Šachtinių šulinių vandens kokybė Kaišiadorių rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai organizuoja šachtinių šulinių, kurių vandenį mitybai vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, vandens kokybės nemokamą ištyrimą. Informacija apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėn., kurie mitybai vartoja šachtinių šulinių vandenį, yra gaunama iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų.

Įgyvendinant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. lapkričio 15 d. įsakymo Nr. V-1041 ,,Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“ nuostatas, 2016 metais Kaišiadorių rajone buvo atlikti 15 šachtinių šulinių vandens tyrimai. Vandens kokybės įvertinimui buvo nustatomas nitritų ir nitratų kiekis vandenyje. Gauti rezultatai parodė, jog nitratų kiekis leidžiamas normas viršijo 4 šuliniuose. Nustatytų reikalavimų neatitiko vandens mėginiai paimti Gudienos, Dainavos, Kurniškių ir Karčiupio kaimuose. Visuose kituose tirtuose šachtiniuose šuliniuose gautos nitratų ir nitritų vertės neviršijo nustatytų normų.

Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai įspėja, kad šachtinių šulinių vanduo, kuriame nitratų ir nitritų kiekis viršija normas, yra pavojingas ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Nitratų ir nitritų poveikiui ypač jautrūs kūdikiai, nėščios moterys. Nitratai organizme virsta nitritais. Apsinuodijus jais gali pasireikšti methemoglobinemija. Jos metu kraujyje susidaręs methemoglobinas į audinius negali pernešti deguonies, dėl to atsiranda deguonies trūkumo požymiai. Kūdikiams pamėlsta oda aplink burną, rankos, kojos – tai vadinama  „pamėlusio kūdikio sindromu“. Vaikas gali imti vemti, viduriuoti, o jo kvėpavimas – trikti. Sunkesni atvejai pasireiškia sąmonės netekimu, traukuliais. Apsinuodijimo baigtis gali būti mirtis.

Būtina žinoti, kad nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos iš vandens nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitratų koncentracija dar padidėja. Ypač budrios turėtų būt mamos, nemaitinančios kūdikių krūtimi. Jos mažylių maisto ruošimui turėtų pirkti fasuotą arba naudoti vandentiekio tiekiamą vandenį.

Specialistai ragina visas nėščiąsias ir moteris auginančias kūdikius iki 6 mėn., kurios mitybai vartoja šachtinių šulinių vandenį, kreiptis į savo šeimos gydytojus, kurie pateiks pranešimus Kauno departamento Kaišiadorių skyriui dėl geriamojo vandens ištyrimo ir įvertinimo. Šis tyrimas yra nemokamas.

Naujienos iš interneto