Nesibaigiant skandalams dėl vaikų atiminėjimo iš tėvų, tėvai ruošiasi masiniam mitingui. Žodį tarė ir Lietuvos vyskupai

Lietuvą skaldant skandalams dėl iš šeimų už nežinia ką atimamus vaikus, susivieniję tėvai nebegali tylėti ir visoje Lietuvoje organizuoja mitingus. Šį sekmadienį, lapkričio 25 dieną, 13 val., Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje, planuojamas masinis mitingas. Socialiniuose tinkluose talpinami skelbimai ir informacija, kur reikėtų registruotis norintiems vykti į mitingą. Pagal pateikiamą informaciją matoma, kad į mitingą planuoja atvykti žmonės net iš tolimiausių Lietuvos kampelių. Tam net organizuojami specialūs reisai autobusais.

Nors visą Lietuvą sukrėtė ne vienas atimtų vaikų skandalas, bet, panašu, kad ir toliau institucijos ne padeda tėvams, bet priešingai. Štai vienoje iš grupių visai neseniai buvo patalpintas vienos Facebook naudotojos pranešimas, kuris, jeigu tai tikrai yra tiesa, tiesiog šokiruoja:

„Prieš 5 dienas bendradarbės dukrytę partrenkė iš ryto per pėsčiųjų perėję ėjusią į mokyklą. Mama informuota tik po 4 val. Vaikas po paros laiko be sąmonės, operuotas, kraujo išsiliejimas. Intensyvi priežiūra. Mama ir tėtis slaugo pakaitomis ir kai gali dviese važiuoja, kas dieną po 100-200 km. Vaikų tarnyba kviečia mamą į kabinetą su priekabiavimais, kur laikote 8 m. dukrytę (red. kol lanko kitą dukrą ligoninėje). Juk jūs būnate išvykę ir vaikas paliktas be priežiūros. Vaikas nėra paliktas be priežiūros. Vakare visada vienas (red. iš tėvų) yra namuose, tik kol 8 m. dukrytė yra mokykloje, dviese važiuoja susitikti su medikais. Juos apskundė medikai, nes vakar tėvai buvo iki 17 val. Nes 8 m. dukrytė buvo su klase (red. išvykusi) į ekskursiją ir grįžo tik 20 val. Ją tėvai pasiėmė.“ – rašoma moters komentare.

Savo nuomonę išreiškė ir Lietuvos vyskupai. Lietuvos vyskupų konfederacijos pranešime rašoma:

„Jau kuris laikas susirūpinę girdime apie vaikų paėmimus iš šeimų siekiant apsaugoti juos nuo smurto ar nepriežiūros. Visi norime, kad vaikai galėtų augti sveikoje ir saugioje aplinkoje, tačiau taip pat suprantame, jog geram tikslui pasiekti reikia ir tinkamų priemonių.

Pirmiausia ir svarbiausia vaikui palanki bei saugi aplinka yra šeima. Tai Kūrėjo numatyta, laiko patikrinta mažoji visuomenės ląstelė, kurioje ne tik užauga naujoji karta, bet ir tėvai, nuolat bręsdami ir mokydamiesi, vykdo savo kilnų pašaukimą. Tad rūpinimasis vaiku turi apimti ir jo tėvus, turi būti atsižvelgta į tai, kaip intervencijos iš šalies paveiks šeimos narių tarpusavio santykius ir pasitikėjimą vienų kitais. Vaiko paėmimas iš šeimos prieš tėvų valią tėra kraštutinė priemonė, taikytina tik tada, kai nėra jokio kito veiksmingo pasirinkimo.

Tėvai yra pirmieji ir pagrindiniai savo vaikų ugdytojai, o valstybė ir Bažnyčia, švietimo ir kitos institucijos – jų pagalbininkės. Kai šitai pamirštame, jau „atimame“ vaikus iš tėvų, sužeisdami tiek vienus, tiek kitus, o galiausiai – ir pačią visuomenę.

Smurtas skatina gintis, ir tai suprantama. Tačiau viena yra gintis ar kitą ginti nuo agresoriaus ir kas kita – įsisukti į užburtą ratą, kuriame neadekvatus atsakas į kito veiksmą priimamas kaip naujas smurtas. Taip pasidalijama į priešiškas stovyklas ir pametamas iš akių bendras tikslas, kurio siekia ir vieni, ir kiti. Tada, užuot sukūrę saugesnę aplinką, pasijuntame mažiau saugūs: nereikalingą įtampą patiria ir šeimos, ir institucijų darbuotojai, kurie šią įtampą parsineša į savo namus ir šeimas.

Sveikiname kiekvieną pastangą rasti konstruktyvių sprendimų tobulinant šeimos ir vaikų apsaugos įstatymus bei jų įgyvendinimo būdus. Nė vienas vaikas tegul netampa priemone emocijų ar ambicijų kovoje.

Kviečiame šeimų tėvus skirti daugiau laiko, dėmesio vienas kitam ir savo vaikams, taip pat ir toms šeimoms, kurios gyvena kaimynystėje ir galbūt yra reikalingos pagalbos, patarimo, palaikymo ar tiesiog bičiuliško artumo. Kviečiame psichologijos, socialinių mokslų specialistus ir kitus pagal savo gebėjimus atrasti naujų ir lengviau prieinamų galimybių šeimoms pasisemti žinių, patirties ir sulaukti reikiamos pagalbos.

Dėkojame Šeimos centrų ir įvairių institucijų darbuotojams, kurie rūpestingai stengiasi padėti šeimoms kurti ar atgaivinti tarpusavio santykius.

Visus tikinčiuosius kviečiame drauge melstis savo šeimose ir už šeimas. Netrukus pradėsime advento laikotarpį, kuris iš naujo pakvies taisyti kelią (plg. Lk 3, 4) ruošiantis Dievo Sūnaus Gimimo iškilmei ir Šventosios Šeimos šventei. Leiskime Viešpačiui užpilti nuoskaudų slėnius ir nulyginti nesantaikos kalnus, kad į namus ir šeimas ateitų ramybė mums visiems – nors ir klystantiems, netobuliems, bet Jo mylimiems žmonėms.“ – rašo Lietuvos vyskupai.