Šventinių patiekalų idėjos: kalėdinis stalas be glitimo – misija įmanoma

Prisėdus prie gausiomis vaišėmis nukrauto šventinio stalo norisi paragauti visko – skirtingi patiekalai vilioja savo įvairove, išvaizda, aromatais. Tačiau dažnam koją pasimėgauti šventiniais gardėsiais pakiša organizmo ypatybės – netoleruojant glitimo, dalies patiekalų skonį belieka įsivaizduoti. Vis dėlto išeitis yra: specialistų teigimu, idėjų, kaip paruošti patiekalus be glitimo, apstu. Tokie gaminiai smarkiai populiarėja ir prekybos tinkluose – štai „Maxima“ parduotuvėse jų pasiūla išplėsta bemaž 4,5 karto.

Tyrimai rodo, kad šiandien glitimo – kviečių, rugių ir miežių baltymo – netoleruoja vis daugiau žmonių. Kiekvienas maisto produktų, kurių sudėtyje glitimo yra, paragavimas jiems neapsieina be padarinių – silpnėja imunitetas, prastėja savijauta, virškinimas. Netoleruojantiems glitimo gausus jo vartojimas gali lemti cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas.

Įvairovė plečiasi

Pasak Vilmos Drulienės, prekybos tinklo „Maxima“ pirkimų departamento direktorės, pastaraisiais metais maisto produktų be glitimo paklausa Lietuvoje smarkiai auga. Todėl reaguodami į tendenciją prekybininkai skuba didinti tokių produktų pasiūlą ir įvairovę.

„Dar šių metų kovą savo pirkėjams pasiūlėme tortą „Saldi fantazija“, pagamintą iš šokoladinio biskvito be miltų, o gegužę į kepinių asortimentą įtraukėme juodą duoną be glitimo. Pardavimų duomenys rodo lėtą, tačiau stabilų šių gaminių augimą – štai juodos duonos be glitimo paklausa iki gruodžio išaugo bene 5 kartus, o torto pardavimai itin suaktyvėja artėjant didžiosioms metų šventėms“, – atskleidžia V. Drulienė.

V. Drulienės teigimu, kalėdinėmis vaišėmis besirūpinantiems pirkėjams šįmet siūlomi ne tik jau paruošti šventėms tinkami gaminiai be glitimo, bet ir gausus atskirų maisto produktų, kurių sudėtyje nėra glitimo, pasirinkimas.

„Prieš kelerius metus parduotuvių lentynose buvo vienas kitas maisto produktas, kurio sudėtyje nebuvo glitimo. Šiandien, kai žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata ir savijauta, tokie produktai ir gaminiai tapo žymiai aktualesni. Daugiausiai žmonės perka beglitimių makaronų, miltų, ryžių. Savo ruožtu stengiamės pateisinti pirkėjų lūkesčius ir siūlome smarkiai išplėstą produktų be glitimo pasiūlą – nuo 2016 m. specialų skyrelį be glitimo išplėtėme daugiau nei 4,5 karto. Todėl sau tinkamų kalėdinių patiekalų pirkėjai be rūpesčių galės pasigaminti ir patys – tereikia nepritrūkti idėjų“, – sako V. Drulienė.

O kad idėjų nebūtų maža, keliais kalėdinių patiekalų be glitimo receptais dalijasi receptų knygos „Gyvenimas be gliuteno“ autorė Kristina Pozingytė – pataria, kaip skaniai iškepti tradicinius kūčiukus ir kalėdinį pyragą.

Kalėdinis pyragas be glitimo

Pasak K. Pozingytės, šventinis stalas nebeįsivaizduojamas be kalėdinio pyrago. Norint tokį paruošti be glitimo, reikės vos kelių ingredientų – 6 kiaušinių, 300 g miltų mišinio be glitimo, 200 g cukraus, 200 g margarino ar sviesto, 30 g kakavos miltelių, 10 g kepimo miltelių, šlakelio vanilės esencijos ir citrinos ar mandarino žievelės.

„Iki kambario temperatūros atšildytą sviestą išlydykite, suberkite cukrų, įmuškite kiaušinį ir išmaišykite. Įdėkite šaukštą miltų, įmuškite antrą kiaušinį ir išmaišykite. Vėl dėkite miltų, vėl muškite kiaušinį, išmaišykite… Ir taip – kol kiaušinių neliks. Padalinkite tešlą į dvi dalis. Į vieną suberkite kakavos, į kitą – vanilės esencijos ir tarkuotos citrinos ar mandarino žievelės. Į sviestu įtrintą kepimo formą skirtingos tešlos dėkite po šaukštą, paeiliui. Pyragą kepkite apie 25 minutes, 180-200 laipsnių temperatūroje“, – receptą diktuoja K. Pozingytė.

Kūčiukai be glitimo

Be abejonės, kokios Kalėdos, jei ant stalo nėra kūčiukų? Juos pagaminti be glitimo, pasak K. Pozingytės, taip pat nesunku. Reikės dviejų kiaušinių, valgomojo šaukšto cukraus, žiupsnelio druskos, 50 ml vandens, 50 ml tirpinto kokoso aliejaus, 120 g ryžių arba grikių miltų, šaukšto bulvių krakmolo, 4 g sausų mielių, arbatinio šaukštelio ksantano dervos ir šaukšto aguonų.

„Sumaišykite miltus, krakmolą, ksantano dervą ir aguonas. Į atskirą indą įmuškite kiaušinius, suberkite cukrų, druską, mieles ir gerai išplakite. Į plakinį supilkite vandenį ir vėl gerai išmaišykite. Sudėję miltų mišinį, gerai išmaišykite, paminkykite. Tešlą palaikykite šiltoje patalpoje 40 minučių arba dėkite į iki 50 laipsnių įkaitintą orkaitę, kad iškiltų. Vėliau tešlą vėl paminkykite, suvilgę rankas kokosų aliejumi kočiokite kūčiukus, kol tešla taps piršto storio. Supjaustykite ją gabaliukais ir dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepkite 200 laipsnių temperatūroje 10 minučių arba kol paruduos“, – sako K. Pozingytė.