedrės Slavinskų vaizdo įrašus, kuriuose būna slaptai nufilmuoti laukiniai gyvūnai.

Dar praėjusių metų gegužės 1 dieną Emiliui ir Giedrei nusišypsojo laimė, kuomet važiuojant automobiliu Kaugonių miško keliu jiems kelią perbėgo lūšis. Tuomet, sustabdę automobilį, jie nuėjo pažiūrėti ar jiems tikrai nepasivaideno.

„Žmonai sustabdžius automobilį, užgesinome variklį ir išjungėme šviesas. Matėm, kaip lūšis užėjo už medžio, tačiau per jį mes jos nematėme. Sėdėdami automobilyje kelias minutes filmavome tą medį, kad nepraleistume tokios progos užfiksuoti šį retą gyvūną. Tačiau gyvūno niekur nejudėjo. Tuomet išsprendžiau atsargiai išlipti iš automobilio ir filmuodamas apeiti tą medį, už kurio nubėgo lūšis. Apėjus medį lūšis tiesiog sėdėjo ir spoksojo į mane. Po kelių sekundžių ji vėl pasislėpė už medžio. Man už medžio užėjus iš kitos pusės, ji susidomėjusi gana drąsiai žiūrėjo tiesiai į mane ir tai tęsėsi apie minutę. Tuomet lūšis dar pabėgėjo tolyn, atsisėdo ir tiesiog pradėjo laižyti savo kailį nerodydama jokios baimės žmogui“ – apie savo pirmą susitikimą su lūšimi pasakojo vyras.

Tačiau šiemet jiems nusišypsojo dviguba sėkmė. Jų miške palikta gyvūnams stebėti skirta kamera užfiksavo net dvi lūšis! Lūšys buvo užfiksuotos tame pačiame Kaugonių miške, netoli tos vietos, kur viena iš lūšių buvo pastebėta ir praėjusiais metais. Pasak Emilio, kamerą jis kartu su žmona miške pakabino praėjusią savaitę, o šiandien, patikrinę, ką pavyko nufilmuoti – liko maloniai nustebinti.

Kaišiadorių rajono miškuose lūšys sutinkamos vis dažniau. Jos, palyginus, gana dažnai yra pastebimo Kaugonių ir Šešonių miškuose. Praėjusiais metais taip pat lūšis buvo pastebėta ir Laukagalio kaime.

XX a. pirmoje pusėje lūšys Lietuvoje buvo beveik išnykusios. Vėliau, kai pagerėjo apsauga, mitybos sąlygos ir sumažėjo vilkų, lūšių ėmė gausėti. Daugiausia jų buvo XX a. 8 – 9 dešimtmetyje (apie 150 – 200 lūšių). Vėliau lūšių sumažėjo beveik dvigubai. 2007 metais Lietuvoje buvo vos apie 30 – 40 lūšių. 2015 metais jų buvo skaičiuojama apie 90 – 100, o dabar, manoma, kad lūšių Lietuvoje turėtų būti jau apie 200. Tad smagu pasidžiaugti, kad nuo 2000 metų į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų lūšių bent viena porelė gyvena ir mūsų rajono miškuose.