Vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programa

Statistikos duomenimis kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo kraujotakos sistemos ligų, o dauguma iš jų miršta per anksti. Visoje Europoje tai yra pagrindinė gyventojų mirties priežastis. Tokie faktai baugina. Tačiau perpratus ligos prigimtį, nustačius ją įtakojančius rizikos veiksnius ir su jais kovojant – ŠKL epidemijos galima visai išvengti. Vienas iš tokių būdų yra ŠKL rizikos grupės asmenų sveikatos stirprinimo programa, kuri pradėta vykdyti nuo 2015 m. sausio 1 d.

2014 m. Kaišiadorių raj. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė 272 asmenys, o tai sudaro daugiau nei pusė (53,02 proc.) visų mirčių. Kad mūsų rajono gyventojai iš gyvenimo neišeitų per anksti, Kaišiadorių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis nuo šių metų liepos 1 d. vykdo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) programą. Tai tarsi bendras šeimos gydytojų ir visuomenės sveikatos biuro specialistų darbas stiprinant rizikos grupės asmenų sveikatą.

Šiuo metu mūsų rajone šia programa asmenų susidomėjimas ir aktyvumas yra mažas. Pagrindinė kliūtis yra maža informacijos sklaida apie programą, pacientų abejingumas, motyvacijos stoka, didelis gydytojų užimtumas ir laiko stoka informuojant pacientus apie šią programą.

Programa yra nemokama ir savanoriška, ja pasinaudoti gali vyrai nuo 40 iki 55 metų ir moterys nuo 50 iki 65 metų, kurie priklauso širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei, t.y. turintys keletą rizikos veiksnių:

  • padidėjusį arterinį kraujo spaudimą,
  • padidėjusią cholesterolio koncentraciją kraujyje,
  • sergantys II tipo cukriniu diabetu,
  • turintys antsvorio ar yra nutukę,
  • rūko.

Prieš tai minėti rizikos veiksniai gali būti sumažinami, kontroliuojami, gydomi prevencinės programos dėka. Programos tikslas yra efektyviau stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą, supažindinti juos su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą.

Pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris ir įvertins rizikos veiksnius. Juos įvertinus asmeniui yra siūloma dalyvauti programoje, kurią vykdo Kaišiadorių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Programos metu įvairias sveikatos stiprinimo veiklas veda šeimos gydytojai, gydytojai dietologai, visuomenės sveikatos specialistai. Baigus dalyvavimą programoje yra vertinami dalyvių sveikatos rodikliai: svorio pokyčiai, liemens apimtis, KMI pokyčiai ir tai kaip jiems pavyko sumažinti rizikos veiksnius, tokius kaip fizinis pasyvumas, netaisyklinga mityba, stresas. Po metų šeimos gydytojas vėl pakartotinai įvertins sveikatos būklės rodiklius.

Programos metu dalyviai supažindinami su:

  • Sveikos gyvensenos principais, jos reikšme lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai;
  • ŠKL rizikos veiksniais, jų įtaka sveikatai, prevencijos galimybėmis;
  • Mitybos reikšme ŠKL atsiradimui bei prevencijai (praktiškai mokomi individualių mitybos planų sudarymo principų, bus teikiamos individualios dietologo/ mitybos specialisto /dietisto konsultacijos);
  • Fizinio aktyvumo reikšme ŠKL prevencijai (bus testuojami, mokomi fizinės veiklos  planų sudarymo principų, įvairių fizinio aktyvumo metodų ir būdų. Vyks praktiniai užsiėmimai);
  •  Streso įtaka ŠKL ir jo valdymu (dalyviai bus mokomi streso valdymo metodikų, atsipalaidavimo pratimų, teikiamos individualios konsultacijos).

Užsiėmimai vyksta iš anksto suderintu laiku susirinkus grupei dalyvių. Programos trukmė 6 savaitės. Detalesnė informacija teikiama Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure: adresu Gedimino g. 85 Kaišiadorys arba tel. (8 346) 51502 ir el. paštu kaisiadoriubiuras@gmail.com

Naujienos iš interneto