Verslas skęsta – valčių nebus

UAB „Kaistata“ direktorius Jonas Koklevičius liepos 20 dieną pateikė registruotą raštą Kaišiadorių rajono savivaldybės Tarybai, savivaldybės kontrolės komiteto pirmininkui ir merui Vyteniui Tomkui. Verslininko kantrybės taurę perpildė ne vienerius metus užsitęsęs rajono bendrojo plano priėmimas ir vietinio verslo žlugdymas. Jau 2016 m. prasidėjo rajono bendrojo plano rengimas, buvo žadėta baigti iki 2019 metų – dabar terminas pratęstas iki 2021 metų. Kodėl nepavyksta užbaigti bendrojo plano ir kokia daroma žala verslui?

Buvęs savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Neviera viešai pripažino, kad 2010 metų bendrasis planas buvo vienas iš prastesnių Lietuvoje. Žvelgiant į 2016 metų planą panašu, kad vystosi nesėkmių grandinė. UAB „Kaistata“ direktorius J. Koklevičius atvirai išsako priekaištus rengėjams: „Suplanavo naują oro uostą, tačiau pamiršo įtraukti vandens kelius (plaukiojimas valtimis, kateriais ir baidarėmis) manau, turėtų vėl pristatyti rajono bendrąjį planą viešinimui.“ Paradoksalu, kad Kaišiadoryse pamirštama išnaudoti esamas galimybes ir ieškoma vis naujų – labiau reklaminių idėjų. Šiuo atveju padaryta nemenka žala vandens turizmui – galbūt jau kitais metais nebesidžiaugsime baidarėmis, nes valdžia pamiršo įtraukti vandens kelius. Didžioji rajono problema pastaruoju laiku yra valdžios dėmesio sutelkimas į nacionalinį oro uostą. Kasdienines funkcijos lieka pamirštos ir apleistos. Būtent dėl šios oro uosto kovos savivaldybė nebeturi laiko realistiškiems ir jau dabar svarbiems sprendimams – verslas skęsta, nėra naujų darbo vietų.

J. Koklevičius versle yra sukaupęs daugiau nei 30 metų patirtį ir jau beveik penkerius metus varsto savivaldybės duris norėdamas gauti leidimą statyti gamyklą ir įkurti betono gamybos mazgą. Rajonui tai lemtų 30–40 naujų vietų ir solidžiai papildytų biudžetą. Nurodomas darbo vietų skaičius iš tiesų yra labiau realistiškas nei oro uosto darbo vietų prognozė, siekianti maždaug 4000-8000. Šiuos skaičius, remdamasis „Investuok Lietuvoje“ vadovo Manto Katino teigimu, neretai viešino mero patarėjas Audris Narbutas norėdamas sužavėti vietos gyventojus ir galbūt neįtardamas, kad reiktų įdarbinti visą miestą su tokia statistika. Nerealistiškos ir populistinės prognozės tarsi piktžolės veši savivaldybės viešajame diskurse, o realūs tikslai neįgyvendinami ir netgi aistringai žlugdomi.

Kaišiadorių savivaldybė deda maksimalias pastangas, kad rajonas mirk plyšk turėtų nefunkcionalų utopinį oro uosto statinį, o vietos verslininkus skandina nukeldama skubius ir svarbius terminus. Neretai pasiaiškinama, kad negalima plano taisyti „gabaliukais“, o kartais nesulaukiama jokių atsakymų. Labai įdomus Kaišiadorių rajono savivaldybės buvusio administracijos direktoriaus (dabar mero patarėjo) Česlovo Nevieros elgesys. 2017 metais rugpjūčio 24 dieną Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą Nr.V17-183 pakeisti sklypo paskirtį į gamybinę-komercinę ir leisti statyti gamyklą. J. Koklevičius gavo mero potvarkį, kad bus keičiamas žemės paskirties sklypas supaprastinta tvarka, tačiau savivaldybė greitai persigalvojo. Kaišiadorių rajono savivaldybės meras V. Tomkus ir buvęs administracijos direktorius Č. Neviera du kartus bandė panaikinti tarybos sprendimą Nr.V17-183, bet nepavyko. Praėjus metams po 2017 metų rugpjūčio 24 dienos Kaišiadorių rajono savivaldybės Tarybos sprendimo Nr.V17-183, buvo išreikštas nepasitikėjimas ir Kaišiadorių rajono savivaldybės Taryba atleido iš pareigų administracijos direktorių Č. Nevierą. Direktoriui buvo leista dar vieną darbo dieną perduoti naujam administracijos direktoriui įgaliojimus. Perdavinėdamas įgaliojimus paskutinę darbo dieną 2018 metų rugpjūčio 31 dieną Č. Neviera dar sugebėjo kreiptis į Kauno apygardos prokuratūrą, kad panaikintų (po metų laiko) 2017 metų rugpjūčio 24 dienos Nr.V17-183 Kaišiadorių rajono savivaldybės Tarybos sprendimą (apskundė savo darbdavį), taip išreiškė „meilę“ verslui. Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos sprendimas  nepanaikintas iki dabar. Šią savaitę po dvejų metų kovos,  2020 metų liepos 23 dieną Kaišiadorių rajono savivaldybės kontrolės komiteto dėka pavyko gauti Kauno apygardos prokuratūros atsakymą į 2018 metų rugpjūčio 31 dienos buvusio administracijos direktoriaus Č. Nevieros skundą. Jau atsirado galimybė apskųsti sprendimą teismui. Patys galite įvertinti ir spręsti, ar tai normali parama verslui Kaišiadorių rajone.

Verslininkas taip pat pastebi, jog meras V. Tomkus tik prieš rinkimus liaupsina verslą ir dalina pažadus apie rajono perspektyvą, tačiau atėjus realiam laikui imtis darbų atsiranda 100 priežasčių bei trukdžių nieko nedaryti. Pvz., per paskutinius penkerius metus neiškilo nė viena nauja gamykla. Iš tiesų pažvelgus iš šalies susidaro įspūdis, kad savivaldybė ir meras rūpinasi tik milijoniniais projektais, viešu įvaizdžiu – kitos aktualios problemos lieka paraštėse. Tiesa, už itin brangius projektus stengiamasi kuo greičiau nubalsuoti Tarybos posėdžiuose, o oponentai žeminami viešojoje erdvėje – dažniausiai spekuliuojama jautriomis visuomenės temomis (mokyklomis, bažnyčiomis, darbo vietomis). Neįsigilinę į projektus piliečiai tiki, kad už skambių idėjų slypi miesto gerovė, bet neįžvelgia rimtos skolų grėsmės. Pavyzdžiui, gatvių apšvietimas Kaišiadoryse kainuos apie milijoną, o atsakyti, kiek šviestuvų bus pastatyta ir kokios pinigų įsisavinimo sąlygos, vengiama. Tarybos narys Virginijus Ceslevičius šviestuvų projektą Tarybos posėdyje netgi pakrikštijo „kate maiše“.

Savivaldybei pateiktame rašte J. Koklevičius daugiausia klausimų uždavė apie oro uosto temą, nes būtent šio objekto įtraukimas užkirto atlikti bendrojo plano priėmimą laiku. Vyras pageidauja būti informuotas, kas užsakė 12 000 ha teritoriją, kodėl šios teritorijos vėliau buvo atsisakyta, kokiais aktais pagrįsti šie sprendimai. Taip pat verslininkas kvestionuoja administracijos direktoriaus kompetenciją dėl  2018 metų sutarties vykdymo.

Bendruomenės pasipiktinimas dėl nepagrįstų oro uosto statybų užtraukė teisinę atsakomybę ir sukūrė papildomų darbų savivaldybės administracijai: teko dar kartą atrašyti gyventojams ir nuosekliai patikrinti dokumentus. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPS) atmetė savivaldybės direktoriaus Mindaugo Nasevičiaus atsakymus gyventojams kaip teisiškai nepagrįstus ir davė paskutinį šansą ištaisyti klaidas, vadovautis teisiniais aktais. Priešingu atveju lauktų teismas. Verslininkas pastebi, kad šioje istorijoje labiausiai stinga atsakomybės – žala Kaišiadorių rajonui milžiniška, o kaltų tarsi nėra. Vadovai dirba kaip dirbę – nei kompensacijų, nei žmogiško atsiprašymo nėra. Be to, įsigali klaidų neigimo praktika – dabar klaidos vadinamos kompromisais. Apie tai skaitykite būsimame straipsnyje.

Vaida Venskutonytė

___

Tai yra asmeninė skaitytojo nuomonė ir tinklalapio administracija nebūtinai su ja sutinka bei už ją neatsako.

Naudingos nuorodos: skolos pardavimas