Gyvsidabrio turintys termometrai – pavojingi

Prasidėjus peršalimo ligų sezonui, namuose vis dažniau naudojami termometrai. Nors pagal Europos Sąjungos direktyvas, termometrai turintys gyvsidabrio, Lietuvoje neparduodami nuo 2009 m., tačiau vis dar yra dalis gyventojų, naudojančių šiuos pavojingus prietaisus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos  Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai primena, kad gyvsidabris – tai  nuodingas, blizgus, sidabro baltumo sunkusis metalas. Jis pats kaip metalas nėra pavojingas. Metalinis gyvsidabris blogai įsisavinamas virškinimo trakte, todėl prarytas yra praktiškai nenuodingas. Žmonėms pavojingiausi yra jo garai, į organizmą patenkantys per kvėpavimo takus. Gyvsidabris garuoja tiek žemoje, tiek ir aukštoje temperatūroje. Kuo temperatūra aukštesnė, tuo daugiau išsiskiria garų. Gyvsidabrio garai yra bekvapiai ir bespalviai, todėl nejaučiami. Didžiausia leidžiama gyvsidabrio koncentracija patalpų ore – 0,0003 mg/m3.

Apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai

Gyvsidabriu galima apsinuodyti, kai patalpų oras užteršiamas jo garais. Apsinuodijimas gali būti ūminis ir lėtinis. Ūminio apsinuodijimo metu atsiranda galvos skausmas, svaigimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, deginantis gerklės, stemplės skausmas, skausmingas spazminis kosulys, galima pajausti metalo skonį burnoje, ant dantenų kraštų atsiranda juodai melsva juostelė. Kai gyvsidabrio garų įkvepiama daug, galima plaučių edema, gali ištikti mirtis. Ūminis apsinuodijimas pasireiškia tada, kai koncentracija ore yra 15–20 kartų didesnė už didžiausią leidžiamą koncentraciją. Todėl sudužus gyvsidabrio termometrui, nėra labai tikėtinas stiprus ūminis apsinuodijimas. Tačiau jei namie yra laikomas įskilęs termometras kyla grėsmė lėtiniam apsinuodijimui.

Lėtiniam apsinuodijimui būdingi nervų sistemos pažeidimai: atsiranda pirštų virpėjimas, nevalingi galūnių judesiai, nuovargis, atminties sutrikimai, nuotaikų kaita, krenta apetitas, svoris. Gali pasireikšti psichikos sutrikimai, haliucinacijos, psichozė. Vaikams gali skaudėti rankas ir kojas, jų oda parausta ir šerpetoja.

Veiksmai, kurių būtina imtis sudužus termometrui

Patalpą, kurioje sudužo termometras, pirmiausiai reikia izoliuoti, t.y. uždaryti visas duris, atidaryti langus ir neleisti niekam po ją vaikščioti. Jei gyvsidabris išsiliejo ant kilimo, daiktų ar grindų su plyšiais, tuomet reiktų skambinti telefonu 112. Tačiau jei paviršius, ant kurio išsiliejo gyvsidabris, yra lygus, tuomet jį galima surinkti ir patiems. Pirmiausiai dėvint vienkartines pirštines reikia surinkti duženas. Duženas patariama surinkti ant popierinio rankšluosčio, jį suvynioti ir įdėti į užsukamą stiklainį su vandeniu. Kadangi gyvsidabrio rutuliukai yra labai judrūs ir gali nuriedėti labai toli, būtina atidžiai apžiūrėti visą patalpą. Pradėti rinkti gyvsidabrį reikia nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Negalima gyvsidabrio siurbti siurbliu, nes siurblio variklis skleidžia karštį ir gyvsidabris dar greičiau garuoja, taip užteršdamas tvarkomą patalpą. Didžiausius gyvsidabrio lašus metaline arba stikline lazdele reikia sustumti ant popieriaus lapo, mažesnius – susiurbti gumine kriauše ar akių lašų pipete, o pačius mažiausius surinkti lipnia juosta ar klijais išteptu popieriaus lapu. Visą surinktą gyvsidabrį kartu su rinkimui naudotomis priemonėmis reikia supilti į stiklainį su vandeniu, nes gyvsidabris vandenyje negaruoja, ir sandariai uždaryti. Šio stiklainio į buitinių atliekų konteinerį išmesti negalima. Jis turi būti šalinamas kaip pavojinga atlieka.

Surinkus visą matomą gyvsidabrį būtina išvalyti patalpas. Visus paviršius ir grindis ant kurių išsiliejo gyvsidabris išplauti 70-80 0C temperatūros vandeniniu ir muilo-sodos tirpalu (1 litrui vandens naudoti 52 g sodos ir 45 g muilo), kalio permanganato tirpalu (1 litrui vandens naudoti 2 g kalio permanganato) ar chlorkalkių tirpalu (1 litrui vandens naudoti 250 g chlorkalkių). Panaudojus bet kurias nukenksminimo priemones, paviršius perplauti vandeniu. Išvalius patalpas rekomenduojama jas mažiausiai 24 valandas vėdinti.

Baigus visus darbus svarbu nepamiršti nusiplauti su muilu rankas ir veidą, išsiskalauti dantis, persirengti ir išskalbti rūbus.

Visuomenės sveikatos specialistai ragina gyventojus atsisakyti termometrų turinčių gyvsidabrio, juos pakeičiant saugiais. Senus termometrus su gyvsidabriu galima atiduoti į kiekviename rajone esančias stambių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikšteles.