Aromatinga pomidorų sriuba su aštriais prieskoniais – šildančiai šeimos vakarienei už mažiau nei 4 eurus

Nors pomidorų sriuba dažniau asocijuojasi su šalta gaspačo, kuria gaivinamės karštomis vasaros dienomis, žiemą pomidorus galime panaudoti šildančioms sriuboms. Kadangi šaltuoju metų laiku jų skonis ne toks sodrus kaip per derliaus įkarštį, verta juos kepti, virti ar troškinti. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo pomidorus įtraukti į kasdienį racioną visais metų laikais – vos vienas vidutinio dydžio pomidoras aprūpina žmogaus organizmą 30 proc. reikalingos dienos vitamino C dozės. O „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena – pomidorų nereikėtų laikyti šaldytuve, nes geriausios jų skonio savybės atsiskleidžia kambario temperatūroje.

Naudingi įvairiais pavidalais

Jei vasarą dažniau pjaustome pomidorus į salotas, skanaujame tiesiog iš lysvės ar gardžiuojamės jų sultimis, tai kitais metų laikais galime juos panaudoti sriuboms, troškiniams, apkepams, padažams, omletams. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, termiškai apdoroti pomidorai atskleidžia kitas naudingas savo savybes – juose padidėja antioksidanto likopeno koncentracija, nors sumažėja vitaminų.

„Pomidoruose nedaug baltymų, beveik nėra riebalų, negausu angliavandenių, tačiau pakankamai daug skaidulų, ypač jei jie valgomi su odele. Juose taip pat gausu sveikatai palankių mikronutrientų: polifenolių, vitaminų, mineralinių medžiagų. Todėl pomidorus rekomenduojama įtraukti į kasdienį mitybos racioną ir drąsiai skanauti visais metų laikais“, – sako ekspertė.

Be vitamino C, kurio nemažai randama šiuose vaisiuose, juose taip pat gausu kalio bei vitamino K1, kuris svarbus kraujo krešumo reguliavimui ir kaulų sveikatai. Pomidorai svarbūs ir dėl juose randamų antioksidantų: likopeno, beta-karoteno, chlorogeninės rūgšties bei naringenino – tai antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos, svarbios lėtinio uždegimo bei cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, vėžio išsivystymo prevencijai.

Populiarėja mažųjų pomidoriukų rūšys       

Įvairiaspalviai, skirtingo dydžio pomidorai džiugina mus visą vasarą ir rudenį, o žiemą dažniau renkamės mažus –vyšninius ar slyvinius. Jie aromatingesni, ryškesnio skonio, be to, puikiai atrodo salotose, puošia ne vieną patiekalą. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog tarp pirkėjų populiarėja mažųjų pomidoriukų veislės: „Mėgstami vyšniniai, vynuoginiai, slyviniai, kokteiliniai pomidorai su šakelėmis. Pirkėjai juos pamėgo dėl išraiškingesnio skonio bei kaip puikią alternatyvą užkandžiams ar vieno kąsnio sumuštiniams. Didėja ir ekologiškos produkcijos paklausa, kai daržovės yra auginamos be sintetinių medžiagų ar cheminių trąšų.“

Norintiems sutaupyti ir apsipirkti efektyviai ekspertė pataria rinktis privačia „Rimi“ etikete pažymėtus fasuotus mažuosius pomidorus. „Taip pat namuose pravartu turėti ir kelias pakuotes konservuotų „Rimi“, trintų ar pjaustytų „I love eco“ linijos pomidorų – jie tiks daugeliui patiekalų pagardinti“, – pataria O. Suchočeva.

Nebūtina pomidorų laikyti šaldytuve

Komercijos operacijų vadovė rekomenduoja sunokusius pomidorus suvartoti per savaitę. Juos geriausia laikyti kambario temperatūroje, nes šaldytuve gali pasidaryti vandeningi – šalta temperatūra pomidorams nėra itin palanki.

„Renkantis pomidorus, reikėtų atkreipti dėmesį, kad nebūtų pažeista jų odelė, nes kiekvienas toks pažeidimas sudaro sąlygas puvimui. O jei nusipirkote jų daugiau per akcijas ir norite ilgiau palaikyti, vertėtų rinktis šviesesnius bei kietesnius – tokie baigs sunokti namuose. Pomidorai, kurie yra dar ne iki galo prinokę, turi būti laikomi tamsioje ir šiltoje vietoje, bet jokiu būdu ne ant palangių. Tada jų nokimas bus natūralus, kaip šiltnamyje arba lysvėje,“ – teigia O. Suchočeva.

Pomidorų sriuba su lęšiais

RECEPTAS

Sriubai reikės:  

  • 400 g konservuotų pomidorų – pomidorų gabaliukai su baziliku 400 g skardinė;
  • 200 g lęšių – raudonieji lęšiai 1,69 eur/500 g;
  • 200 g 10 proc. grietinėlės – grietinėlė 10 proc.rieb. 200 ml;
  • 1 šaukšto adžikos arba kitų aštresnių prieskonių pastos;
  • 1 svogūno;
  • 1 šaukšto aliejaus;
  • druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių;
  • šviežio arba džiovinto baziliko pagal skonį.

Kaip gaminti:  

  1. Nuplaukite lęšius ir dėkite į puodą virti.
  2. Į kitą puodą įpilkite aliejaus, šiek tiek pakaitinkite smulkiai supjaustytą svogūną ir adžiką.
  3. Tada supilkite pomidorus savo sultyse, sukrėskite virtus lęšius, užpilkite grietinėlės ir neilgai pakaitinkite.
  4. Galiausiai sutrinkite sriubą trintuvu ir patiekite užbarstę baziliko.

Skanaus!