Visa tiesa apie plastikinius butelius ir indelius

Ką žinote apie plastikinius butelius iš kurių geriate vandenį ar vaisvandenius? O ar žinote iš kokio plastiko gaminami plastikiniai indeliai maistui?

Plastikinių buteliukų ir indelių etiketėje bei ant dugno visada būna nurodyta iš kokio plastiko tipo jis yra pagamintas. Ir ši informacija labai svarbi, norint išsaugoti savo sveikatą. Juk bet kuris plastikas į geriamo vandens buteliuko turinį ar į jogurto indelio turinį išskiria įvairaus nuodingumo medžiagas.

Visi plastikiniai buteliai ir indeliai turi vieną iš šių ženklų:

plastikinių butelių ženklinimas

Tačiau, ką šie žymėjimai reiškia žino tikrai ne kiekvienas.

PET arba PETE

Tai vienkartiniai buteliai, kitaip dar vadinami tiesiog PET’ais. Šie plastikiniai buteliai į skystį gali išskirti sunkiuosius metalus ir medžiagas, veikiančias žmogaus hormonų balansą.

PET yra dažniausiai pasaulyje naudojama plastiko rūšis. Šie buteliai yra skirti vienkartiniam naudojimui. Pakartotinai pilant į tokį butelį vandenį jūs rizikuojate, kad į jūsų organizmą gali papulti kai kurie šarminiai elementai ir bakterijos.

HDP arba HDPE

Iš šio plastiko pagaminti buteliukai bei indeliai praktiškai neišskiria jokių kenksmingų medžiagų į indelio turinį. Specialistai rekomenduoja, jeigu tik yra galimybė, tuomet vandenį pirkti buteliuose su šiuo ženkliuku. Praktiškai visas toks plastikas gali būti perdirbtas.

Ši plastiko rūšis yra kieta, todėl dažniausiai naudojama žaislų gamyboje, plovimo priemonių tarai, pieno tarai bei plastikinių maišelių gamybai.

PVC arba V

Tai minkštas ir lankstus plastikas, paprastai naudojamas augalinio aliejaus pakuočių bei vaikiškų žaislų gamyboje. Taip pat šis plastikas naudojamas ir kompiuterinių kabelių apvalkalams, santechnikos detalių bei plastikinių vamzdžių gamyboje. PVC plastiko rūšis yra mažai jautrus tiesioginiams saulės spinduliams ir orui, todėl iš jo dažnai gamina langų rėmus ir sodo laistymo žarnas. Tačiau ekspertai nerekomenduoja pirkti geriamo vandens ar maisto, kuriems fasuoti yra panaudotas šis plastikas, nes iš šios medžiagos pagaminti daiktai išskiria bent dvi sveikatai pavojingas medžiagas, kurios abi neigiamai veikia hormonų balansą.

LDPE

LDPE plastiko rūšis naudojama tiek butelių, tiek ir plastikinių pakuočių gamyboje. Šis plastikas neišskiria cheminių medžiagų į saugomą vandenį, bet jis saugus tik naudojant jį vandeniui.

Tačiau iš LDPE plastiko pagamintų maišelių, kurie naudojami maisto parduotuvėse, geriau vengti, nes su maistu galite gauti ir kai kuriuos labai nesaugius jūsų širdžiai chemikalus.

PP

Šis plastikas yra baltas arba pusiau skaidrus ir naudojamas sirupų bei jogurtų pakuotėms gaminti. Polipropilenas yra santykinai saugi plastiko rūšis. Jis įkaitęs nesilydo.

PS

PS plastiko tipas yra labai dažnai naudojamas greito maisto pakuočių bei kavos puodelių gamybai. Tačiau įkaitęs šis plastikas išskiria pavojingus cheminius junginius. Todėl polistirolas yra visiškai netinkamas laikyti karštą maistą ar karštus gėrimus.

PC arba plastmasė be specialių ženklų

Tai pavojingiausia plastiko rūšis, tačiau iš šios plastiko rūšies vis tiek yra gaminami buteliukai ir maisto įpakavimai.

Maistą ar vandenį laikyti polikarbonato taroje kategoriškai negalima. Šis plastikas į maistą ar vandenį išskiria bisfenolį A. Tai medžiaga, kuri naikina jūsų endokrininę sistemą bei slopina hormono estrogeno gamybą.